Nemusíte sa však báť, nestalo sa tam nič vážne. To len vedenie školy v rámci branného cvičenia pozvalo záchranárske zložky – rýchlu zdravotnícku službu, hasičov i policajtov, aby predviedli žiakom svoju prácu.
„Máme tu aj hostí z partnerských miest, s ktorými spolupracujeme na projekte Comenius. A keďže téma projektu je „Spoznávaj lesnú krajinu“, chceli sme ich zobrať do Sásovskej doliny. Avšak počasie nám neprialo, preto sme pravidelný kurz „Ochrany človeka a prírody“ zorganizovali v blízkosti školy,“ uviedla riaditeľka ZŠ na Sitnianskej ulici Dana Edlingerová.
„Naše deti tradične absolvujú v teréne rôzne discilpíny, poskytovanie prvej pomoci, určovanie svetových strán, spoznávanie rastlín. A keďže sme to stále pripravovali sami, tentoraz sme využili ochotu našich záchranárskych zložiek, aby deťom ukázali, ako to funguje v skutočnosti a aké je to náročné...“ dodala riaditeľka.
Tretiačka Silvia Hajaková si ukážky záchranárov pochvaľovala. „Vďaka ukážke záchranárov viem, čo treba robiť napríklad pri autonehode. Viem, že musím zavolať na číslo 112,“ vyslovila naučené. Aj jej spolužiačka Aďka Tomčíková sa dozvedala veľa užitočných informácií o tom, čo treba robiť pri záchrane človeka.
Za zaujímavou a poučnou akciou stojí Vlastimil Drašnar, bývalý žiak ZŠ Sitnianska, ktorý pracuje na Stanici prvej pomoci Miestneho spolku Slovenského červeného kríža. „Červený kríž s cestnou Záchrannou službou zabezpečili vrak auta, prišli aj dopravní policajti, zásahoví policajti so psovodmi. Hasiči zabezpečili vyslobodzovanie zranených osôb z vozidla. My sme zabezpečili ošetrenie zranených osôb. Hasiči taktiež uhasili zapálený vrak auta. Chceli sme ukázať, ako spolupracujú integrované záchranné zložky,“ zdôraznil V. Drašnar. „Vlastne sme zlepili všetky integrované záchranné zložky do jedeného zásahu. Deti sme informovali, čo majú pri nehodách robiť, na aké číslo volať, že majú zachovať chladnú hlavu.“
Ukážky záchranných akcií si pozreli aj zahraniční hostia (z Poľska, Rumunska, Francúzska a Českej republiky), ktorí boli po prvý raz na Slovensku. „Som rád, že sme prišli na Slovensko. V Banskej Bystrici a jej okolí sa nám veľmi páči. A keďže v rámci programu Comenius máme ešte dvojročnú spoluprácu, je to dobrý začiatok pre ďalšie spoznávanie Slovenska. Predpokladám, že naši žiaci cez projekt získajú pocit, že sú praví Európania. A myslím si, že je to aj motivácia pre učenie sa cudzích jazykov, v tomto prípade najmä angličtiny,“ povedal Jean-Michel Charlotain, riaditeľ ZŠ z francúzskeho Plescopu. Hostia zo zahraničia počas minulého týždňa navštívili aj Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu, prehliadli si mesto Banská Bystrica a boli aj v Tatralandii v Liptovskom Mikuláši. Keďže boli ubytovaní v Španej Doline, v tejto prekrásnej dedinke mali aj rozlúčkový večierok. Medzi krajinami zapojenými do projektu ide o tretie stretnutie. Zástupcovia zo ZŠ Sitnianska boli minulý rok v decembri v Rumunsku a v apríli tohto roka v Poľsku.