Najprv si povedzme, čo je to podľa právnickej definície podvod. Spácha ho ten, „kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu, alebo využije niečí omyl.“ Pána Štefana zo spáchania podvodu obžalovali. Podľa dokazovania predal prostredníctvom autobazáru auto Ford Focus istému pánovi za 310 000 korún. Novému majiteľovi sa ale pokazil motor a zistilo sa, že auto na Slovensko priviezli nepojazdné. Štefan síce motor nechal opraviť, ale kupujúceho na to neupozornil. Ako sa píše v trestnom rozkaze: „Závady zámerne zamlčal, predstieral, že auto je v úplne pôvodnom stave, bez závad.“ Poškodenému, ktorý auto kúpil, vznikla škoda za vyše 50 000 korún, lebo práve toľko musel zaplatiť za opravu motora.
Okresný súd uznal Štefana vinným z podvodu a trestným rozkazom mu vymeral štyri mesiace odňatia slobody s podmienkou na jeden rok.
Štefan podal proti trestnému rozkazu odpor. Tvrdil, že je nevinný. Priznal, že auto doviezol z Holandska nepojazdné a chcel ho také predať cez autobazár. Tam stálo jeden a pol mesiaca. Keďže o nepojazdné auto nemal nikto záujem, nechal ho opraviť a opäť ponúkol na predaj cez ten istý autobazár. Záujemcovia sa našli. Informovali sa, či je v pôvodnom stave. Potvrdil, že lak je pôvodný, že auto nebolo havarované a že pôvodný je aj motor. Záujemcovia si auto vyskúšali, a keď sa dohodli na kúpe, vec ďalej neriešil. Nechal to na autobazár, ktorý vypracoval aj zmluvu. Podľa jeho mienky nebolo jeho povinnosťou informovať kupujúcich o tom, že auto bolo istý čas nepojazdné, lebo nejavilo žiadne chyby.
Kupujúci tvrdil, že bol podvedený. Uistili ho vraj, že auto je v dobrom technickom stave, nie je na ňom nič opravované. Keby o oprave motora vedel, auto nekúpi. Na Forde jazdila jeho dcéra a po čase spozorovala, že motor „klepe“. Zašli do opravovne a tam zistili, že motor je zadretý, navyše sa v ňom niekto predtým rýpal, opravoval ho.
Ako svedok vystupoval aj majster, ktorý motor po prvý raz opravoval. Potvrdil, že po oprave motor fungoval ako hodinky. A zároveň naznačil možnú príčinu poruchy – nedostatok oleja v motore. Zároveň sa ukázalo, že dáma na aute jazdila asi päť mesiacov a stihla na ňom najazdiť 5 tisíc kilometrov.
Okresný súd tentoraz rozhodol úplne ináč. Štefana oslobodil – veď po oprave bolo auto v dobrom technickom stave schopné prevádzky. Štefan sa nijako neobohatil a nemožno mu dokázať ani nepriamy úmysel niekoho podviesť.
Ako sa zdá, medzi tým, či sa niekto stane, alebo nestane podvodníkom, môže niekedy existovať len veľmi tenučká deliaca čiara. Ale Štefan to aj tak ešte stále nemá vyhraté – proti oslobodzujúcemu rozsudku sa totiž odvolal prokurátor.