O. Pivec: „Keď človek nespí, má na všetko viac času.“

Je mladý, talentovaný, originálny a zahľadený do džezu. Ondřej Pivec. Meno, ktoré na Slovensku zatiaľ nie je známe, v Čechách – a nielen v Čechách - je však tento sympatický hudobník pojmom.

Je nesporne jedným z najosobitejších a najoriginálnejších muzikantov českej džezovej scény. Ondřej začínal ako klasický pianista, veľmi skoro však dospel k džezu. Nemal ešte ani dvadsať, keď začal hrať na organe typu Hammond. Medzi jeho učiteľov patrí aj slávny anglický hammondista Mike Carr, či geniálny taliansky organista Alberto Marsico. V roku 2002 prijal Ondřej Pivec angažmán v kapele džezového gitaristu Romana Pokorného, kde hral do roku 2005. Bol tiež členom kapely Ivonne Sanchez a stále vystupuje v triu jedného z najlepších európskych džezových gitaristov Christiana Rovera a je členom džez-bluesovej formácie Private Earthquake.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri mladom mužovi, ako ste vy, by človek očakával skôr iný hudobný žáner ako džez. Dokonca džez aj študujete. Prečo práve džez, máte ho v rodine alebo...?
Džez v rodine, bohužiaľ, nemáme, vlastne ani neviem, čo ma to pochytilo. Odmalička som hral klasiku na piáno a keď som mal asi trinásť rokov, dostali sa mi do ruky nahrávky Carlosa Santanu, Eumira Deodata a Jimmyho Smitha. Začal som sa o džez zaujímať o niečo viac, a keď sme sa v roku 1999 presťahovali z Brna do Prahy, začal som navštevovať letné džezové dielne. Tam som spoznal skvelých muzikantov, ako je Míra Honzák, NajPonk, Franta Kop či Michal Tokaj. Občas som sa zastavil v klube U malého Glena v nedeľu na jamsession, ale veľmi mi to vtedy nešlo.
Hráte na Hammond organe. To je veľmi zaujímavý a dnes už aj zriedkavý hudobný nástroj. Ako ste sa k nemu dostali a čím vás tak očaril?
Keď som mal asi osemnásť, zavolal mi gitarista Roman Pokorný, že by chcel urobiť trio s hammondkami, a že ak mám klávesy s tým zvukom, aby som sa mu prišiel ukázať. Klávesy so zvukom organu som mal, ale dosť som sa vtedy bál, skúšal som mu to vyhovoriť, ale on mi povedal, nech to aspoň skúsime. Ja som vtedy organistov počúval, ale o tom, ako sa zároveň hrá basa, som nič nevedel. Začal som to rýchlo cvičiť, ale za týždeň toho človek v tomto smere veľa neurobí. Romanovi sa to však páčilo, a tak sme začali hrať. Zo začiatku to asi bola dosť hrôza, ako keď hrá blbý basista s blbým klávesákom. (Smiech.)
Vaša kapela Organic Quartet má sotva dva roky a za sebou už desiatky úspešných vystúpení doma v Čechách aj v zahraničí, dve cédečka a Anděla v kategórii Najlepší džezový album za debut Don´t Get Ideas. Ako sa toto všetko dá stihnúť?
Keď človek nespí, má na všetko oveľa viac času! (Smiech.) Pravda je taká, že do toho všetci ideme s rovnakou vervou, veľa skúšame a hráme. Pre mňa je Organic priorita a chalani sú tiež veľmi ústretoví. Možno preto nám to zatiaľ celkom funguje. Bol by som veľmi rád, keby to takto išlo ďalej.
Zloženie kapely je dosť netradičné – gitara, saxofón, bicie a organ... Bol to zámer alebo náhoda, že ste sa takto dali dokopy?
V podstate sme sa stretli na Vyššej odbornej škole pri Konzervatóriu Jaroslava Ježka, ktorú vedie kontrabasista Jaromír Honzák. Bubeník Tomáš Hobzek a ja teraz dokončujeme posledný ročník. Je to jednoznačne skvelá škola, funguje od roku 2003 a mám pocit, že to je prvá vzdelávacia inštitúcia, ktorá učí veci, ktoré nám v živote na niečo budú. Navyše sa vďaka nej v poslednej dobe sformovalo niekoľko skvelých kapiel, napríklad Infinite quintet či Lanugo. Čo sa týka zloženia Organicu, veľmi sa mi páčilo, ako chalani hrajú, napriek tomu, že každý bol tak trochu z iného hudobného sveta. Tak som to skúsil a každého z nich oslovil, či by do toho išli. Našťastie išli.
Práve vám vyšiel nový album Never Enough. Ste autorom polovice piesní na tomto albume. Povedzte o nich niečo... ako vznikali, čo vás pri ich tvorbe inšpirovalo.
To je celkom rôzne, niektoré skladby vznikajú za chvíľu, iné dlho. Trebárs The Scamp som napísal na bicykli behom hodiny. Prišiel som potom domov, zapol počítač a za chvíľu som to mal, vrátane inštrumentácie pre dychovú sekciu. Ale na druhej strane Don‘t get any ides, ktorá je z prvej platne a na tej druhej je spievaná, som zo seba potil viac ako pol roka. Je to rôzne, niekedy to ide samé a niekedy aj keby som sa rozkrájal, napadajú mi samé blbosti...
Hrali, pôsobili ste a vlastne stále pôsobíte aj v iných džezových zoskupeniach... s kým sa vám hralo (hrá) najlepšie?
V súčasnosti ma dosť baví hranie s nemeckým gitaristom Christianom Roverom. Púšťame sa do rôznych experimentov, on hrá cez dva loop-stationy, ja mám synťák na basu a ďalšie elektrické zvuky, Fender pianá a tak. Vyzerá to tak, že pred Vianocami by sme mali nahrať v nemeckom rozhlase platňu, dosť sa na to teším.
Vystupovali ste rôzne v zahraničí. Kde ste cítili taký najbližší kontakt publika s džezom, vzťah, lásku k džezu?
Bude to znieť divne, ale asi najvrelejšie publikum som zažil v Rumunsku. Keď sme tam hrali s Yvonne Sanchez, ľudia poznávali pesničky, na konci tlieskali postojačky a proste to bolo ono. Asi najmenej príjemné v tomto smere pre mňa bolo hranie vo Francúzsku.
Koncertovali ste aj na Slovensku?
Zatiaľ sme, bohužiaľ, nemali tú možnosť. V súčasnosti je v jednaní hammondový festival v Trenčíne. Je tam veľmi naklonený organizátor, akurát sa nám stále nedarí nájsť termín. Dúfam však, že nám to čoskoro vyjde.
Kde v Prahe hrávate?
V podstate v džezových kluboch, U Glena, U staré paní a v Agharte.
Ste už Pražan?
Asi áno. Pražan narodený v Brne. (Smiech.)
Súťaž o CD Never Enough
Album Never Enough, ktorý vyšiel začiatkom mája v Českej republike a zároveň v USA (pre celosvetovú digitálnu distribúciu), obsahuje osem skladieb. Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet hrá prevažne vlastný repertoár inšpirovaný nielen súčasnými jazzovými umelcami, ale aj významnými veličinami rôznych hudobných žánrov (funk, blues, rock). Hudba rešpektuje tradičné korene, je však plná moderných prvkov. Band má zvukovo pomerne netradičné zloženie, na jeho čele stojí 23-ročný jazzový organista, skladateľ, aranžér a na novom albume aj spevák Ondřej Pivec. Jeho kvartet tvorí gitarista Libor Šmoldas, saxofonista Jakub Doležal a bubeník Tomáš Hobzek. Basu svojou šikovnou ľavačkou na hammondovom organe supluje sám Ondřej Pivec. Do súťaže o tento atraktívny album vás zaradíme, ak najneskôr do piatku 8. júna do našej redakcie doručíte lístky s kupónom a správnou odpoveďou na otázku. Meno výhercu uverejníme na budúci týždeň.
Otázka: Ktorý album Ondřeja Pivca a Organic Quartet dostal Anděla? Uveďte jeho názov.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 149
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 442
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 592
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 295
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 149
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 442
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 592
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 295
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu