Ak by ste vstúpili do priestorov školy na Okružnej ulici v Banskej Bystrici, ktorá nesie prekrásny rozprávkový názov NARNIA, mohlo by sa stať, že na chvíľu neviete, ako začať. Na pastelových stenách zbadáte nápisy ako “Blue Class”, “Orange Class”, “Teacher´s Room”. Ak by ste chceli vidieť napríklad žiacku knižku, deti vám s hrdosťou predložia svoju “Point Book” a určite vám veľmi rýchlo porozprávajú o tajomnej skrini “Wardrobe” vo svojej triede. A toto nie je všetko. Dopoludnie by ešte prebehlo ako-tak. Deti by s vami komunikovali po slovensky. Odpoludnia, počas pobytu v školskom klube, však už malí prváci pod vedením americkej lektorky komunikujú, hrajú sa a spievajú v angličtine. “Bye, bye,” zdravia deti svojich učiteľov, ale aj seba navzájom, keď odchádzajú zo školy.
Ako je to možné?
„Základná škola Narnia je školou s intenzívne rozšíreným vyučovaním anglického jazyka,” vysvetľuje riaditeľka školy, PaedDr. Martina Polohová. „Deti sa učia anglický jazyk prostredníctvom špecifického projektu s názvom Creative English. Angličtinu majú päť hodín týždenne pod vedením slovenského učiteľa. Preberanú slovnú zásobu potom rozvíjajú v odpoludňajšom školskom klube, ktorý prebieha v anglickom jazyku pod vedením anglického lektora. Deti sa tu po anglicky neučia. Oni sa iba v angličtine hrajú, tvoria, spievajú, a takto nenápadne, bez nátlaku, prirodzeným spôsobom nadobúdajú stále vyššiu schopnosť nielen rozumieť, ale už aj komunikovať po anglicky.”
A veru, je to pravda, aj keď sa to človeku nechce veriť. Samotní prváčikovia nás o tom presvedčili v neuveriteľne podanom muzikále v anglickom jazyku “The Sarah´s Toys”. Vysoká úroveň po umeleckej hudobnej a dramatickej stránke, istota a nadšenie detí by dojalo každého už samo o sebe. Avšak na úrovni podaný anglický muzikál slovenských detí, ktoré pred desiatimi mesiacmi nevedeli po anglicky ani slovíčko, vyvolával u divákov zaslúžený obdiv.
„Sme na Slovensku už jedenásty rok, ale takúto dobrú angličtinu u takých malých detí sme ešte nepočuli. Rozumeli sme im všetko,” vyjadrili sa po predstavení americkí manželia, ktorí pracujú v Košiciach pre organizáciu Otcovo srdce.
„Muzikál je prirodzeným dôsledkom nášho spôsobu vyučovania angličtiny,” vysvetľuje riaditeľka a zároveň tvorkyňa projektu Creative English. „Náš projekt je založený na prirodzenom učení sa angličtiny, vychádzajúcom z pozorovaní toho, ako sa malé deti učia materinský jazyk. Keďže prirodzenou súčasťou učenia sa reči malých detí sú rozprávky, pesničky, kreslenie a potom hra na to, čo už vieme povedať, využili sme možnnosť spolupráce so SZUŠ Róberta Tatára, s ktorou zdieľame priestory. V prvom ročníku všetci naši žiaci navštevujú zároveň všetky štyri odbory SZUŠ, na ktorých po umeleckej stránke skvalitňujú anglický príbeh preberaný na hodinách anglického jazyka. Muzikál v závere pol roka je výsledkom postupne nadobúdanej slovnej zásoby a je to v podstate príbeh, ktorý tvoril náš základ vo vyučovaní.”
A čo rodičia?
sú spokojní?
„Angličtina je až neuveriteľná,” odpovedá na našu otázku jeden otecko. „Škola je však výborná aj po ostatných stránkach. Deti sa učia v škole, domáce úlohy majú minimálne, sú nádherne motivované, vďaka čomu toho zvládnu veľmi veľa bez toho, že by si to uvedomovali. A keby len to. Ale dieťa vám tu okrem iného naučia plávať, korčuľovať sa, lyžovať a jazdiť na koni. Stále majú čo robiť, a to je ono.”
„Niektorí rodičia sa ma pýtajú, či sa nebojíme mať dieťa v škole, ktorá je v začiatkoch. Poviem vám toto: Ak by sa náhodou aj niečo stalo a škola by o pár rokov zanikla, stojí mi to za to, aby hoci len tých pár rokov deti prežili v takom prostredí. A modlím sa za to, aby som tam mohla dať všetkých svojich štyroch.”
Posledná otázka, ktorá zaujíma všetkých, ktorí by možno práve po takejto škole túžili pre svoje deti, sa týka financií. „V škole vyberáme mesačný poplatok päťsto korún. Tieto peniaze slúžia takmer všetky ako triedny fond. Deti si nekupujú pomôcky ako zošity, farby, štetce, výkresy a podobne, z triedneho fondu sa financuje vstupné a cestovné na všetky aktivity okrem školy v prírode a lyžiarskeho výcviku, financujú sa z toho narodeninové a iné motivačné darčeky, ktorých je v škole dosť, a podobne. Tento príspevok oslobodzuje rodičov od zháňania pomôcok na poslednú chvíľu a pomáha škole pracovať pružne. Žiadne iné povinné poplatky v škole nemáme. V spomínanom príspevku je zahrnutý už aj školský klub v angličtine, všetky štyri odbory SZUŠ R. Tatára a neplatia sa ani žiadne poplatky za rodičovské združenie.”
A či by bolo v prípade záujmu možné ešte prihlásiť do tejto školy svojho predškoláka? „V júni sa nám uvoľnili dve miesta, takže v prípade záujmu nás môžu rodičia čím skôr kontaktovať.”