V roku l357 patrila obec pod Ľupčianske panstvo, koncom l8. storočia už bola centrom železiarskeho priemyslu s množstvom vysokých pecí a celým radom hámrov. Neskôr k nim pribúda valcovňa v Podbrezovej, Piesku a Osrblí. V samotnom Hronci boli vysoké pece, z ktorých väčšia z roku l804 produkovala 220 až 440 viedenských centov surového železa. Tamojšia zlievareň ako prvá v Uhorsku vyrobila dva liate mosty, ktoré preklenuli Malý a Čierny Hron. Hronecká metóda skujňovania železa sa rozšírila do celého Uhorska a stala sa súčasťou svetových dejín technológie železiarskej výroby. Fabrika funguje, Hronec je jedinečný aj dnes, len mu pár vecí zbytočne kazí „fasádu“.
Veľa spánku škodí
Keby napríklad taký Žigmund Nikel ( l84l-l895), syn správcu huty v Hronci vstal z hrobu a vošiel do dvoch napohľad opustených budov v centre dediny, ktovie čo by si pomyslel. Hanebne zničené objekty plné haraburdia, smradu a výkalov obývajú dvaja miestni bezdomovci. Všetko, čo sa dalo odmontovať a speňažiť, je fuč. Z bývalého zdravotného strediska, predtým materskej školy, vyniesli po kúskoch krásny kozub a všetky kachľové pece. Práve mali nachystané šamotové tehly, ktoré povyberali z piecok mladšieho dáta.
Do Hronca chodí stovka chalupárov a čoraz viac turistov zo zahraničia. Určite sa čudujú, že to nikomu nevadí. Bolo zrejme jednoduchšie pýšiť sa skvostnými pamiatkami hroneckej architektúry, ktoré dali do vzorného poriadku ich majitelia, samozrejme za svoje.
Mária Blanka Weissová je vo funkcii starostky Hronca pár mesiacov. „Sotva som sa ujala úradu, začali sa šíriť reči, čo všetko idem zrušiť. Vraj aj hasičov, športovcov, dokonca fabriku (?!). Hasiči pochopili, že je to hlúposť, keď dostali peniaze na opravu hasične a správu, že bude aj cisterna. Smiešnosti so zlievarňou nemohol veriť ani ten, kto ich poslušne šíril.
Zlatí chlapci
Nedávno, keď som bola pozrieť na našej kalvárii, stretla som tam skupinu mladých ľudí. Prisadla som si k nim. Debatovali sme, medzi rečou im hovorím: „Počujte, mládež, asi vám je v Hronci všetko O.K., keď neprídete, nemáte žiadne požiadavky.“ Bolo mi jasné, že začnú ihriskami, pretože ihriská neboli, ani keď rástli moje deti. Chcela som to však počuť od nich. Napokon sme sa lúčili s tým, že zhruba o dva týždne, keď už budú mať toho v školách menej, budú každý deň brigádovať. Máme pri futbalovom ihrisku veľký nevyužitý pľac. Dohodli sme sa, že im dám troch pánov, čo ich usmernia, potrebný materiál, a môžu si tam urobiť športoviská, aké sa im zmestia a aké chcú. Toto nás v najbližších dňoch čaká a veľmi sa teším, lebo sa mi normálne napísali na papier. Menovite. Sú deviati, ale viem, že stiahnu aj iných. A aj rodičia prídu pomôcť, keď uvidia svoje šikovné deti.“
Zlatí chlapci II
Vízia hroneckého námestia, ktoré nosí starostka v hlave, je už na papieri. Nákres zobrazuje všetky jestvujúce objekty, teda aj jeden z tých, čo obsadili samozvaní nájomníci. Ako to tam vyzerá vo vnútri, vidno na obrázkoch. Po rekonštrukcii z neho urobia múzeum, stánok hroneckého hutníctva a železiarstva. Momentálne pokračujú opravy na dome smútku, ktorý mal už narušenú strechu, pozatekané múry a zachrípnuté ozvučenie. „Stotisíc korún dostala obec od súkromníka, ďalší chalupár, ktorý prišiel minulý týždeň zaplatiť dane, prispel 50 tisíckami, iný zafinancoval opravu zvonice a reštauráciu zvonov. Keď som nastúpila do úradu, varovali ma, ako zle sa spolupracuje s miestnymi podnikateľmi, s fabrikou, akí sú neprajní, a neviem čo všetko. Moje poznatky sú opačné. Veľmi rýchlo som napríklad zistila , že preberám dedinu v polmiliónovom mínuse. Keď som to povedala riaditeľovi najväčšej spoločnosti v obci, poslal nám vopred dane, 250-tisíc korún, aby sme mohli preklenúť kritické obdobie. Nemusel, mal na to čas až do mája. Naposledy nám dal peniaze na zorganizovanie dňa detí. Bez problémov a viac, ako sme počítali. Iná firma uhradila náklady na ozvučenie a diskotéku pre deti, ďalšie zaplatili guľáš, ceny, medaily… Ja im môžem byť len vďačná!“
Netreba vždy milióny
Všetky budovy na hroneckom námestí sú súkromné. „Bývalé zdravotné stredisko predal môj predchodca. Je mi strašne ľúto, lebo to bola úplne funkčná budova, ktorú stačilo upratať a urobiť z nej dom služieb.“ Starostka chcela aspoň odstrániť plot a zo zatrávnenej plochy do ulice urobiť jednu príjemnú oddychovú zónu. Majiteľ nebol proti, poslanci áno. Že tam budú vysedávať iba takí, čo majú odpor k práci a vrelý vzťah k alkoholu. „Ja sa ale nevzdávam. Prednesiem im požiadavku znova. Neverím, že ma nakoniec nepodporia. Chcem zatraktívniť obec. Chcem z úcty k predkom zveľadiť všetko, čo je ešte chvalabohu obecné. Dala som napríklad zmapovať a presne vyhodnotiť stav l l hroneckých kaplniek, 2 krížov a 4 pamätníkov padlým. Mám teraz nádherný podklad, čo treba urobiť. Akonáhle to bude v poriadku, môžeme urobiť náučný chodník. Vydáme bulletin, kde budú informácie o každej pamiatke. Chce niekto ísť na náučný chodník? Nech sa páči. Dostane skladačku s mapkou a môže ísť…. A je to! Za lacný peniaz atrakcia v dedine.“
Ladislav Chudík je za
Nedávno na istej rozhlasovej frekvencii sa banskobystrický nadšenec neprofesionálneho divadla Maroš Krajčovič vytešoval z „reinkarnácie“ ochotníckych scén v regióne a menoval pár príkladov. Ešte asi nevie, že sa v Hronci chystajú založiť Ochotnícke divadelné dni, nultý ročník už v septembri pod záštitou rodáka, majstra Ladislava Chudíka, ktorý to veľmi uvítal a prisľúbil účasť. Bude to prvý krok k oživeniu jedinečných tradícií neprofesionálneho divadla v Hronci.
Futbal a vôbec šport sa datuje od roku l923. Vtedy vznikol Hronecký atletický klub, ktorý združoval nielen futbal, ale aj lyžovanie, ľahkú atletiku, a box.“ Mali sme tu dokonca lyžiarsky skokanský mostík, kde sa organizovali majstrovstvá Československa,“ povedal Bohuslav Nemky st., prezident miestneho futbalového klubu a momentálne hlavný koordinátor výstavby ihrísk pre mládež. Piedestál absolútnej hviezdy čo sa týka športovcov-rodákov z Hronca dodnes patrí Alojzovi Sokolovi (l87l-l938) prvému olympionikovi slovenskej národnosti, bronzovému medailistovi v behu na l00 metrov z Atén l897. Na obecnom úrade má pamätnú tabuľu. Možno sa raz nájde dobrodinec, ktorý mu venuje aspoň toľko pozornosti, ako Košice Abebe Bikilovi, a postaví mu sochu.