Stop fajčiarom na verejných priestranstvách!

Anna bola v reštaurácii na obede. Hoci vošla do slušného podniku, nemala veru dobrý pocit, keď zacítila cigaretový dym.

Pokúšala sa nájsť kútik pre nefajčiarov, a hoci tam nejaký náznak oddelenej časti bol, dym bolo cítiť všade. Obed jej potom veľmi nechutil.

Svetová zdravotnícka organizácia každý rok pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku, ktorý bol 31.mája, venuje pozornosť zdravotným, sociálnym a ekonomickým dopadom užívania tabaku na obyvateľov. Tento rok sa Svetový deň bez tabaku niesol pod heslom „Prostredie bez tabakového dymu“. Prostredníctvom neho chce Svetová zdravotnícka organizácia znižovať spotrebu tabakových výrobkov, ktoré by mohlo viesť k znižovaniu výskytu ochorení a úmrtnosti spôsobených pasívnym fajčením a informovať obyvateľov o možnostiach odvykania od fajčenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečenstvo pre matky
O škodlivosti fajčenia dnes už hádam nikto nepochybuje. Mnoho medicínskych výskumov a štúdií nezvratne dokázalo súvislosť medzi fajčením a vznikom viacerých chorôb. Najčastejšie je to chronický zápal priedušiek - bronchitída, chronická obštrukcia pľúc, pľúcna rakovina, rakovina hltana, pažeráka, perí a podobne. Fajčenie sa podieľa vo veľkej miere na vzniku chorôb krvného obehu a srdca. „Mimoriadne škodlivé je fajčenie pre nastávajúce matky. Výsledkom fajčenia tehotnej ženy môže byť predčasné ukončenie tehotenstva potratom alebo predčasný pôrod. Vysoké je percento narodených detí matiek fajčiarok s chorobami dýchacích ciest, alergickými chorobami a poruchami imunitného systému. Oproti novorodencom nefajčiarok majú tieto deti aj nižšiu pôrodnú váhu,“ vysvetľuje nebezpečenstvo lekárka Silvia Kontrošová, vedúca Odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozba pasívneho fajčenia
Fajčiar však neohrozuje fajčením len seba, ale i svoje okolie. Vdychovaniu tabakového dymu nefajčiarmi hovoríme pasívne fajčenie. „Dnes už vieme, že aj pasívne fajčenie je príčinou srdcových a pľúcnych chorôb, vrátane rakoviny pľúc aj u inak zdravých nefajčiarov,“ hovorí S. Kontrošová. Najhoršie je, že účinkom fajčenia bezohľadne vystavujeme tých najslabších, ktorí sa ešte nevedia brániť - deti. Sú to najčastejší pasívni fajčiari v každej spoločnosti, v každom kúte sveta. Deti „musia“ pasívne fajčiť v domácnostiach, vo verejných priestoroch i na voľných priestranstvách.
Pasívne fajčenie detí ale i dospelých môže byť príčinou častých bolestí hlavy, neodôvodneného vracania, závratov, infekcií ucha u malých detí, zápalu očných spojoviek, zápalu priedušiek, pľúc, vzniku alergií, je spúšťačom astmatického záchvatu. „Dokonca vplyv tabakového dymu zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia detí.“ Z uvedeného teda vyplýva, že fajčenie, či už aktívne alebo pasívne, rozhodne nepatrí k zdravému životnému štýlu. Zdravie je predovšetkým vecou každého človeka a fajčenie je jeho slobodnou voľbou . Ale možnosť slobodnej voľby by aktívni fajčiari mali určite nechať i nefajčiarom, a tým, ktorí sa ešte nemôžu a nevedia rozhodovať samostatne, by sme všetci mali zabezpečiť čistý, nezadymený vzduch a zdravé detstvo bez hrozby získania zbytočných nebezpečných ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Zákony majú chrániť
Na ochranu zdravia od zničujúcich dôsledkov fajčenia aktívneho i pasívneho máme aj mnohé zákonné opatrenia, ktoré sú zamerané na ochranu nefajčiarov a nie na diskrimináciu fajčiarov. Sú to zákony, ktoré požadujú, aby všetky vnútorné priestory pracovné i verejné boli nefajčiarske. Zaujímavé je, že v krajinách, kde platí zákaz fajčenia na všetkých verejných miestach a priestoroch, ho obyvatelia prijali dobre a rešpektujú ho. Fajčiari akceptujú aj práva nefajčiarov, a tým určite začínajú pomáhať aj sebe a svojmu zdraviu.
Aj u nás na Slovensku bol prijatý Zákon na ochranu nefajčiarov č. 377/2004 Z.z., v novembri 2005 bol novelizovaný a ďalšia novelizácia je momentálne vo fáze prípravy a mala by nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2008. Tento zákon zakazuje fajčenie napr. vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, v školách a študentských domovoch stredných i vysokých škôl. Stanovuje zákaz kusového predaja cigariet, zákaz predaja cigariet v bufetoch škôl a internátov, zakazuje fajčenie na autobusových zastávkach, železničných či autobusových staniciach a v reštauráciách, kde sa podáva jedlo. Zakazuje tiež fajčenie v spoločenských priestoroch verejných ustanovizní kultúry, ako sú kiná, divadlá atď. Okrem toho stanovuje kritéria reklamy, varovné nápisy na cigaretových krabičkách, stanovuje pokuty pre tých, ktorí ho porušia. Sankcie sa týkajú nielen jednotlivcov a súkromných osôb ale aj výrobcov a predajcov cigariet, ale i prevádzkovateľov a majiteľov zariadení, ktorých sa týka.
K snahám o redukciu fajčenia medzi obyvateľmi prispievajú mnohé organizácie a pracoviská s preventívno-zdravotníckym zameraním, ku ktorým patria aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) s oddelením Podpory zdravia a všetkými terénnymi oddeleniami. RÚVZ v Banskej Bystrici má okrem toho zriadenú základnú Poradňu zdravia a nadstavbovú Poradňu pre odvykanie od fajčenia, v ktorých vám pracovníci ochotne poradia v rozličných otázkach zdravia a poskytnú poradenstvo, ak sa rozhodnete skoncovať s fajčiarskou závislosťou. Podrobnejšie informácie môžete získať na telefónnom čísle 048/4367424.

Kontroly aj na školách
V rámci Svetového dňa bez tabaku pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v dňoch 28. a 29. mája vykonali preventívne kontroly fajčenia v školách a školských zariadeniach (spolu 44 kontrol). Nápravné opatrenia uložili v 15 prípadoch, pričom išlo o plnenie povinnosti umiestniť oznam upozorňujúci verejnosť na zákaz fajčenia v priestoroch škôl, školských bufetov a zariadení školského stravovania. Porušenie zákazu fajčenia nebolo zistené ani v jednom prípade z kontrolovaných zariadení.
Taktiež vykonali 45 kontrol v zariadeniach spoločného stravovania a v jednej cukrárni. Kontroly boli zamerané na označenie zákazu fajčenia, dodržiavanie zákazu fajčenia, na skladovanie tabakových výrobkov, doklady o ich pôvode a pri predaji na upozornenie verejnosti na zákaz predávať tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov. „Počas kontrol sme uložili 13 nápravných opatrení na zabezpečenie povinnosti upozorniť oznamom verejnosť na zákaz fajčenia, raz sme uložili pokutu 500 korún za neoznačenie a porušenie zákazu fajčenia, zariadenie nemalo oddelenú časť pre fajčiarov,“ uviedla S. Kontrošová.
Kontroly vykonali aj v divadlách, kinách, obchodoch a obchodných centrách. Porušenie zákazu fajčenia však nebolo zistené v žiadnej z 13 kontrolovaných prevádzok. Označenie zákazu fajčenia chýbalo v štyroch prevádzkach.

Prevencia je nadovšetko
Odbor podpory zdravia prednedávnom navštívil v rámci prevencie fajčenia gymnázium v Brezne, kde študentov oboznámili s dodržiavaním zákona o ochrane nefajčiarov. „Aktivity boli uskutočnené formou vzdelávania a diskusných stretnutí, ako aj diagnostiky a objektivizácie fajčenia „Smokerlyzerom“.
V rámci celosvetového projektu GLOBAL YOUTH TOBACO SURVEY (GYTS) Odbor podpory zdravia v máji zmonitoroval 483 žiakov v štyroch banskobystrických ZŠ a v jednom gymnáziu. Cieľom bolo monitorovať fajčenie u detí vo vybraných vekových kategóriách.
Na Základnej škole na Golianovej ulici testovali desaťročných štvrtákov, ktorí však s fajčením, našťastie, nemajú žiadne skúsenosti. Na tejto škole už štrnásty rok beží projekt „Škola podporujúca zdravie“ a v rámci neho sa venujú aj prevencii v oblasti fajčenia. Na začiatku a na konci školského roka pravidelne robia preventívne testy. „Je to desať otázok na tému fajčenie. Jedna je napríklad taká, koľko druhov cigariet žiaci poznajú. Zistili sme, že najmä deti zo sociálne znevýhodnených rodín ich vedeli vymenovať viac. Celkovo však výsledky nie sú zlé. Ešte sme zistili, že najmä prvákom sa fajčiari páčia. Až štvrtáci rozumnejšie uvažujú...“ hovorí učiteľka Miroslava Cibuľová, koordinátorka projektu Škola podporujúca zdravie. A práve štvrtáci sa zapojili do našej mini ankety.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu