Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Maturanti, je tu príležitosť vzdelávania pre život na vidieku Vyššie odborné pomaturitné 3-ročné štúdium Vidiecka turistika

Naučme sa využívať krásy prírody, zachované hodnoty a tradície pre ekonomický rozvoj vidieka

Niekoľko hláv sa dalo dokopy a vznikla zaujímavá a užitočná myšlienka. Nuž, takto sa to väčšinou začína... A inak to nebolo ani v prípade vzniku Súkromnej strednej odbornej školy, ktorá zastrešuje nový pomaturitný študijný odbor Vidiecka turistika v našom kraji.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úplne na začiatku však musel byť priestor pre vznik. Avšak priestor v širšom zmysle slova – rozmanitá krása prírody v tomto banskobystrickom regióne, ktorá priam volá: „ľudia, starajte sa o mňa a ja sa vám s láskou odvďačím“. Príroda a vidiecka krajina ponúkajú nespočetné možnosti svojho využitia. A najmä v posledných rokoch tak rozvíjajúce sa podnikanie na dedine je dôkazom, že mnohí ľudia si to už uvedomujú.

SkryťVypnúť reklamu

Potenciál treba využiť
„Banskobystrický kraj má skutočne veľký potenciál pre rozvoj vidieka. Od prekrásnej, rozmanitej prírody – od lužných lesov Poiplia až po národné parky NAPANT a Muránska planina. Túto krajinu vieme využiť po mnohých stránkach, od letnej turistiky, minerálnych prameňov, kúpeľov až po zimnú lyžovačku, horskú turistiku a podobne. Máme tu bohatú ľudovú architektúru, pamiatky – hrady, kaštiele, technické pamiatky ako napríklad Čiernohronská železnička, zachované kroje, tradičné jedlá jednotlivých regiónov... Máme všetko, len ešte nemáme dostatok ľudí, ktorí by to vedeli využívať,“ rozhovoril sa Peter Rusnák, podpredseda Vidieckeho parlamentu Banskobystrického kraja, jeden z iniciátorov myšlienky a garant odboru Vidiecka turistika. „Chceli sme takú školu, ktorá dokáže tento potenciál využiť. A bude aj v súlade s koncepciou rozvoja vidieckeho cestovného ruchu, ktorú schválil Banskobystrický samosprávny kraj. Koncepciu vzdelávania pre vidiek sme predložili Komisii podnikania a cestovného ruchu a Komisii vzdelávania a ľudských zdrojov pri BBSK, a jej členovia ju odsúhlasili. Rozvoj cestovného ruchu je tiež jedným z troch pilierov ekonomického oživenia vidieka, ktorý má Vidiecky parlament vo svojom programe.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek bariéram
Peter Rusnák sa už dlhé roky venuje problematike rozvoja vidieka, a tak sa nečudujme, že so zápalom jemu vlastným sa podieľa aj na realizácii zavedenia nového študijného odboru. „V rámci Vidieckeho parlamentu sme začali už dávnejšie robiť aktivity, ktoré súvisia s podporou rozvoja vidieka. Postupne sme však zistili, že v tomto smere máme na Slovensku medzery vo vzdelávaní. Hľadali sme možnosti, ako inovovať vzdelávanie pre rozvoj vidieka. Narazili sme však na veľmi vážne legislatívne bariéry,“ konštatuje P. Rusnák. „Hoci to spočiatku nevyzeralo nádejne, riešenie sme nehľadali dlho. Rozhodli sme sa zriadiť súkromnú školu, ktorá by vyhovovala potrebám vidieckeho trhu práce.“
Iniciatíva pre vznik tejto školy síce vznikla v radoch členov Vidieckeho parlamentu, ale aby myšlienku mohli zrealizovať, museli založiť neziskovú organizáciu. Neziskovka SeDeM (Servis dedinám a mikroregiónom), ktorej riaditeľom je P. Rusnák, potom akreditovala súkromnú školu. „Pri akreditácii sme museli mať konkrétneho partnera, cez ktorého by sme mali zabezpečené priestory, pedagógov a podobne. Vtedy sme vstúpili do spolupráce so Stredným odborným učilišťom poľnohospodársko-potravinárskym (SOUPP), kde sme našli pochopenie a ústretovosť riaditeľa Pavla Fiľa, ktorý mal presne tie isté predstavy o tom, ako kvalitne žiť na vidieku v súlade s jeho hodnotami a krásami, ako my...“ zdôrazňuje P. Rusnák.

