Baktéria pneumokok je najčastejšou príčinou ochorení a dokonca aj úmrtí detí na svete. Pneumokok zapríčiňuje závažné ochorenia ako zápal mozgových blán, otravu krvi alebo zápal pľúc, ktoré sa môžu v najhoršom prípade skončiť smrťou alebo trvalým poškodením zdravia. Podľa posledných štúdií 1 zo 6 detí, ktoré prežilo pneumokokovú meningitídu, je mentálne retardované, u 1 zo 7 detí sa vyvinie epilepsia alebo iné záchvatové ochorenie, a 1 zo 4 ohluchne. Celkovo 60 % detí, ktoré sa z pneumokokovej meningitídy vyliečili, má nejaké trvalé poškodenie zdravia. Pneumokok môže byť pôvodcom aj bežných ochorení, ako je zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Odborníci sa zhodujú, že účinnou ochranou pred závažnými, ale aj menej závažnými pneumokokovými ochoreniami je preventívne očkovanie. Zvlášť vysoké riziko predstavujú pre deti do 2 rokov, ktoré majú oslabený imunitný systém alebo majú nejaké chronické ochorenie. Títo malí pacienti sú oveľa viac náchylní na vznik pneumokokového ochorenia.
Očkovanie proti pneumokokom bude od 1. júla 2007 hradené zo zdravotného poistenia už aj deťom do 2 rokov, ktoré sa narodili predčasne a ktoré mali nízku pôrodnú hmotnosť. Samozrejme, potrebné je chrániť aj deti, ktoré do rizikových skupín pacientov nepatria.
Slovenská pediatrická spoločnosť minulý týždeň v Banskej Bystrici zorganizovala regionálny odborný seminár pod názvom „Časté infekcie detského veku a možnosti ich prevencie“. V rámci neho boli prezentované témy ako Zápal stredného ucha – časté ochorenie detského veku, Pneumónie získané v komunite, Očkovanie predčasne narodených detí a Plošné očkovanie verzus očkovanie rizikových skupín pacientov. Prednášajúci boli lekári – odborníci na slovo vzatí ako Janka Jakubíková, Jaroslava Orosová, Pavol Šimurka a prof. Svetozár Dluholucký. Nielen lekári, ale aj široká verejnosť sa na seminári mohli dozvedieť množstvo potrebných informácií. Prevencia je v každom prípade dôležitá, u pneumokokových ochorení to platí dvojnásobne.