Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Nový tréner Dukly chce vylepšiť vzťahy

R. Rehák netvrdí, že by sa hráči mali objímať a bozkávať, ale mali by si dôverovať

Po neúspešnej sezóne, ktorou sa ukončilo tretie pôsobenie Molnára pri vojakoch, prišla Dukla nečakane rýchlo s náhradou. Kormidlo prevzal muž, ktorý bol Molnárovym asistentom a cíti za výsledky Dukly spoluzodpovednosť. O vzťahoch v tíme, pripravovanej defenzívnej stratégii, ale aj o snoch sme sa rozprávali s novým trénerom Dukly Rudolfom Rehákom.

Aká je zatiaľ vaša spokojnosť s prípravou?
- Myslím si, že zatiaľ prebieha podľa plánov a musím zaklopať na drevo, zatiaľ nad očakávanie sa nám aj zranenia vyhýbajú. Hráči trénujú naplno, myslím že s chuťou, zatiaľ teda vládne spokojnosť.
Čo sa zatiaľ v príprave podarilo? Alebo sa to ukáže až v lige?
- Týždeň je krátky čas na to, aby som mohol zhodnotiť, čo sa podarilo. Prebehlo testovanie hráčov, môžem povedať, že kvalitatívny nárast vzrástol celkom dobre. Normy splnilo 60 percent hráčov.
V ktorých ukazovateľoch?
- U mnohých z nich je vidieť výkonnostný nárast, čo sa týka testovacích charakterov, napríklad v maximálnej spotrebe kyslíka, vytrvalostných, silových schopností, u mnohých hráčov boli dobré rýchlostné parametre. Nemáme všetky rýchlostné a vytrvalostné silové typy, ale budeme sa snažiť to tak skĺbiť, aby sme využívali každú túto pohybovú schopnosť, každého hráča, optimálne rozostavenie.
Ktorí jednotlivci vás prekvapili?
- Čo sa týka testov, milo ma prekvapili starší hráči, ale aj mladší. Viditeľným bol Marek Seman, ktorý splnil všetky ukazovatele, Robo Semeník až na jeden ukazovateľ splnil všetko, ale sú tu aj ďalší, napríklad Ivan Lietava, nenapadajú ma všetci a niektorí pre zranenie ešte neboli testovaní, ako napríklad Mišo Pančík, Hučko, Jarabica. Vo veľmi dobrom svetle sa ukázali aj obaja brankári. Ukazovatele sú však len jednou stránkou veci. je to len predpoklad, aby sme mohli zápas zvládnuť dobre.
Akým chcete byť, resp. akým budete trénerom?
- Bol by som veľmi rád, keby som bol víťazným trénerom, tým chce byť každý.
Poznáte recept na víťazstvá?
- Práca, úsilie, nasadenie, zodpovednosť, disciplína.
Na post hlavného trénera prichádzate po nie celkom vydarenej sezóne. S akými pocitmi?
- Tak, ako ste to nazvali, teda nie s príliš dobrými pocitmi po nevydarenej sezóne, lebo som bol členom realizačného tímu a takisto sa cítim za ňu spoluzodpovedný. Ale dúfam, že s novým realizačným tímom to bude lepšie.
Bola teda chuť zasadnúť po nevydarenej sezóne na post hlavného trénera?
- Samozrejme a obrovská chuť, netajím sa tým. Je to pre mňa veľká výzva.
Hovorilo sa, že za trénera Molnára boli v tíme napäté vzťahy. Ako ste to videli vy?
- K tomu by som sa veľmi nerád vracal, pretože je to určitý účet bez hostinského. Nie je tu tréner Molnár, sedím teraz pred vami ja a hodnotiť trénera Molnára a jeho prácu mi neprináleží. Na hodnotenie práce je kompetentné vedenie klubu, nie ja. Bol som v úlohe asistenta, samozrejme každý má v tejto brandži iný prístup, inú filozofiu a ja nemôžem hodnotiť prístup pána Molnára ako dobrý, alebo zlý. Je to jeho filozofia, jeho prístup. Ja som v mnohých smeroch iný tréner a takisto čas ukáže či som dobrý, úspešný, alebo nie.
V čom konkrétne by ste chceli byť iný? Médiám ste povedali, že vzťahy by ste chceli vylepšiť.
- Moja ľudská a trénerská predstava o práci bola vždy taká, že je to o vzťahoch. Vždy to bolo a vždy bude o vzťahoch. Keď budete pracovať medzi ľuďmi, teda s akýmsi živým „materiálom“, vždy to bude o vzťahoch. Nehovorím, že by sa hráči mali objímať a bozkávať, ale mali by mať k sebe úctu a rešpekt, dôverovať si, akceptovať sa. A tak isto ako hráči medzi sebou, aj smerom k realizačnému tímu a spätne aj realizačný tím k hráčom. Nemôžeme to predsa oddeliť, za výsledkami stoja hráči a tréneri spolu. Ale žiaľ, väčšinou to býva tak, že za víťazstvami stoja hráči, za prehrami tréneri. Je to bohužiaľ tak, nič na tom nezmením, víťazstvá patria hráčom, prehry trénerom.
Tréner musí byť aj tvrdý. Na druhej strane to však môže vyústiť do akejsi atmosféry strachu. Neobávate sa, že by ste to nevedeli zladiť?
- Disciplína musí aj v športe, aj mimo neho prebiehať samovoľne, teda bez nejakého zdôrazňovania. Disciplína je súčasť ich práce. Ale slovo disciplína nie je na strašenie, je to úplne normálne slovo. Aj vy musíte byť vo svojej práci disciplinovaný. A tiež nevnímate disciplínu samotnú, ale veci robíte disciplinovane. Budem požadovať, aby disciplína išla sama, nie aby som to musel dostať krikom a za cenu pokút. Nie som ten typ trénera. Ale možno sa stretneme o tri mesiace a poviete, že bohužiaľ som. Ale dúfam, že nie. Chcel by som to do nich dostať na báze uvedomenia si, teda taký automatizmus, aby som to nemusel od nich dostať krikom, násilím a pokutami.
Asistenti trénera zvyknú od toho hlavného odkukať niektoré veci. Odkukali ste vy niečo od trénera Molnára?
- Na túto otázku nechcem odpovedať.
Každý tréner máva nejaké zlozvyky. Máte nejaké vy?
- Tých je dosť, samozrejme, nehovoríte s pánom dokonalým, ja mám tiež svoje chyby.
Na trénera Molnára sme boli zvyknutí, že často behal pred lavičkou a burcoval. Budete aj vy takto behať a burcovať?
- Pokiaľ to bude o burcovaní, tak veľmi rád, ale dúfam, že prezentácia mojej osoby cez nejaké gestá nebude výrazná. Aj ja som impulzívny tréner, ale prejav každého kouča je iný.
Prišli vám nejaké posily. Ste zatiaľ spokojný s tímom, čo sa týka personálneho obsadenia?
- Čo sa týka personálneho obsadenia a príchodu nových hráčov, myslím, že výber nie je zlý. Ale za všetko bude hovoriť zápasová prax a počet bodov. To čo nie je zlé v príprave, môže sa stať zlým, to, čo je v príprave dobré, sa môže stať v zápase opakom.
Hovorí sa o odchode Andreja Rendlu. Zrejme bude v útoku chýbať. Chceli by ste ho nahradiť a vytiahnuť „hore“ niektorého mladíka?
- Veľmi rád. Ak mi nejakého ukážete a poradíte mi, veľmi rád.
Nemáte nejakého žolíka?
- Sami dobre viete, že dobrý útočník na Slovensku nie je, hrá v zahraničí. Druhý dobrý útočník je v Žiline a v Artmedii, a až tretia kategória ostáva pre nás. A to tretie si musíme pohľadať sami v okolí, pretože nikto nám ho nedá. Každý útočník je dnes drahý a každé mužstvo si ho cení vysoko. Skutočne, klobúk dole, pred prácou mládežníckych a dorasteneckých trénerov, že Bystrica vychovala Rendlu. Je to nesporne veľký talent. Bol by som veľmi rád, keby sa po ňom objavil ďalší veľký talent. Aj mladý Šulek, ktorý prišiel z dorastu, sa veľmi dobre ukazuje. Čo sa týka juniorky, aj Kamas sa ukazuje veľmi dobre.
Z Artmedie ste získali obrancu Debnára. Mal by práve on byť najväčšou oporou v obrane?
- Verím a dúfam, že ňou bude.
Chcete vsádzať na defenzívu. Môžu sa diváci obávať, že budete hrať obranný futbal a hra bude defenzívnejšia?
- O AC Miláno sa hovorilo, že hrá škaredý, neatraktívny, defenzívny futbal. Okrem Kaku a Inzaghiho, ktorí vedia dať gól. A pozrite sa, kde dnes to mužstvo je. Nehovorím, že my budeme ako AC Miláno, ale tvrdím, že zápasy vyhráva dobrá defenzíva. To však neznamená, že budeme betónovať. Dobrá defenzíva je predpoklad k výbornej ofenzíve. Je to len prvý krok, lebo futbal sa hrá na góly a pre divákov. Ale ak budeme stále dobiehať súperov náskok, to nie je dobré.
Máte v kútiku duše sen, aby ste do Dukly znova vrátili úspechy, aké boli po návrate do najvyššej súťaže?
- Mám a je veľmi veľký.
Máte tušenie, že by to mohlo vyjsť?
- Keby som nemal, nerobil by som to a nebol by som naplnený optimizmom a energiou. Veľmi ma napĺňa predstava byť úspešným, však koho nie. Každý chce byť úspešný.
Necítite tlak, že by už mal prísť výraznejší úspech? Alebo cítite pohodu?
- Bude to určite znieť oprášene, stokrát vám to hádam povedal každý tréner, že budeme chcieť hrať dobrý futbal pre veľa divákov. Ja tiež nepoviem nič iné.
A s podobnými tlakmi na výrazný úspech sa budete vedieť vyrovnávať?
- Budem sa s tým musieť vyrovnávať. Netrénujem prvý rok, ale prvýkrát trénujem ligové mužstvo.
Stačí vám sedem prípravných duelov na dobrú prípravu?
- Áno, je to veľmi nabité, päť týždňov prípravy je šibeničný termín. Počet zápasov je dobrý, sme spokojní aj s výberom súperov.
Kto by vás mohol najlepšie preveriť?
- Každý nás môže dobre preveriť, či to už bude niekto z tých ľahších alebo silnejších. Sú tu dobré previerky. Máme zápas s Honvédom Budapešť, najbližší zápas s Mattersburgom, ktorý skončil v rakúskej lige na 2. mieste. Sú to dobrí súperi a každý nás dobre preverí.
Aké sú vaše pocity pred štartom nového ročníka?
- Ešte je k nemu ďaleko, tak som veľmi pokojný. Navyše priebeh prípravy ma neoprávňuje byť nervóznym. Chlapci to prijali normálne. Samozrejme príde k trecím situáciám, ku ktorým zákonite musí prísť. Ale verím, že to spoločne vyriešime. Nie je to len moja práca. Je to naša práca.
Aké sú vaše trénerské sny? Spájajú sa s nejakým zvučným klubom?
- Nie, snílek nie som. Chcem byť úspešný tréner.

