Predstav nám vašu kapelu!
Maria Chuana vznikla v roku 1992 v Banskej Bystrici a po rôznych personálnych rošádach momentálne fungujeme v zostave: Oťap (Matej Valo) – bicie, Mako (Stanislav Macko) – gitara, Bukelo (Peter Bukovčan) – basa, Bimbo (Marek Jančiar) – spev
Môžeš charakterizovať váš hudobný a textový prejav?
Hráme metal a presnejšie škatuľkovanie - to bude ťažké. Sami si uvádzame THC, pre znalcov danej problematiky viac než jasné. Čo sa týka textov, dosť expresívny postoj k súčasným problémom. Je potrebné uvedomiť si - dnešný život nie je ani zďaleka prechádzka ružovou záhradou, deje sa kopec svinstva a nielen vo svete, ale všade okolo nás, v bezprostrednej blízkosti nášho bytia. Práve na to poukazujú naše texty, v plnej nahote a reálne, bez zbytočného masírovania mozgov kvetnatosťou slov.
Koľko nahrávok máte na konte?
Doteraz sme vydali štyri albumy a zopár kompilácií. Rok 1996 – Hashrock, 1999 – Bullshit, 2002 – Mešuge, a v roku 2006 – Eridani.
Kto a čo vás ovplyvnili v začiatkoch?
Nedá sa povedať, že v začiatkoch. Stále sme niečím ovplyvňovaní a zďaleka to nie je hudba. V prvom rade sú to ľudské postoje k situáciám, problémom, k životu. Už dávno to nie je o muzike. V nej je to viac menej, za tie roky, vyprofilované a nemenné. Toto už je o názoroch a ľudskom charaktere.
Pomáhal a podporoval vás niekto teraz a v začiatkoch?
V prvom rade sme si pomáhali a pomáhame sami. Prečo si klamať, underground nie je dobročinná ani komerčne výnosná záležitosť, takže žiadne veľké oči, čo si neurobíš – nemáš.
A keď boli a sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť, pred takými klobúk dolu.
Má vaša hudba budúcnosť?
Určite. Je tu už roky rokúce a doteraz nezakapala, stále má a bude mať svojich fans. Metal Not Dead!
Preferujete veľké festivaly alebo klubové koncerty?
V podstate je to jedno. Na festoch je viac ľudí, v kluboch zasa lepšia atmosféra. Ale najdôležitejšie je odohrať koncert na sto percent, či je tam desať ľudí, alebo tisíc. Ak to kapela fláka, ľudia to vycítia, a keď stratíš fans, je to v prdeli, to si potom môžeš brnkať sám pre seba. Dôvera sa veľmi ťažko získava späť.
Je ťažké presadiť sa s vašou hudbou vo svetovom meradle?
Neviem. Nikdy sme nemali potrebu dobyť svet. Maria Chuana je slovenská kapela a ako jedna z mála slovenských kapiel v tomto žánri sa striktne držíme pôvodnej slovenskej tvorby, Hlavne, čo sa týka textov, kompletne celá naša tvorba je v rodnom jazyku. Nemáme sa za čo hanbiť a som na to patrične hrdý, že spievame po slovensky. Nie som povinný spievať anglicky, nie je to môj jazyk a nemám najmenší dôvod pchať sa do amerických či anglických zadkov, tie sú už beztak prepchaté undergroundovými nadšencami z Východu.
Aké sú vaše plány s hudbou do budúcnosti?
Robiť muziku slobodne, pokiaľ nás to bude baviť a napĺňať, a pokiaľ budeme mať čo povedať a koho osloviť.
Chceli by ste sa živiť hudbou?
Nie, určite nie. Underground je o slobode, a keby som bol odkázaný živiť sa hudbou, už by som bol nútený robiť v rámci prežitia kompromisy, a to by už nebolo ono. Je fajn, že je to tak, ako to je. Mám svoju prácu, ktorá mi vyhovuje, v pohode uživím rodinu aj seba, hudba je koníček, slobodný koníček.
Koľko zarobíte za rok na vašej hudbe?
Zle položená otázka. Mala, by znieť: „Koľko prerobíte za rok na vašej hudbe?“.
Čo by ste robili, keby ste nehrali hudbu?
Asi, by som celoročne zbieral huby a pestoval poľnohospodárske plodiny. Ha, ha, ha!
Aký je tvoj názor na banskobystrickú undergroudovú scénu?
Banská Bystrica je výnimočná. Smelo ju môžem označiť za centrum slovenského undergroundu. Underground sa tu začal vyvíjať dávno, za hlbokého komunizmu a dal Slovensku celý rad výnimočných kapiel a osobností. Doteraz tu fungujú stálice, ktoré si toto obdobie pamätajú. A čo je najdôležitejšie, že nikdy nezomrela. Stále vznikali a vznikajú nové kapely. Napriek obrovským problémom to tu perfektne funguje a verte mi, viem, o čom hovorím. Underground tu stále žije!
Aký máš názor na podporu mesta k undergroundovej scéne v Banskej Bystrici?
Vzorová, preplácajú nám skúšobňu, každý mesiac poberáme dotácie na kultúru, honorujú nám koncerty a náklady spojené s nimi, bezplatne poskytnú sálu, aparát a dokonca na vlastné náklady sú ochotní zabezpečiť reklamu, či distribúciu. No paráda. Ha, ha, ha! Sci-fi. Tí na nás, s prepáčením, zvysoka s...
Akému hudobnému interpretovi, kapele na Slovensku by ste dali KO a ktorého vyzdvihli?
To je jednoduché, každý, kto robí muziku srdcom, tak ako ju cíti, nech už hrá hocičo, si zaslúži uznanie. A ten, kto to robí bez vlastného názoru, synteticky, pre prachy, nech ťahá do... Žiaľ, na Slovensku sa to týka kompletne tzv. „hudobného biznisu“, ktorý je len výplodom chorých bratislavských mozgov.
Za skupinu Maria Chuana odpovedal Bimbo, pripravil Mirík - Tartaros