Nový Zéland na fotografiách
Výstavu fotografií krajiny pod názvom „AOTEAROA“ otvorili minulý týždeň v Štátnej vedeckej knižnici v priestoroch predsália Regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR. Alexandra Berková a Martin Berka mali ambíciu prezentovať unikátnu krajinu, prírodu a jej obyvateľov - „kiwies“. Nový Zéland je krajina, ktorá je svojou magickou krásou magnetom nielen pre náruživých cestovateľov. Počas niekoľkomesačného pobytu na Južnom aj Severnom ostrove sa autori fotografií nestretli so žiadnym negatívnym vstupom či narušením krajinného a prírodného prostredia. Šokujúce je porovnanie najazdených 24 000 km a ani jeden big-, resp. billboard, o skládkach odpadov, resp. „kobercovej zástavbe“ v krajine ani nehovoriac! Nielen urbanistu a krajinára táto skutočnosť ohromí a inšpiruje. A práve túto atmosféru a hodnoty formou fotografií – obrazov – výstava približuje milovníkom prírody, krajiny a architektúry. Výstava potrvá do 15. júla.
Fujara v Thurzovom dome
Koncom roku 2005 bola fujara zapísaná na Zoznam diel nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum – na tento zápis zareagovalo zostavením unikátnej výstavy o fujare a jej mieste v ľudovej kultúre na Slovensku. V Banskej Bystrici bude inštalovaná v priestoroch Thurzovho domu, sídla Stredoslovenského múzea. Výstavu „Desatoro o fujare ... o ľudovom hudobnom nástroji v kultúre Slovenska“ otvoria už tento štvrtok.
Jej účelom je predstaviť nielen fujaru, ale predovšetkým najdôležitejšie a najcharakteristickejšie slovenské ľudové hudobné nástroje vo forme verejnej prezentácie, ktorá zahŕňa základný hmotný materiál nástrojov, sprievodné artefakty, ktoré sa týkajú výrobných praktík, prostredie existencie a používania hudobných nástrojov (lúky, pastvy, priedomie), výrobcov hudobných nástrojov, umelecké formy a artefakty, ktoré súvisia s regiónmi, odkiaľ pochádzajú nástroje (maľby na skle, črpáky) a zvukové a hudobné vlastnosti použitia nástrojov. Výstava potrvá do 15. septembra.
Zázračná ceruzka v knižnici
Banskobystrická Štátna vedecká knižnica a British Council vás pozývajú na výstavu Zázračná ceruzka – Magic Pencil. Výstava, ktorú otvoria v pondelok v Galérii v podkroví ŠVK, prezentuje tvorbu 13 najlepších súčasných britských ilustrátorov detských kníh a vyvolala veľký záujem už v mnohých krajinách sveta. Mnohí z autorov patria medzi najznámejšie mená knižného dizajnu a ilustrácie v Británii.
K výstave sú pripravené viaceré sprievodné podujatia pre deti a mládež, ktorých cieľom je posilniť vzťah detí k čítaniu a k výtvarnej činnosti. Od marca 2007 prebiehala detská výtvarná súťaž Zázračný svet rozprávok a jej výsledky vyhlásia práve v pondelok počas vernisáže. Počas trvania výstavy budú v Galérii v podkroví prebiehať tvorivé dielne – Zázračná omaľovánka a Zázračné leporelo pre deti materských a základných škôl. Výstava potrvá do 17. júna.
Výstava fotografií
aj v Múzeu SNP
V priestoroch banskobystrického Múzea SNP otvoria vo štvrtok výstavu fotografií pod názvom „Banskobystrický fotoklub sa predstavuje II“. Budú tam vystavené fotografie od štrnástich členov Banskobystrického fotoklubu s rôznou tematikou, napríklad príroda, šport, umelecká fotografia a i. Výstava potrvá do 30. júna.