SkryťVypnúť reklamu

Viac profesií pre vidiek
„Všetky štatistiky hovoria o tom, že vidiek je zaostalý, má nízku vzdelanosť. Ale keď si vezmeme, aká je štruktúra vzdelávania vo verejných inštitúciách, tak nám z toho vzíde, že vychovávame v duchu spred dvadsiatich rokov. A to už vôbec nezodpovedá terajším potrebám. Aj keď mnoho riaditeľov poľnohospodárskych škôl už pochopilo tieto veci a snažia sa prispôsobovať potrebám lokálneho trhu,“ zamýšľa sa P. Rusnák a zdôrazňuje, že rozvoj vidieka nie je len poľnohospodárstvo a lesníctvo, ale je to podľa tendencií, ktoré sa preberajú z Európskej únie, multifunkčný rozvoj, kde je potrebné rozvíjať všetky ekonomické aktivity. „V reáli to znamená pripravovať ľudí na to, že v zime možno bude robiť vlekára, na jar orať a siať, v lete a na jeseň žať a popritom aj ubytovávať. Hospodár musí mať teda viacero profesií, mať väčšiu vzdelanosť a musí mať tiež prehľad o tom, kde je možné získať finančnú podporu. Pretože pôdohospodárstvo všeobecne je v rámci Európskej únie veľmi dobre dotované.“
„Zmyslom tejto školy, odboru Vidiecka turistika, je posilniť možnosť Slovenska alebo špeciálne nášho regiónu, prežiť z toho, čo doma máme,“ prízvukuje P. Fiľo. „Práca na vidieku si vyžaduje nielen osemhodinovú prítomnosť, ale musí dávať človeku pocit slobody. Keď sa človek rozhodne pracovať, hoci aj 12 hodín denne, tak na svojom a pre seba, pre svoje deti. Je to povolanie s chuťou slobody,“ dodáva.

Aké budú predmety?
Iste vás zaujíma, ako bude vyzerať vyučovanie a čo všetko sa dá v rámci odboru Vidiecka turistika študovať. „Vyučovanie bude prebiehať štandardnou dennou formou v priestoroch SOUPP. Odbornú prax budeme realizovať počas prázdnin na vidieku. Uvažujeme tiež o zriadení ukážkových centier odborného výcviku priamo v areáli školy,“ uviedol riaditeľ Pavel Fiľo. „Dôraz budeme klásť na výučbu cudzích jazykov – angličtinu a nemčinu, ktoré budú mať študenti štyri razy do týždňa. Odborné predmety môžeme rozdeliť do štyroch balíčkov. Prvý predstavuje kultúrno-prírodné dedičstvo – dejiny a kultúra, regionálny národopis, náuka o prírode. Druhý balíček predstavujú ekonomické predmety, ktoré súvisia s marketingom a tvorbou produktov a sú tam aj základy podnikania vo vidieckej turistike, sprievodcovstvo a aplikovaná informatika. Tretím balíčkom sú predmety týkajúce sa výroby a spracovania poľnohospodárskej prvovýroby až po prípravu jedál a stolovanie. Štvrtý balíček pozostáva zo záujmových predmetov, voliteľných. V rámci voliteľných predmetov je možné si vybrať prípravu projektov, záhradnú architektúru alebo napríklad aj včelárstvo, jazdectvo a podobne,“ vymenoval P. Rusnák.
Odbor Vidiecka turistika je určený absolventom stredných škôl s maturitou. Predpokladom by mal byť ich vzťah k prírode a chuť využiť to, čo príroda a vidiek ponúka. Cieľovou skupinou sú teda ľudia, ktorí chcú žiť na vidieku a chcú ten vidiek pozdvihnúť vlastnou aktivitou, využitím hodnôt, ktoré sa v jeho okolí nachádzajú.

