Napriek textu, ktorý im musí dosť brnkať na city: „Za každým úspešným mužom je úspešná žena a za každou úspešnou ženou ona sama“. Bohužiaľ. Taký je trend. Keby sme sa zamerali len na breznianske dvory, kde to ešte donedávna razilo „prefiltrovaným“ pivom a potkanmi, zistili by sme, že v prevažnej väčšine zrenovovaných priestorov podnikajú dámy. Obchodmi počnúc, službami končiac. S prehľadom v problematike, na úrovni, odborne. A šarm k tomu. Nebudeme si predsa navrávať, že muž za pultom, pri počítači alebo nad mapou Tanzánie má krajšie „tričko“ ako žena!
Jana Darovníková vedie svoju „cestovku“ iba pol roka, napriek tomu vie klientovi zabezpečiť všetky dostupné destinácie. Keď si zaumieni, letieť do Toronta, nech sa páči. Rozhodol sa dva týždne leňošiť na pláži v Tunise, Egypte či na Kréte – nie je problém. Rovnako hravo zabezpečí záujemcom napríklad víkendový pobyt v Paríži, vstupenky na megakoncerty všetkých hudobných žánrov doma, no tiež vo Viedni, Budapešti či Prahe. Tým, čo nemajú vlastný povoz alebo by neradi parkovali niekde na predmestí, poradí najjednoduchší spôsob dopravy a zabezpečí ubytovanie. „Zatiaľ sa nám stalo len raz, že sme nedokázali vyhovieť. Prišla pani s tým, že chce dcére ukázať Krym. Napriek priamym kontaktom s vyše l00 cestovnými kanceláriami na Slovensku a v Čechách nenašli sme jednu, ktorá by mala Krym v ponuke. Dodnes ma to mrzí“– prízvukuje. Našťastie, horšie už bolo.
ČO NETEŠÍ, UBÍJA
Po maturite chcela ísť na právo, ale nejako to nevyšlo. Musela zarábať. Nastúpila do podbrezovských Železiarní na pozíciu technickej kontrolórky. O odchode z fabriky začala po prvýkrát uvažovať po l8 rokoch práce, ktorá ukoná aj chlapa. Uvedomila si, že tam so svojím vzdelaním dosiahla vlastne maximum možného. Práca ju prestala baviť. Navyše, posledné dva roky robila striedačku kontrolórov, nemala pravidelnú smennosť, začala trpieť poruchami spánku a vyčerpanosťou… Dnes do noci študuje, surfuje po internete a je v poriadku. Vôbec jej to nechýba.
VZOR V RODINE
Janin bratanec má „cestovku“, ktorá je na trhu l2 rokov. Sama však dokázala v priebehu polroka postaviť na nohy niečo, čo sa obrazne povedané vôbec neučilo chodiť – a perfektne beží. Na budúci rok by chceli vyjsť už aj s nejakým vlastným produktom. Ešte túto letnú sezónu otvoria priamo v priestoroch kancelárie predajňu s tzv. tovarom do kufra. V sortimente nebudú chýbať plavky, tričká, nejaká drogéria, slnečné okuliare, skrátka, sortiment na pláž. Jana je momentálne uchvátená Malajziou, má na tamojšiu cestovnú kanceláriu priame kontakty, sama je však verná Bulharsku. Má rada tamojších ľudí, tam uvidela po prvýkrát delfíny. S úžasom obdivuje tempo, s akým tam pribúdajú hotely, ale na Pomorie, kde je ešte stále nebeský pokoj bez hlučných barov a turistickej „moderny“, nedá dopustiť. „Tohoto roku však na dovolenku musíme zabudnúť,“ prízvukuje a obracia sa ku kolegyni Lydke Hájikovej.
„Základom môjho podnikania je účtovníctvo, no zároveň poskytujem klientom „cestovky“ možnosť poistiť sa priamo u nás. S Jankou sme sa dali dohromady zrejme aj preto, lebo sme rovnako náročné na prácu. Zodpovedám za kvalitu účtovníctva svojich klientov. Nevedela by som ju napríklad posunúť niekomu, aby ma povedzme počas dvojtýždňovej neprítomnosti zastúpil. To nie je nedôvera, ale zodpovednosť voči tým, čo dôverujú mojim službám,“ hovorí Lýdia a s úsmevom dodáva: „Pýtajú sa ma, či si v jednej kancelárii nelezieme na nervy a či k nám niekedy „nevpláva ponorka“. Stane sa. Ale keď to tu zaiskrí, nejde o babské klebety ani o závisť. Vždy je za tým robota.