Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Výstrel na Silvestra

Hoci sa blíži leto a stĺpik teplomera ukazuje teploty, na ktoré sme zvyknutí skôr v júli, zo súdneho archívu sme vybrali príbeh, ktorý sa odohral v zime.

Presnejšie, v prvých minútach nového roku. V čase, keď si dávame predsavzatia. Kujeme plány. Hľadíme do budúcnosti. Možno si aj on dával svoje predsavzatia. Kul plány. Netušil, že celú svoju budúcnosť môže počítať už len na sekundy...
Čiernu oblohu osvetľovali pestrofarebné hviezdičky ohňostroja, vybuchovali na nej jasné fontány svetlíc. So zaklonenou hlavou, ohlušený rachotom petárd a delobuchov, sledoval to ohnivé hrmotavé divadlo, oslavu Nového roku 2001. Suché prasknutie výstrelu v hluku zaniklo. Muž, sledujúci nočnú oblohu, nevydal ani hlások. Okamžite sa zviezol na podlahu. Z otvoru v zadnej časti hlavy, vytekal pramienok krvi. Bol na mieste mŕtvy. Postava, ktorá stála za ním, spustila ruku, držiacu revolver. Pociťovala úľavu. Aspoň tak to opísala vo svojej prvej výpovedi.

SkryťVypnúť reklamu

Nález v kameňolome
Zo sviatočnej pohody ho vyrušil susedkin krik:
„Pán sused, pán sused!“
„Čo sa stalo?“
„Moji synovia vraj našli v kameňolome horiaceho človeka!“
„Čože našli?“
„Horiaceho človeka!“
Pochybovačne pozeral na susedku, zoširoka vysvetľujúcu, že jej dvaja malí synovia si na Nový rok vyšli dopoludnia pobehať po okolí a zašli až do nepoužívaného kameňolomu za dedinou a uvideli ležať na zemi horiaceho človeka. Veľmi sa preľakli a utekali domov.
Ktovieako tomu neveril, deti si kadečo navymýšľajú. Ale predsa si len ku kameňolomu zašiel. Dym uvidel už z diaľky. To, z čoho sa dymilo, skutočne pripomínalo polosediaceho človeka s roztiahnutými nohami. Ale nejakého zmenšeného. Scvrknutého. Vtedy mu do nosa udrel zápach spáleného mäsa. Pochopil. Oblial ho studený pot. Opatrne podišiel bližšie. Rozoznal hlavu, ústa, nos, prázdne očné jamky. Naplo ho na vracanie. Otočil sa a utekal volať políciu.
Neznámy mŕtvy muž
Oheň úplne prepálil telo v strede. Najmenej porušené zostali hlava a nohy. Na súdnom lekárstve zistili, že telo patrilo asi tridsaťročnému mužovi. Príčinou smrti bolo strelné poranenie hlavy. Páchateľ strieľal z bezprostrednej blízkosti, ale hlaveň nepriložil až k hlave obete. Z hlavy vybrali časti guľky. Bol to poloplášťový projektil s oloveným jadrom z revolverového náboja kalibru 38 Special a pravdepodobne ho vystrelili z brazílskeho revolveru Taurus.
Kriminalisti medzitým vyhodnocovali stopy z miesta činu. Našli päťlitrový kanister so zvyškami benzínu a odtlačky po obuvi, žiaľ, ako trasologický dôkaz nepoužiteľné. Vzácnejšia bola iná stopa. Vyjazdená vo zvyškoch snehu pneumatikami osobného auta. Podarilo sa zistiť výrobcu plášťa i druh. Lenže také plášte boli použiteľné pre viac typov áut.
Kto bol mŕtvy a kto ho pripravil o život?
To zatiaľ zostávalo záhadou. Spôsob vraždy, pripomínajúci popravu, i spôsob zbavenia sa tela naznačovali na praktiky podsvetia. Že by ďalšia mafiánska vražda?

SkryťVypnúť reklamu

Nezvestný
Macedónec
Začiatkom januára sa na polícii objavili dvaja muži a mladá žena. Jeden muž bol cudzí štátny príslušník, druhý tunajší, rovnako ako aj žena. Žena vraj postráda svojho druha a oni v tej istej osobe kamaráta. Mladá žena, ktorá sa predstavila ako dvadsaťštyriročná Jana, hovorila, že v rodinnom dome svojich rodičov žije s cudzím štátnym príslušníkom Dašmirom, s ktorým má malého syna. Dašmirovi vraj niekto 31. decembra telefonoval. Po telefonáte odišiel a viac sa nevrátil. Nedal o sebe nič vedieť, nič po nikom neodkázal.
Približne to isté hovoril aj krajan nezvestného a slovenský kamarát. Jana mu zatelefonovala 4. januára. Nariekala do telefónu, že jej Dašmir ešte na Silvestra niekam odišiel, nedvíha mobilný telefón. Nevie, čo má robiť. Preto zašli za ňou a spoločne prišli záhadné zmiznutie ohlásiť polícii.
Zvyšky polozhoreného tela, ktoré našli v kameňolome, porovnali so záznamami o Dašmirovi. Sedeli na chlp. So stopercentnou istotou mohli povedať, že mŕtvy je tridsaťročný občan Macedónska s prechodným pobytom na Slovensku, Dašmir.

SkryťVypnúť reklamu

Krv na dlažbe
Kto mohol mať záujem na Dašmirovej smrti? Zdá sa, že to, čím sa u nás živil, nebolo celkom kóšer. Zaujímala sa o neho aj cudzinecká polícia. Bolo to vyrovnávanie si účtov s konkurenciou? Stál niekomu v ceste? Vedel niečo, čo vedieť nemal?
S tým všetkým sa museli zaoberať kriminalisti. Preverovali všetky možnosti, rozmotávali nitky. Jedna z nitiek viedla aj k Dašmirovej družke Jane. Niečo v jej výpovedi nehralo. Zlom nastal, keď na dlažbe v chodbe jej rodičovského domu objavili zvyšky krvi. Takmer nebadateľné. Keď ich ale postriekali špeciálnou chemickou látkou, zistili, že krvi muselo byť na podlahe oveľa viac a niekto sa ju snažil odstrániť.
Hoci mali k dispozícii len veľmi malú krvnú vzorku, podrobili ju analýze DNA. Všetky ľudské bunky obsahujú genetický kód, v skratke DNA. Je nezameniteľný. Na svete sa nenájdu dvaja ľudia, ktorí by ho mali rovnaký, podobne ako papiláry v odtlačkoch prstov.
Z kostí mŕtveho sa im DNA podarilo izolovať. Keď ju porovnali so vzorkou krvi z domu, zhodovali sa. Krv na dlažbe určite patrila Dašmirovi!
„Pocítila som úľavu...“
Jana sa zlomila. Priznala sa. Do Dašmira sa zaľúbila, ale veľmi rýchlo zistila, že sa v ňom skrýva povaha násilníka. Vyžadoval od nej to, na čo mladé slovenské ženy, zvlášť nie vydaté, nie sú príliš zvyknuté. Žiarlil. Neustále ju kontroloval. Často odchádzal, aj na dlhší čas, a nevedela, kam. Viackrát ju zbil. A to už bolo priveľa! Rada by sa ho bola zbavila. Len nevedela ako. Koncom roka sa rozhodla.
Ešte pred Vianocami si Dašmir domov doniesol revolver. Dobre si ho obzrela, kým nebol doma. Naučila sa s ním zaobchádzať. Nebolo to až také zložité. Na Silvestra už bola pevne rozhodnutá: využije príležitosť, keď von budú vybuchovať petardy a delobuchy, a nepohodlného druha zastrelí!
Krátko po polnoci, keď sa za oknami ešte stále ozývalo búchanie a strieľanie, si Dašmir odbehol pofajčiť na chodbu. Vycítila príležitosť. Vybehla po revolver, nabila ho, odzadu sa priblížila k druhovi, zblízka mu namierila na hlavu a potiahla spúšť. Ihneď spadol. Aj tak mu pre každý prípad založila na ruky putá. Vo výpovedi uviedla: „Pociťovala som vtedy úľavu...“

Na scénu prichádza priateľ
Jana si spomenula na priateľa Petra. Bol ženatý, ale pred časom spolu chodili. Zatelefonovala mu. Práve s rodinou oslavoval v chate, asi sedemdesiat kilometrov odtiaľ. Naliehala, aby ihneď prišiel. Že veľmi súrne potrebuje jeho pomoc. Volala mu viackrát. Ktovieako sa mu nechcelo, ale naostatok sa nechal prehovoriť. Naložil do svojej Toyoty manželku a vyrazil. Manželku vyložil pred domom a zašiel za Janou.
„Otvorila mi Janina sestra“ - vypovedal do zápisnice. „Vo verande ležal na zemi muž so spútanými rukami, pri hlave mal kaluž krvi. Jana mi dala tisíc mariek, aby som zohnal niekoho na pomoc a mobilný telefón. Kázala mi cestou kúpiť benzín, že Dašmíra zapálime. Na pomoc som si zavolal kamaráta Jozefa, po ktorého som zašiel k nemu domov. Nepovedal som, kam ideme. Keď sa to neskôr odo mňa dozvedel, zľakol sa. Ale išiel. V chodbe už bola nachystaná veľká cestovná taška. Do nej sme mŕtvolu, s igelitovým vreckom na hlave, naložili a zaniesli do kufra môjho auta.“

Dvaja upratovači
To isté potvrdil aj Petrov kamarát Jozef. Bol doma po celý deň a popíjal. Keď za ním prišiel autom Peter, bol už opitý, no pozvánku na zábavu, na ktorú ho Peter pozval, neodmietol.
„Keď sme išli autom, volala Petrovi nejaká žena, či už niekoho zohnal. Peter zrazu vytiahol tisíc mariek, dal mi ich a povedal, že žena, ktorá volala, niekoho zastrelila a potrebuje odpratať mŕtvolu. Vtedy mi to došlo!“
V kameňolome telo vyložili, nahádzali naň haluzinu a zapálili. Počkali asi štvrťhodinku, potom sa vrátili k domu Janiných rodičov. Tam ešte chvíľu popíjali. Jozef vo výpovedi uviedol aj to, že keď odchádzali, mladšia žena dala Petrovi igelitovú tašku. Cestou mu Peter povedal, že je to revolver.
Peter vypovedal rovnako. Zbraň a putá, ktoré boli tiež v taške, zahodil do neďalekej priehrady. Revolver neskôr odtiaľ spod ľadu vylovil potápač. Stopy po pneumatikách, ktoré kriminalisti zaistili v kameňolome, skutočne zanechali kolesá Petrovej Toyoty.

Vrahom je Peter!
Ako sme už spomínali, Jana sa k vražde druha priznala. Potom výpoveď zmenila. Tvrdila, že s Petrom naďalej aj potom, ako začala žiť s Dašmirom a on sa oženil, udržiavala blízky vzťah. Aj intímny. Dokonca s ním otehotnela. Na Silvestra sa s Dašmirom pohádala a on ju udrel do brucha. Preto Petrovi zatelefonovala, aby ihneď prišiel.
Keď sa Peter objavil vo dverách, povedala mu, že ju Dašmir veľmi silno udrel do brucha a krváca. Išla zaniesť syna k svojej sestre a vtedy počula nejaké buchnutie. Zišla dole a Peter jej povedal: „Už je po ňom!“
Na podlahe uvidela ležať svojho druha so založenými putami. Peter ju chlácholil, že jej druha aj tak nikto hľadať nebude a on sa o telo, aj s kamarátom, postará. Dala mu tisíc mariek, pretože si pýtal nejaké peniaze. Telo s kamarátom odniesol a zobral si aj zbraň. Čo s mŕtvym urobili, dozvedela sa až zo správ v televízii. Len čo odišli, poumývala podlahu.
Prečo sa predtým priznala? Vraj preto, lebo najskôr chcela pomôcť Petrovi, ktorého má stále rada. Ale potom si uvedomila, že jej syn má pre ňu väčšiu hodnotu ako Peter.
Peter sa zdesil. Pripustil síce, že s Janou vzťah mal, aj intímny, ale len za slobodna! Dašmira vraj takmer vôbec nepoznal a ísť za Janou, zvlášť keď bol Dašmir doma, by sa v žiadnom prípade neodvážil. Bál sa ho. Vedel, že s ním neradno sa zahrávať.
Bodku za Janinou novou verziou dalo gynekologické vyšetrenie. V druhom stave v žiadnom prípade nebola.

Mlčanie na súde
Janu obžalovali z vraždy, trestného činu nadržovania formou návodu a nedovoleného ozbrojovania. Peter a Jozef sa mali zodpovedať z nadržovania v spolupáchateľstve.
Na hlavnom pojednávaní všetci traja mlčali – využili právo nevypovedať. Súd všetkých troch uznal vinnými podľa obžaloby. Jane vymeral jedenásť rokov. Petrovi sa ušlo osemnásť mesiacov a Jozefovi dvanásť. Im ale trest podmienečne odložili.
Proti rozsudku sa odvolala Jana, no i prokurátor, ktorý žiadal prísnejší trest pre Petra a Jozefa. Najvyšší súd vyhovel len prokurátorovi. Obom, Petrovi i Jozefovi, premenil tresty na nepodmienečné.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 16 292
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 025
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 231
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 680
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 302
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 3 936
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 001
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 443

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Jethro Tull v Trnave
 2. Teodor Hasala: Lož má krátke nohy
 3. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - rozhľadňa Dubeň
 4. Tomáš Vodvářka: Moje druhé a poslední taneční - Manželské toccaty a fugy
 5. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 6. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 7. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 8. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 721
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 923
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 070
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 840
 5. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 7 716
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 720
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 4 585
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 938
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Dobré správy z MY

Stop negatívnym správam. Posielame výber pozitívnych a zaujímavých článkov z rôznych regiónov po celom Slovensku.


11. aug
Novinky z MY regióny.

TOP správy z regiónov: Prehľad najzaujímavejších informácií a najčítanejších správ z MY Regióny v uplynulom týždni.


12. aug
Ilustračné foto.

Pri požiari zasahovalo jedenásť profesionálnych aj dobrovoľných hasičov.


11. aug
Lavička Banskej Bystrice - ilustračné foto

Najvyššia hokejová súťaž odštartuje 16. septembra.


TASR 11. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Každá jedna obložená misa je originál.


11. aug

Ak nosíte vodu z potoka vo vedrách, nič sa nedeje, ak využijete čerpadlo bez schválenia, hrozí vám pokuta.


12. aug

Tajomstvo vedela odhaliť dotykom rúk, pohľadom a správnymi otázkami.


Cyril Urban 22 h

Pre Slovákov je zákazník pán, pre Japoncov Boh, upozorňuje na rozdiely Dávid Lehuta.


12. aug

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Jethro Tull v Trnave
 2. Teodor Hasala: Lož má krátke nohy
 3. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - rozhľadňa Dubeň
 4. Tomáš Vodvářka: Moje druhé a poslední taneční - Manželské toccaty a fugy
 5. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 6. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 7. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 8. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 721
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 923
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 070
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 840
 5. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 7 716
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 720
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 4 585
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 938
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu