Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Príbeh zo súdneho archívu

Chladnokrvne pripravená lúpežná vražda

Ľudská chamtivosť je nekonečná. Kvôli peniazom niektorí ľudia dokážu všetko – kradnúť, zradiť, ba aj vraždiť. Vraždiť bol odhodlaný aj muž z tohto príbehu. Na vraždu sa podľa všetkého pripravil, naplánoval si ju. Nepočítal iba s jedným. S tým, že ho odhalia a odhalia ho relatívne rýchlo. Písal sa rok 1999.
Majiteľ obchodnej firmy bol so svojim dvadsaťštyriročným zamestnancom spokojný. Mládenec sa snažil. Sám si robil vodiča dávkového auta a predával tovar cez registračnú pokladňu. Zásoboval predajne z celého okolia na desiatky kilometrov. Pracoval celkom samostatne. Mal vytýčené denné trasy, chodieval aj do zapadnutých dediniek.
Každé ráno preberal v sklade tovar a do piatej bol na cestách. Potom odovzdal tržbu do pokladne. Ak by ho niečo zdržalo, mohol ešte tržbu odovzdať do úschovy v predajni, ktorú mala firma otvorenú až do siedmej večer. Ak by sa predsa len vrátil ešte neskôr, čo sa občas výnimočne stalo, mal zaniesť tržbu rovno majiteľovi firmy.
V ten deň sa na cestu vybral ako obvykle. Do piatej sa nevrátil. Keď sa nevrátil ani do siedmej večer, majiteľ sa mu pokúšal zavolať na mobil. Zakaždým sa ozvala odkazová služba. Majiteľ znervóznel. Zavolal na políciu, či sa náhodou nestala nejaká dopravná nehoda, v ktorej by figuroval jeho obchodný zástupca. Polícia nič také nemala zaznamenané.
Opustené auto
O deviatej večer majiteľovi došla trpezlivosť. Zistil si, akú trasu mal na ten deň zamestnanec naplánovanú a išiel ho hľadať.
Červené dodávkové auto s firemným nápisom zazrel len náhodou, neskoro večer, na odstavnom parkovisku v susednom meste. Obrysové svetlá svietili, dvere pozatvárané, vodiča nevidel. Skúsil kľučku na dverách. Neboli zamknuté. Na prednom sedadle ležal otvorený kufrík, vedľa neho registračná pokladňa a mobilný telefón. Kľúče chýbali. Pozrel sa aj do nákladového priestoru. Ako otvoril dvierka, vypadlo niekoľko kartónov cigariet. Dnu bolo všetko poprehadzované. Bolo mu jasné, že poriadkumilovný mládenec by taký bordel určite nenechal. Zavolal políciu.
Pred policajtmi urobil uzávierku pokladne a zistil, že denná tržba mala byť viac ako 114 000 korún. Peniaze v aute neboli. A nebolo ani mladého muža. Zmizol, akoby ho celého aj s oblečením namočili do zmizíka.
Žeby ho zlákali peniaze z tržby a ušiel aj s nimi? To majiteľ firmy nepripúšťal. Tušil, že sa mu niečo muselo stať. Niečo veľmi nepríjemné. Predtuchy boli stále černejšie. Žeby ho prepadli? Olúpili?
Bolo to ešte horšie, ako predpokladal. Na druhý deň polícii oznámili, že pri málo frekventovanej ceste, len pár kilometrov odtiaľ, našli mŕtveho muža. Neskôr ho identifikovali ako nezvestného zamestnanca. Mal prestrelenú hlavu.
Projektil vnikol do hlavy cez ľavý spánok. Mladý muž bol po výstrele okamžite mŕtvy. Podľa charakteru poranenia strieľal páchateľ zo strelnej zbrane kalibru 5,6 milimetra, 22 Long Rifle. Výstrel padol z bezprostrednej blízkosti. Zbraň však nebola priložená priamo k hlave.
Stopy prezrádzali, že čin sa neodohral na mieste, kde telo našli. Niekto ho tam teda musel preniesť. To vylučovalo, aby si Pavol mohol do hlavy streliť sám. Musel ho niekto zavraždiť. Telo potom obliali horľavinou, naftou, no nezapálili.
Stratené peniaze ukazovali na motív. Mladého obchodného zástupcu niekto zniesol zo sveta preto, aby ho obral o peniaze z tržby. Inventúra potvrdila, že aj o tovar. Z auta chýbal tovar asi za pätnásť tisíc korún.
Začali pátrať po neznámom páchateľovi. Ale kde ho hľadať? Veď ak telo priviezli, mohlo sa to stať kdekoľvek na trase!
Nie celkom. Zo záznamov v registračnej pokladni vyplývalo, že Pavol urobil posledný predaj cez registračnú pokladňu päť minút pred pol piatou popoludní. Prešli si jednotlivé obchody po trase. Podľa času v pokladni mal byť práve vtedy v dedinke ani nie desať kilometrov od miesta, kde našli odstavené auto.
Červenú dodávku s výrazným firemným nápisom tam skutočne videli. Pred obchodom tridsaťšesťročného Juraja T.
Obchodník s dlhmi
Dedinský obchod so zmiešaným tovarom si Juraj T. s manželkou kúpili pred necelým rokom za necelého pol milióna a k tomu tovar za asi sto tisíc. Jednu časť upravili na bývanie, v druhej ponechali predajňu. Ktovieako sa im nedarilo.
Život drobného obchodníka či podnikateľa na Slovensku nie je jednoduchý. Často je to zápas s dlhmi. Dlhy mal aj Juraj T. Mal požičaných šesťdesiat tisíc od známeho, dlhoval i za tovar. Nie veľa – tam dve tisícky, tam štyri, inde sedem. Dlhovali i za tovar, ktorý kúpili s obchodom. Veritelia už dlh urgovali.
Svedkovia potvrdili, že červenú dodávku pred obchodom videli. Stála tam okolo pol piatej popoludní, teda v čase, keď mal cez registračnú pokladňu prebehnúť posledný predaj. Ale videli ju tam stáť aj o ôsmej večer, ba aj pätnásť minút pred deviatou večer. No už nie na ceste, ale otočenú zadnou časťou tesne pred dverami obchodu. To bolo v čase, keď sa majiteľ firmy snažil márne dovolať zamestnancovi.
Juraj T. sa stal podozrivým. Zároveň u neho urobili domovú prehliadku. Priniesla prekvapivý výsledok. Našli u neho menšiu zbrojnicu. Dve pištole, jednu pištoľ vyrobenú podomácky, rôzne súčiastky na zbrane, tlmiče a takmer päťsto rôznych nábojov. Všetko bez povolenia.
Bola to nešťastná náhoda!
Juraj, už ako obvinený z vraždy, vypovedal asi toľko: Po tretej popoludní odišla jeho manželka do práce, on zostal doma s dcérami. Približne o piatej k nim prišiel na návštevu Marián, jeho známy. Spolu si prezerali fotografie, hrali sa televízne hry a všimol si, že z telefónneho automatu, namontovanom na budove, chce telefonovať manželkina kolegyňa, s ktorou sa jeho žena neznáša. Chcel jej urobiť napriek. Preto pustil naplno rádio (prezradíme, že naplno pustené rádio zohráva dôležitú úlohu). Okolo pol šiestej si všimol, že prichádza červená dodávka mladého obchodného zástupcu. Privítal ho a povedal mu, že všetok tovar objednaný pred týždňom, si zoberie. Medzitým vypol rádio, lebo veľmi hučalo. Mládenec podonášal tovar. Vystavil mu pokladničný lístok, skontroloval tovar a zaplatil. Vtedy sa mládenec opýtal, či mu pozháňal to, o čom sa rozprávali pred týždňom. Myslel tým pištoľ na malokalibrové náboje, o ktorú ho požiadal. Išiel do skladu po pištoľ (mal ju vraj od nejakých Albáncov) s tým, že mu ju ukáže, a zároveň mu povedal, že si objednal aj päť fliaš sektu a cigarety. Mládenec išiel po tovar. Vybral zo skrine pištoľ zabalenú do handry a papiera. Keď sa vracal, mladý muž sa pýtal, kde má náklad zložiť. Odpovedal mu, že na debničku s alkoholom a rozbaľoval zbraň. Práve vtedy sa potkol a ako padal, pištoľ vystrelila.
Mladík v tom čase skladal sekt. Po výstrele sa zosunul na zem. Mykal ním, no nejavil žiadne známky života.
Bol to vraj šok. Všetko sa mu pred očami zotmelo. Zastreliť nikoho nechcel. Vybehol na dvor a začal rúbať drevo. Chodil z drevárne do bytu a naspäť. Asi aj päťkrát.
Prečo nepožiadal o pomoc priateľa Mariána a nezavolal záchranku?
To nevie... Pamätá si len, že vzal staré ľanové plachty. Telo v plachte naložil do kufra manželkinho auta. Zaviezol ho do mesta pred nemocnicu, no nevedel, čo povie lekárom. Premýšľajúc, čo bude robiť, odbočil na málo frekventovanú cestu. Bol bezradný. Telo vytiahol na trávu, plachty hodil do rieky. Vrátil sa domov a zdá sa mu, že tam bola jeho manželka a kamarát Marián. Poumýval predajňu a handry spálil. Nešťastnú zbraň, ktorá pripravila o život mladého muža, hodil niekoľkokrát o zem. Rozletela sa. Pažbičku spálil, hlaveň zahodil.
Manželke povedal, že pôjdu do mesta kúpiť benzín. Marián odišiel a vtedy sa ho manželka opýtala, prečo je mládencova dodávka ešte pred obchodom a kde je mládenec. Odsekol, že jej to vysvetlí neskôr. On išiel dodávkou, manželka svojim autom. Dodávku odstavil na parkovisku. Natankovali a išli domov. Manželka bola po návrate otrasená. Nepovedal jej, čo sa stalo, len jej prikázal umyť predajňu.
Hlasné vyhrávanie rádia
Manželka Juraja T. vypovedala, že prišla z práce asi o pol ôsmej večer. Červená dodávka stála pred obchodom. Asi o ôsmej jej manžel povedal, že pôjdu po benzín. On išiel dodávkou. Auto zaparkoval a nasadol k nej. Nič sa ho nepýtala, len plnila jeho pokyny. Načerpali benzín a vrátili sa domov. Povedal jej, že ide niekde odviezť telo a ona nech poumýva podlahu. Až vtedy si uvedomila, že mŕtvy mladý muž je ešte v obchode!
Na podlahe našla krv zasypanú pilinami. Poumývala podlahu a handry i s pilinami spálila. Manžel prišiel asi po dvoch hodinách, pred polnocou. Ešte jej povedal, že má nejaké peniaze, asi sto tisíc. Na druhý deň jej dal päť tisíc korún a vyplatila dlh v pekárni.
Zaujímavá je ešte výpoveď pani, kvôli ktorej mal Juraj T. naplno pustiť rádio. Pripustila, že skutočne bola telefonovať z automatu na obchode. Bolo to desať minút pred piatou. Červenú dodávku pred obchodom si všimla. Aj z nej počula zvuky ako pri prekladaní tovaru. Telefonovala asi dve minúty, ale žiadnu hudbu nahlas ani potichu nepočula.
To, že rádio hralo skutočne veľmi hlasno, potvrdil aj Jurajov známy, Marián. Na návštevu prišiel krátko po štvrtej. Juraj sa mu zdal byť zamĺknutý. Viackrát odišiel z izby. No vôbec sa nezmienil o tom, žeby prišiel dodávateľ tovaru. Predtým, ako tretí raz vyšiel z izby, povedal, že z automatu telefonuje istá nesympatická pani a dal nahlas hudbu, aby jej urobil napriek. Vzdialil sa asi na štvrť hodiny a hneď ako sa objavil, Juraja poprosil, aby rádio stíšil, lebo hrá príliš hlasno. Juraj ho požiadal, aby ešte chvíľu vydržal. Znovu odišiel a keď sa vrátil, hudbu konečne stíšil a prisadol si. Zdal sa byť rozrušený.
Zlyhanie pamäti?
Na hlavnom pojednávaní opäť tvrdil, že išlo len o nešťastnú náhodu. Výstrel padol, keď sa potkol. Na otázky, ktoré mu kládol senát, ale odpovedal prevažne spôsobom: nepamätám si, neviem si vysvetliť, neviem sa vyjadriť, stratil som pojem o všetkom!
Musíme ešte niečo pripomenúť – keď sa Juraj T. oboznamoval s výsledkami vyšetrovania, vyhlásil, že mladého obchodného zástupcu nezastrelil on, ale niekto iný. Na hlavnom pojednávaní to vzal späť. Ale len dovtedy, kým nedostal slovo na záverečnú reč. Mladého obchodného zástupcu nezastrelil on. Prsty v tom má po rusky hovoriaci muž, ktorý prišiel v sprievode jeho bývalého zamestnávateľa. Ale nemôže o tom hovoriť, bojí sa. O seba nie, ale o rodinu...
Zaujímavé. Smola bola len v tom, že jeho zamestnávateľ podľa úmrtného listu zomrel už rok pred vraždou.
Súd dospel k názoru, že išlo o naplánovanú vraždu. Juraj súrne potreboval peniaze. Vedel, že obchodný zástupca príde v piatok a dovezie tovar. Len čo díler prišiel do predajne, pustil naplno rádio, aby nebolo počuť výstrel. Obeť chladnokrvne zastrelil z tesnej blízkosti, keď sa zohla. Senát po porade uznal Juraja T. vinným z trestného činu vraždy v úmysle získať majetkový prospech a nedovoleného ozbrojovania. Uložil mu výnimočný trest straty slobody v trvaní osemnásť rokov.
Juraj sa proti rozsudku odvolal. V odvolaní pripustil, že poškodeného skutočne usmrtil výstrelom z pištole, ale išlo o nehodu. Práve vtedy, keď podával nebohému pištoľ, potkol sa a nechtiac potiahol spúšť. Najvyšší súd odvolanie zamietol. Juraj si trest odpykáva v najprísnejšom režime.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 013
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 231
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 027
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 275
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 831
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 654
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 921

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 2. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 3. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 4. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 5. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 6. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 7. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 8. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 383
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 463
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 987
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 528
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 056
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 509
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 418
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 174
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Víťaznédružstvo ZŠ a MŠ Badín

Badín ovládol krajské kolo McDonald's Cupu bez zaváhania.


(im a 1 ďalší 11 h
ilustračné foto

Futbalový víkend v kocke na jednom mieste od III. ligy po II. triedu.


12 h
Trojičný stĺp je dominantou námestia v Kremnici.

Stanettiho diela sú vo viacerých mestách.


Jozef Sliacky 15 h

Môj náučný a zábavný zošit 2 je názov časopisu špeciálne určeného pre žiakov prvého stupňa základnej školy, ktorý na 32 stranách prináša množstvo zábavy aj poučenia.


20. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

KHL nie, vyjde NHL? Ani s AHL by vraj nestratil.


22. máj

Namiesto futbalu išli kamarátovi na pohreb.


10 h

Pásový opar pripúta na nemocničné lôžko až 700 pacientov ročne.


14. máj

Stĺpy začali montovať v piatok. Dôvodom je arogancia vodičov.


10 h

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 2. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 3. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 4. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 5. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 6. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 7. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 8. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 383
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 463
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 987
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 528
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 056
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 509
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 418
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 174
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu