„Najmä pre deti z panelákových sídlisk je to obrovský zážitok. Nájdu sa medzi nimi i také, ktoré si po prvý raz v živote vystružlikajú ražeň z liesky, po prvý raz si na ohníku opečú špekáčik. A keď vidíte na ich tvárach nadšenie po tom, ako sa dopočujú, že jednu noc môžu stráviť i vo voľnej prírode, pod holým nebom, len v spacom vaku, radujete sa s nimi aj vy! – takto opísala Katarína Kosková z Centra environmentálnej výchovy a propagácie Slovenskej agentúry životného prostredia zážitky z environmentálneho tábora. Čo však environmentálne tábory či ekotábory vôbec sú?
Slovo „environmentálny“ sa v ostatnom čase objavuje čoraz častejšie v rôznych spojeniach a nielen v médiách. Čo však presne znamená? Podľa slovníka výraz „environmentálny“ pochádza z anglického slova „environment“, čo znamená prostredie, a environmentalistika samotná sa zaoberá starostlivosťou o životné prostredie s cieľom zachovať alebo zlepšiť jeho kvalitu s ohľadom na všetky organizmy pri dodržiavaní zásad trvalo udržateľného rozvoja. Keď teda počujeme o detskom pobytovom environmentálnom tábore alebo ekotábore, je reč o pobytovom tábore, v ktorom hlavný dôraz dávajú na priamy kontakt detí s prírodou, pohybom v prírode, poznávaní krás a zákonitostí prírody. Práve takéto tábory pripravuje Centrum environmentálnej výchovy a propagácie Slovenskej agentúry pre životné prostredie v Banskej Bystrici. Na toto leto pripravuje dva tábory. Viac sme sa o nich dozvedeli od koordinátorky environmentálnej výchovy Mgr. Kataríny Koskovej.
Prvý tábor organizujú koncom augusta v Stredisku environmentálnej výchovy Drieňok pri významnom centre letného turistického ruchu, na Teplom Vrchu (tamojšia vodná nádrž je známa ako priehrada s najteplejšou vodou na Slovensku). Čo všetko tam môžu deti zažiť?
Ak to povieme suchými slovami, cieľom tábora je rozvíjať v deťoch kladný vzťah k prírode, prehĺbiť ich vedomosti o prírodných zákonitostiach, pomocou hier nazrieť na problémy súvisiace s ochranou prírody, domácou ekológiou, atď. To sa aj skutočne naplní. No takým spôsobom, že je to pre ne nezabudnuteľným zážitkom. Už samotné okolie tábora je priam predurčené na poznávanie a obdivovanie. Čo by dalo hociktoré mestské dieťa za to, aby si mohlo zajazdiť na koni čo len na pár metrov? A tu je možné na konskom chrbte absolvovať celý výlet. Dokonca za ďalekou históriou. Už v úvode sme spomínali, že hlavne pre „panelákové“ deti je už posedenie pri táboráku exotikou. A čo prežiť jednu noc v prírode, pod holým nebom, pod „širákom“?
„Keď deti počujú, že jednu noc strávia pod holým nebom“ – hovorí Katarína Kosková - „občas si pod vplyvom televízie myslia – tak, a teraz ulovíme v hikorovom lese jeleňa a budeme si ho piecť! Samozrejme, že to tak nebude! Hoci v okolí strediska skutočne hikorový les, ktorý môžu prebádať, je, dokonca aj s bielym jeleňom, ale je to jeleň z legendy. Ale spomínam si na jedného chlapca, ako s pusou dokorán počúval, že sa ráno môže prebudiť v orosenom spacom vaku, nebodaj aj so slimákom na tvári. Asi si to všetko večer veľmi želal. Lebo ráno sa zobudil aj so slimákom!“
Druhý tábor je rovnako, ak nie ešte viac zaujímavý. Bystrické centrum ho pripravuje po prvý raz. Uskutoční sa v Stredisku environmentálnej výchovy Dropie, na najväčšom riečnom ostrove Európy, Žitnom ostrove. Prečo sa volá Dropie, nie je ťažké uhádnuť. Je tam kráľovstvo dropa fúzatého, jedného z najvzácnejších voľne žijúcich vtákov, v minulosti s trvalým výskytom na našom území. No nielen to. Zákutia mŕtvych ramien Dunaja toto miesto priam predurčujú na vodné športy. Nuž a deti tam okrem iného očakáva i potápačský výcvik – od najjednoduchšieho šnorchlovania až po skutočné prístrojové potápanie pod vedením skúsených potápačských inštruktorov. Areál Dropie je tak pre toho, kto má vzťah k „zelenému svetu“, priam ideálnym prostredím.
Zážitky z táborov sú podľa Kataríny Koskovej také silné, že sa niektoré deti hlásia na pobyty pravidelne každý rok. Dokonca aj deti už odrastené, ktoré sa so základnou školou rozlúčili. Pravda, pripraviť pútavý, plnohodnotný program, ktorý deti berú ako zábavu, potrebuje poriadnu dávku kreativity a úsilia. Ale tú pracovníci pre environmentálnu výchovu musia v sebe mať. Veď sú na to kvalifikovaní. Skúsenosti im nechýbajú - podobné tábory organizujú už takmer desať rokov.
Kto chce vedieť viac informácií, môže sa obrátiť priamo na Slovenskú agentúru pre životné prostredie v Banskej Bystrici, Centrum programovania environmentálnych projektov a environmentálnej výchovy.