Sú skutočne plastové okná taký všeliek, ako o nich tvrdia? Nuž, je to dilema. Ako ju vyriešiť? Skúsili sme sa na to opýtať odborníka, Michala Hikla z Banskej Bystrice.
Stretnutie bolo miernym prekvapením. Michal Hikl je oveľa mladší, ako sme predpokladali. Ale vyzná sa. Má skúsenosti. To je fakt. Výhodu má v tom, že je pôvodným povolaním umelecký rezbár. Keď poklesol záujem o umeleckých rezbárov (záujem ani tak nepoklesol - len zaplatiť ich prácu si nemôže dovoliť každý), začal pracovať pri výrobe drevených okien. Aj v zahraničí. Teraz je zástupcom firmy Okno Lider s. r. o., ktorá sa špecializuje na plastové okná. Vie teda veľmi dobre porovnať.
„Ak sa mám priznať“ – hovorí Michal – „keby som si mal dať namontovať nové okná ja, tak jedine z duba. Dub je nielen nádherné drevo, ale aj neuveriteľne odolné, stále. Vydrží stáročia. Problém je len v jednom“ – usmial sa. „Kto by mi také okná zaplatil!“
Ako teda postupovať? Čo robiť?
„Najlepšie je poradiť sa s odborníkom“ – radí Michal Hikl. „je potrebné spočítať všetky pre a proti. Musíme si uvedomiť, že staré drevené okná, také ako väčšina z nás pozná z panelákových bytov, potrebujú údržbu a netesnia. Musíte počítať s tým, že je potrebné ich približne každých päť rokov natierať. Veľké sú úniky tepla, čo je pri dnešných cenách energií pomerne nepraktické. Drevené okná vyrobené novou technológiou vyriešia veľa, no údržbu si vyžadujú a vidieť na nich každé poškodenie. Z cenového aspektu – kto chce usporiť, radšej nech rozmýšľa nad plastovými oknami. Veľmi dôležitá je aj ich protihluková ochrana.“
Keď sme pri boji proti hluku – plastové okná sú vyriešené veľmi vtipne. Medzi dvomi sklami je medzera, v ktorej je napustený inertný plyn, argón. Na hluk pôsobí ako bariéra.
Pri panelákoch je to viac-menej jasné. Ale čo so staršími tehlovými domami, na ktorých sú okná atypické?
„Nie je žiadny problém vyrobiť plastové okná podľa želania. Rôzne členené, rôznej farby, počínajúc klasickou bielou, končiac imitáciou dreva“ – odpovedá Michal
Opýtali sme sa aj na ďalší háčik – čo neporiadok po výmene okien? Michal Hikl sa opäť usmial: „Úplne bez neporiadku to nepôjde! Výmenu však možno robiť veľmi šetrne. Partia skúsených montérov vymení okná v jednom byte približne za dve hodiny. Dlhšie trvajú stavbárske práce, murárčina. Omietka potrebuje čas na zaschnutie. Pravidlo ale býva – výmena okien v klasickom byte so štyrmi oknami a jednými balkónovými dverami trvá jeden deň. Podvečer už možno upratovať. Pravda, sú aj výnimky, zvlášť v starších bytoch. Nikdy neviete, čo sa skrýva za rámami. Raz sa nám stalo, že okolo rámov bola škvara. Neviete si predstaviť, ako to v byte vyzeralo, keď sme staré, spráchnivené rámy vybrali a to svinstvo sa odtiaľ vysypalo! Kto to ale mohol predpokladať?“
Firiem, ktoré sa zaoberajú montážou plastových okien je toľko, že si človek môže medzi nimi vyberať. Ale až tak veľa firiem okná nevyrába. Michalovi sme položili aj otázku: akým oknám, resp. od akého výrobcu dať prednosť? Medzi ľuďmi sa napríklad povráva, že okná z Poľska nespĺňajú všetko to, čo sa od nich očakáva. Čo na to Michal Hikl?
„V každom prípade odporúčam obrátiť sa na firmu, ktorá vlastní certifikát. Nechcem sa chváliť, no naša firma má certifikát nielen slovenský, ale aj certifikát európsky. Podstatou je, že plast pre všetky okná vyrábajú v Nemecku. Viem, že v Poľsku sú najmodernejšie výrobné linky a Poľsko ako člen Európskej únie si nemôže dovoliť zvlášť pri súčasnej konkurencii nižšiu kvalitu. A viem aj to, že vlastne všetky kovania na okná vyrábajú buď v Rakúsku alebo v Nemecku. Ale aj tu platí, čo som spomínal – najlepšie je poradiť sa s odborníkom, a potom sa rozhodnúť.“