Kurzy aj pre starších
V odbore Vidiecka turistika sa môžu vzdelávať aj ľudia, ktorí už dávno vyšli zo školy, ale majú záujem dovzdelať sa práve v tejto oblasti. „Pripravené máme kurzy aj pre starších ľudí, aj pre tých, ktorí nemajú maturitu, ale sú dlhšie v praxi a chceli by sa zdokonaliť v nejakej konkrétnej aktivite, ktorú by mohli využiť vo svojom regióne. Ponúkame kurz Pracovník vo vidieckom cestovnom ruchu, ktorý je zostavený z modulov, aké možno samostatne realizovať. Tie moduly sú: sprievodca vo vidieckom cestovnom ruchu, tvorba suvenírov v nadväznosti na miestne remeslá a ubytovávanie v súkromí. K tomu sú ešte základné moduly: marketing vidieckeho cestovného ruchu, podnikanie vo vidieckom cestovnom ruchu a základy ekonomiky a výpočtovej techniky.“
Jeden modul kurzu trvá päť dní, ale aj s prácou doma treba rátať 25 dní celkového času. Po absolvovaní každý dostane odborný certifikát. Tento doklad môže potom absolvent využiť ako akreditáciu pri žiadaní o živnosť napríklad v ubytovávaní na súkromí. Taktiež môže žiadať z Ministerstva pôdohospodárstva 50 percent nákladov, v rámci programu rozvoja vidieka na podporu podnikania vo vidieckom cestovnom ruchu. „Naša organizácia má akreditované aj ďalšie dva kurzy, a to Manažér rozvoja vidieka a Manažér rozvoja obcí,“ zdôrazňuje P. Rusnák. Bližie informácie nájdete na e-mailovej adrese sedem@suos.sk.

Vízia vzdelávania
Od školského roku 2007/08 dôjde k zlúčeniu Stredného odborného učilišťa poľnohospodársko-potravinárskeho so Súkromnou strednou odbornou školou. A vznikne tak nová vzdelávacia inštitúcia, ktorá sa postupne bude transformovať Centrum vzdelávania pre rozvoj vidieka. „V rámci toho plánujeme ponúknuť aj bakalárske štúdium v zmysle vyššieho odborného vzdelania. Chceme realizovať priamo na vidieku dištančné a taktiež e-learningové celoživotné vzdelávanie,“ prezrádza plány P. Rusnák. Táto vízia však bude podľa neho reálna najskôr o dva roky, keď bude prijatý nový zákon o vzdelávaní. „Ťažisko denného vzdelávania by na seba prevzala kamenná inštitúcia – škola, a naša nezisková organizácia SeDeM, n.o. bude spolupracovať v oblasti celoživotného vzdelávania pre potreby vidieckeho trhu práce prostredníctvom svojich dištančných centier celoživotného vzdelávania.“

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  2. Prišli na to, že odpad je cenný
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  1. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  2. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  3. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  5. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  6. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  7. Prišli na to, že odpad je cenný
  8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 819
  2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 7 069
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 792
  4. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 5 596
  5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 219
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 204
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 546
  8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 1 977

Blogy SME

  1. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  2. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  3. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  4. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  5. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  6. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte
  7. Adam Austera: Zdá sa, že najväčší streamovací gigant Netflix sa vyhrabal z problémov
  8. Věra Tepličková: Aktuálna zmena postoja alebo Keď neprší, nech aspoň kvapká
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 462
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 557
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 13 277
  4. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 12 737
  5. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 648
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 273
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 284
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 140
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


5 h
Medzi najjagavejšie hviezdy Bystričanov by mal patriť obranca Bode Wilde.

Zaostrili sme na zahraničné posily „baranov“.


8 h

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


9 h
Druhá časť obchvatu Brezna.

Výstavbu obchvatu Brezna skomplikovala neočakávaná udalosť.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  2. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  3. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  4. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  5. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  6. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte
  7. Adam Austera: Zdá sa, že najväčší streamovací gigant Netflix sa vyhrabal z problémov
  8. Věra Tepličková: Aktuálna zmena postoja alebo Keď neprší, nech aspoň kvapká
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 462
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 557
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 13 277
  4. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 12 737
  5. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 648
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 273
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 284
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 140
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu