Podľa demografických prognóz, Slovensko bude na tom s reprodukciou obyvateľstva z roka na rok horšie. Umelé predĺženie aktívneho veku z hľadiska potrieb hospodárstva krajiny je len zrnkom v mori problémov, ktoré už pomaly vyplavuje na povrch. Je totiž naivné domnievať sa, že 65 ročný Slovák je na tom fyzicky tak, ako napríklad Nemec. Kým nás štyridsať rokov liečili, kapitalistických pracujúcich učili zdravo žiť. Polovici Slovenska zatiaľ zhnili zuby, stvrdla pečeň, skornateli cievy, prosto osveta a prevencia nefungovali. A dnes?
V kúpeľoch si bahní cudzina. Lekári a sestry utekajú za lepšími platmi, zdravotníctvo by sa aj chcelo zviechať, len zaboha nevie ako. Starý človek, ak nemá potrebu žiť v spoločenstve seberovných vo vydýchanom a ustenanom prostredí, snaží sa čo najdlhšie zotrvať doma. Tam, kde to pozná, kde ho viažu spomienky, aj to s vekom pribúdajúce upínanie sa na dom, záhradku, prosto, na to posledné, čo ešte má.
Povinnosťou obcí zo zákona a nepochybne aj morálnou je postarať sa o takýchto spoluobčanov. Zabezpečiť im fundované opatrovateľky. Nie donášačky jedla ktoré si myslia, že s metlou a vechťom získali právo dirigovať starkých ako neposlušné deti.
V obci Heľpa už siedmy rok sídli nezisková organizácia Nový Domov (ND), ktorá zabezpečuje opatrovateľskú a prepravnú službu starším a chorým klientom nielen tam, ale tiež v Šumiaci a Polomke.
ODBORNOSŤ JE PRVORADÁ
Spoločenstvo desiatich zamestnancov, ktorých vedie profesionálna zdravotná sestra s 30-ročnou praxou a odborným vzdelaním Božena Maková, má momentálne v opatere dvadsať ľudí. Okrem základnej zostavy majú k dispozícii 30 nezamestnaných, ktorí si zarábajú na príspevky od štátu pri chlapských prácach, o ktoré klienti požiadajú (príprava dreva na zimu, ošetrovanie záhrad, menšie opravy a stavebné úpravy atď). Momentálne popritom dobrovoľne pomáhajú pri rekonštrukcii budúceho zariadenia ND vo Vaľkovni.
Nový Domov disponuje množstvom zdravotníckych pomôcok, ktoré poskytuje klientom, plienkami a obväzmi počnúc, vozíčkami pre imobilných končiac. Mimochodom do heľpianskeho zdravotného strediska sa vozíčkar nedostane. Dnes, keď nemožno postaviť žiadnu verejnú budovu bez toho, aby im nebola dostupná, v Heľpe nemôžu ísť bez mocného doprovodu ani k lekárovi!
O ČO IDE ?
Nový domov dostáva na činnosť a na platy zamestnancov finančné prostriedky od Banskobystrického samosprávneho kraja. Taxa sa určuje podľa počtu klientov, resp. podľa predpokladaných opatrovateľských hodín. V súčasnosti to predstavuje necelých 5l tisíc korún mesačne. S požiadavkou o zvýšenie príspevku vzhľadom na väčší rozsah služieb v porovnaní s rokom 2004 neuspeli už predvlani, čo trvá dodnes. BBSK však v odpovedi na žiadosť uvádza: „V zmysle zákona č. l95/l988 Zb. je poskytovanie opatrovateľskej pomoci originálnou pôsobnosťou obce (mesta). Nariadením vlády o rozdeľovaní a poukazovaní výnosu dane z príjmov je 5 percent vyčlenených na opatrovateľskú službu. Ďalších 32 percent je určených na originálne kompetencie obcí vrátane sociálnej pomoci.“
Organizácia preto požiadala obce Polomku, Heľpu a Šumiac o príspevok na klientov, o ktorých sa stará. Jediný, kto to akceptoval bol Šumiac. Polomka na list zo dňa l8. l. 2007, v ktorom sa ND uchádza o čiastočnú úhradu nákladov za opatrovateľské služby tamojších troch obyvateľov - po 700 korún mesačne, ani zo slušnosti neodpovedala. Podľa B. Makovej, starosta Heľpy údajne reagoval, že svoje opatrovateľky majú, a keď budú chcieť niečo ako ich zariadenie, zabezpečia si ho sami. Inými slovami, Heľpa a Polomka Nový domov ignorujú.
VÝREČNÉ TICHO
Oslovení nereagujú dokonca ani na listy v ktorých ich ND žiada o podporné stanovisko k svojim projektom. Naposledy, 20. 2. 2007, išlo o štyri riadky k rekonštrukcii zariadenia opatrovateľskej starostlivosti, ktoré pripravuje vo Vaľkovni a bude slúžiť celému regiónu. Aj tie obišli mlčaním. Chceli sme vedieť prečo. Starosta Polomky, Ján Lihan : „Mám informácie, že sa na list odpísalo. (Ešte minulý týždeň v piatok ho v pošte ND nenašli). A prečo neposkytli príspevok zdôvodnil: „To, čo máme, nepostačuje ani na pokrytie našich opatrovateľských služieb.“
Obšírnejšie stanovisko poskytol My Smeru starosta Heľpy Jozef Fiľo. Citujeme: „K pani Makovej sa vyjadrovať nebudem. My máme vlastné opatrovateľské služby, ja ju nepotrebujem. Pokiaľ ide o Vaľkovňu na tie príspevky, ktoré dostala od BBSK a z Holandských fondov, ju stavia pridlho. Telgárt má kompletne vybudované zariadenie, no peniaze na prevádzku nedostal. My sa budeme uchádzať o umiestnenie našich ľudí v zariadení v Telgárte, ktoré si vybudovala obec alebo v Novej Maši u pani Melkovej.“