Asi prvé, čo vám napadne, je zahromžiť si: Prekliati zlodeji! Chvíľu bezradne pobehujete a zrazu – všimnete si, že na mieste kde ste si zvykli pravidelne parkovať, sa niečo zmenilo. Začína vám zapínať: Aha, pánabeka, čo ak...
Niečo podobné sa nedávno takmer pravidelne odohrávalo na Komenského ulici v Banskej Bystrici, na úseku od križovatky s Hornou, po Skuteckého ulicu. Celé roky tam bola jednosmerná premávka, vyznačenými pruhmi na parkovanie. Jedného dňa prišli chlapi v montérkach, biele pruhy zatreli a nainštalovali niekoľko dopravných značiek. Pre vodičov z nich boli najdôležitejšie dve so zákazom zastavenia. Keďže je zvyk železná košeľa, mestská polícia a odťahovacie auto mali o prácu postarané. A tak sme sa opäť ocitli pri starom probléme a chúlostivej téme - odťahovanie áut.
Žaneta Krišteková z Mestskej polície Banská Bystrica nás najprv odkázala na Zákon NR SR č. 315/1996 Zbierky zákonov o premávke na pozemných komunikáciách, presnejšie, jeho paragraf 40 „Prekážka cestnej premávky.“ Kto chce, môže si ho naštudovať celý, my z neho vyberáme najpodstatnejšie: „Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, odstráni ju na jeho náklady správca cesty.“ A ešte jedna citácia zákona: „Správca cesty môže odstrániť vozidlo, ktoré je ponechané na ceste vrátane chodníka, na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je (teraz nasleduje niekoľko bodov, vyberáme len prvý) ponechané na mieste, kde je zastavenie alebo státie zakázané.“
Správcom ciest na území Banskej Bystrice je Mesto Banská Bystrica.
Z informácií od Žanety Krištekovej vyplýva, že mestská polícia „odstraňuje prekážky cestnej premávky“ v súčinnosti s firmou BAPS, na základe príkaznej zmluvy mesta s touto firmou. Pre postup mestských policajtov vypracovali smernicu, ktorá počíta aj s videozáznamom, prípadne fotodokumentáciou. Policajt môže za dopravný priestupok uložiť blokovú pokutu do výšky dve tisíc korún. Náklady spojené s odtiahnutím vozidla si ale vyúčtuje firma BAPS. Táto firma zároveň zodpovedá za všetky škody, ktoré by na vozidle mohli vzniknúť od začatia jeho odstraňovania do jeho vydania. Ak sa nič nezmení, neostáva teda nič iné, ako zabudnúť na zvyky a zakaždým sa dobre poobzerať, kam auto zaparkujeme.