Začalo sa to už pred niekoľkými storočiami. Presne 14. februára 1546, keď kráľ Ferdinand I. vydal pre Ľupču výsadnú listinu, ktorá jej povoľovala právo usporiadať turíčny jarmok a trh. Roky chodievali jarmočníci na Turíce do Ľupče, vtedy veľmi významného mesta. Na tradíciu sa časom pozabudlo. Kým ju opäť neoživili...
„Dochovala sa nám listina“ – hovorí starosta Slovenskej Ľupče Peter Lakomčík – „podľa ktorej bývalo v Ľupči až päť jarmokov do roka: trikráľový, jozefský, jakubský, jarmok na Františka a turíčny. V roku 2000, pri oslavách 750. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci, sme sa rozhodli tradíciu obnoviť. Pravda, nebolo možné obnoviť všetkých päť jarmokov. Tak sme sa rozhodli pre turíčny.“
Prvý novodobý jarmok na Turíce sa stretol s nebývalým záujmom. Preto sa ho rozhodli zopakovať i v ďalších rokoch a v súčasnosti už môžeme hovoriť o tradícii. V tomto roku pripadne jarmok na sobotu 26. mája a prípravy sú už v plnom prúde. Podľa starostu sa o otvorenie jarmoku postará domáca hasičská dychovka, bez ktorej si Ľupčania už po niekoľko desaťročí nevedia predstaviť žiadnu význačnejšiu udalosť. Hneď nato bude nasledovať tradičný sprievod obcou – krojový, ale i alegorický. Mnohí sa už určite tešia na to, čo tentoraz vymyslí skupina domácich recesistov, známa aj ako Strana umierneného politického hyenizmu. V popoludňajšom kultúrnom programe vystúpi detský folklórny súbor Dratvárik, deti zo Základnej školy Slovenská Ľupča, domáci rómsky folklórny súbor Dživipen, ale i detský folklórny súbor Matičiarik z Banskej Bystrice. Svojim dielom do programu prispejú aj obce mikroregiónu Pod Panským dielom a družobné obce Partizánska Ľupča a Vlčany. Prvá obec sa predstaví typickým liptovským folklórom a druhá - mažoretkami. Návštevníci si budú môcť pozrieť vykopané ruiny kedysi slávneho kláštroriska, Hrad Ľupča aj Dom remesiel v Slovenskej Ľupči s predstavením detského bábkového divadla (deti si marionety vyrobili samé, rovnako aj kostýmy, navrhli si scénu a ako tému naštudovaných hier si vybrali príbehy z ľupčianskych dejín). Chýbať nebude ani remeselnícky jarmok s klasickými umeleckými ľudovými remeselníkmi. Zabudnúť nesmieme ani na stavanie mája – tu tento zvyk pripadá vždy na Turíce. V Slovenskej Ľupči sa na Turíce snažia trafiť na strunku každému. Aj vo večernom programe. „Mysleli sme rovnako na mladých i skôr narodených“ – dodáva na záver starosta. „Pre každého sme pripravili niečo. Vítaní sú nám všetci, ktorí majú radi príjemnú atmosféru, zábavu, hudbu, dobré jedlo a všetko, čo patrí k nášmu typickému turíčnemu jarmoku.“