Sú to väčšinou chlapci z regiónu. Skončili štvorročné štúdium, nastúpia do práce a možno podaktorí začnú živiť rodičov. V regionálnych pomeroch nič mimoriadne. Nezamestnanosť v okrese Brezno je stále vysoká. Jediný, kto sa v období veľkej privatizačnej lúpeže na Horehronie nevykašľal, boli tamojšie Železiarne Podbrezová.
Dokonca si vychovávajú nové sily. Minulý týždeň slávnostne vyprevadili do života prvých absolventov vlastnej školy. Elitne pripravených odborníkov, ktorí nemuseli hneď v pondelok bežať na úrad práce. Súkromné stredné odborné učilište hutnícke ŽP a.s. totiž zaručuje svojim absolventom adekvátnu prácu v materskej fabrike. Stopercentne a spravidla na pozíciách, kde počas štúdia praxovali. Inauguráciu 56 maturantov do „cechu“ hutníkov sledovalo plné hľadisko rodičov a príbuzných.
Miesto pre hostí zaujal aj primátor Brezna Jaroslav Demian a starosta Podbrezovej Ján Šteller. Pred zrakom riaditeľky oboch škôl Súkromného SOU hutníckeho a Súkromného gymnázia ŽP a.s Anny Pavlusovej, ktorá pred štyrmi rokmi vítala deti, defilovali hotoví vzdelaní mladí ľudia. Za všetkých aj za to, že svojim pedagógom nie vždy prinášali iba radosť, predniesol ďakovnú reč Marek Šejirman. Z vystúpenia predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka vyberáme:
O ISTOTÁCH
„Každá rodina je taká mladá , aké mladé deti sa v nej pohybujú. Platí to aj pre našu l67 ročnú fabriku. Toto je generácia, super pripravená plniť jej výrobné úlohy. My sme sa jej snažili vytvoriť podmienky, ktoré sú ďaleko lepšie ako v hociktorej škole na Slovensku. Ďakujem rodičom, že usmernili svojich synov aby študovali u nás. Blahoželám aj vám, čo ste ich poslúchli, lebo časom zistíte, že ste urobili dobre. Máte obrovskú výhodu, že prichádzate do kolektívu, kde sú špičkoví robotníci, manažéri a vedúci prevádzok. O chvíľu vám zveria do rúk zariadenia, za milión, desať, sto miliónov korún. Som presvedčený, že sa ich naučíte ovládať. Väčšina škôl učí budúcich „možno zamestnaných“. Vy ste študovali v istote, že sa stanete zamestnanými. Niektorí chcú ísť na vysoké školy, to je v absolútnom poriadku. Niektorí chcete skúsiť niečo iné, možno svet, aj to je v poriadku. Musíte však vedieť, jednu vec: Vždy, keď sa budete vracať, budete mať prednosť umiestnenia, lebo ste naši absolventi.
… Mimochodom, ak som dobre počul, niektorí chcete prísť do zamestnania až o mesiac. Čo mienite dovtedy robiť neviem, viem len, že tak prídete o pár tisíc korún. Ja by som oddychoval do pondelka, - pravda, pokiaľ nie je niekto z vás ženatý… Ale vedzte, že sme od januára nebrali ľudí do zamestnania, aby ste vy mali lepšie pozície. Srdečne vás vítam v našich kruhoch. Prajem vám, aby ste urobili čo najviac šťastných krokov.“
BEZ SERVÍTKY
Že je škola srdcovou záležitosťou V. Sotáka a že ani v tejto súvislosti nemá problém nazývať veci pravým menom je všeobecne známe. Pre MY Smer Magazín povedal.
„Pýtate sa, či mám z dnešného dňa radosť... Áno, primeranú. Som spokojný. Vidím, že naše rozhodnutie pred pár rokmi, získať učilište späť, bolo veľmi správne. Ale ak si vyšší územný celok myslí, že nám pomohol, keď nám objekt školy predal, musím ho sklamať: Oni nám predali len to, čo sme si za vlastné peniaze postavili. Oni nám to najprv v súlade so zákonom zobrali a potom nám to, v súlade so zákonom, predali. Čiže, dvakrát od nás zobrali peniaze. To je nefér. Myslím si tiež, že ak štátu odvedieme viac ako 700 miliónov korún, spravodlivé by bolo, keby z nich 20-30 percent ostalo v regióne s našim právom veta, na ktoré projekty budú použité. Potom by bolo na Horehroní lepšie vyriešené školstvo, zdravotníctvo aj kultúra. Každý štátny úradník, ktorý neurobil pre Horehronie nič, len berie peniaze a ročné odmeny, mal by si spytovať svedomie, prečo nepomáha aj tomuto regiónu, keď je platený aj z jeho daní...“
KTO TO MÁ?
Hoci ide o súkromnú školu, žiaci neplatia školné! S výhodnými zľavami sa stravujú, bývajú v perfektnom internáte, môžu si urobiť vodičský preukaz skupiny B a zváračské skúšky. Škola im umožňuje vzdelávať sa v klasických aj športových triedach. Majú bezplatný prístup na internet, moderné počítačové učebne, odborné laboratóriá , ale aj slušné vreckové (l000 Sk). Zriaďovateľ zadarmo poskytuje žiakom rovnošaty. Chodia v nich na teoretické vyučovanie a všade, kde treba reprezentovať školu. Môžu pokračovať v štúdiu na Hutníckej fakulte TU v Košiciach, a pritom neprecestovať ani korunu. Prednášky im zabezpečili priamo v učilišti. Pri predmete cudzí jazyk si môžu vyberať medzi angličtinou, nemčinou, francúzštinou a ruštinou.