Skryť Vypnúť reklamu

Debnár z Artmedie do Dukly

Futbalisti banskobystrickej Dukly si prvý deň prípravy tradične vypočuli príhovor majiteľa klubu Jána Kováčika. V predchádzajúcich sezónach si po ňom trikrát zobral slovo tréner Ladislav Molnár, ktorého včera striedal jeho bývalý asistent 41-ročný Rudolf Rehák.
Nový kouč na prvom tréningu privítal 28 hráčov, pre zranenie chýbali Michal Pančík, Michal Ďuriš a Ľubomír Vyskoč. Na skúške sú Sivčevič a Živanovič (Rimavská Sobota), Herda (Kladno), Červenka (Galanta), Kovačevič (Banja Luka), Palic a Kubala (obaja Močenok), Bestvina (bývalý hráč Dukly, naposledy hrával v Rakúsku). Budúci týždeň sa k mužstvu pripojí Ondrej Debnár, ktorého Dukla získala na prestup z Artmedie.
Z Dukly odišli Tomáš Libič, Peter Očovan, Sadat Saini a Jan Jelínek. V štádiu riešenia je odchod Stanislava Velického, naopak Kornel Saláta bude na Štiavničkách do konca tohto kalendárneho roka. ,,Chceme sa ešte posilniť v útoku, zálohe i obrane. Postupne odídu viacerí hráči podľa toho, ako sa ukážu futbalisti na skúške. Prvé vyraďovacie sito sme naplánovali v stredu, ďalšie do konca týždňa,“ vysvetlil športový riaditeľ Karol Ihring.
,,V prvom rade treba zmeniť myslenie hráčov, aby sa aktívnejšie zapájali do spolupráce. Budem sa snažiť, aby neboli dve antagonistické strany. Všetci vieme, čo chceme. Vedenie klubu si sľubuje od mňa hlavne priebojnosť, s čím súhlasím. Mám vytypovaných niekoľko posíl, niektoré mená mi dalo aj vedenie klubu. Počas dvoch prestupových mesiacov všetko vyriešime,“ povedal R. Rehák.
Banskobystričania absolvujú prvých desať dní prípravy v domácich podmienkach, potom týždenné herné sústredenie v Prahe.
Zoznam prípravných zápasov:

Skryť Vypnúť reklamu

16. 6. Mattersburg - Dukla 1:0
20. 6. Honvéd Budapešť - Dukla 17.00
23. 6. Dukla - Rim.Sobota 10.30
27. 6. Mladá Boleslav - Dukla 15.00 v Písku
30. 6. Sparta Praha - Dukla
3. 7. Dukla - Rakytovce 17.00
7. 7. Dukla - Ferencváros 16.00

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 456
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 794
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 047
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 023
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 892
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 289
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 488
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 738
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 630
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 594
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Banskobystrická župa zatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) uzatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva cez leto malých aj veľkých na tri výstavy. Dostupné budú do konca augusta.

Radnica hľadá administratívnych pracovníkov na plošné testovanie

Počet Banskobystričanov nad 10 rokov, ktorých by sa testovanie malo týkať, sa pohybuje odhadom na úrovni približne 68-tisíc ľudí.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

V Brezne sa na plošné testovanie prihlásilo už viac ako 100 dobrovoľníkov

Primátor Brezna Abel hovorí, že urobí všetko pre to, aby nebolo ohrozené zdravie obyvateľov a aby všetko prebiehalo v poriadku a podľa pokynov.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Orave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Už ste čítali?