Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

Chcete si vybaviť ochrannú známku?

V blížiacom sa čase dovoleniek máme viac času na premýšľanie.

Vylihovanie na pláži alebo putovanie po turistických trasách je pre to tou najlepšou príležitosťou. Premýšľať sa dá nad všeličím. Možno aj nad tým, či si ten náš nový obchod nezaslúži zákonom chránený názov, alebo či ten vynález, ktorý leží v garáži, neposuniem ďalej a dám si ho patentovať... Nuž, a ak naozaj máte takéto pohnútky, patentový zástupca Ing. Ivan Belička vám poradí, ako postupovať.

Na koho sa môžeme obrátiť, ak si chceme zaregistrovať ochrannú známku?
Úrad priemyselného vlastníctva registruje priemyselné práva, ochranné známky, patenty, úžitkové vzory, dizajny... Úrad vedie registre ochranných známok a patentový zástupca je prostredníkom medzi úradom a klientom. Je pravdou, že každý subjekt si môže všetky úkony týkajúce sa ochrany priemyselných práv urobiť sám tak, ako sa sám môže zastupovať napríklad na súde... Mnohí však väčšinou využívajú skúsený medzičlánok, ktorý vie zabezpečiť to, aby všetky jeho úkony boli správne a korektné. Zoznam patentových zástupcov je na internetovej stránke Komory patentových zástupcov Slovenskej republiky, ako aj na stránke Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky www.upv.sk.
Kto môže byť patentovým zástupcom?
Patentový zástupca je fyzická osoba zapísaná v zozname patentových zástupcov. Musí to byť vysokoškolsky vzdelaná, bezúhonná osoba, spôsobilá na právne úkony, ktorá vykonala najmenej trojročnú odbornú prax ako asistent patentového zástupcu alebo najmenej štvorročnú prax v oblasti priemyselných práv a úspešne zložila skúšky patentového zástupcu.
Aká je úloha patentového zástupcu?
Činnosťou patentového zástupcu je zastupovanie fyzických a právnických osôb pred Úradom priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky a pred inými orgánmi štátnej správy v konaniach týkajúcich sa priemyselného vlastníctva. Patentový zástupca pri výkone svojej činnosti ďalej poskytuje odborné rady v oblasti priemyselných práv, spisuje listiny pre potreby právnych úkonov v oblasti priemyselných práv a poskytuje ďalšie formy odborného poradenstva a odbornej pomoci v oblasti priemyselného vlastníctva.
Úlohou patentového zástupcu je korektná príprava podaní na Úrad priemyselného vlastníctva, zastupovanie klientov a najmä zistenie možnosti registrácie uvedeného priemyselného práva – rešerš. Je to zisťovanie, či niečo podobné už neexistuje, či daný patent, úžitkový vzor, ochrannú známku má zmysel prihlasovať.
Čo musí spĺňať ochranná známka, aby ju zaregistrovali?
Aby sa označenie mohlo stať ochrannou známkou, musí preklenúť verejnoprávne aj súkromnoprávne dôvody uvedené v zákone o ochranných známkach č. 55/1997 Zb. v znení neskorších predpisov. Úrad nezapíše ochrannú známku, ak nespĺňa náležitosti týchto paragrafov... Samozrejme, keď návrh na registráciu podáva patentový zástupca, námietky vie vopred eliminovať. Súkromnoprávne dôvody sú také, keď tretia osoba môže podať námietky, ak si myslí, že označenie, ktoré je zverejnené alebo prihlásené, je zameniteľné s ich používaným alebo registrovaným označením. To znamená Markoffice je zameniteľná s ochrannou známkou Marko-fice, ak uvedené označenia majú chrániť podobné tovary alebo služby.
Postup je síce jednoduchý, ale trvá dlhšie...
Celý postup týkajúci sa registrácie ochrannej známky má niekoľko fáz: 1. rozhodnutie, že si ideme zaregistrovať ochrannú známku, 2. oslovenie zástupcu, ktorý vám urobí rešerš a odporučí variácie kvôli lepšej ochrane, prípadne príprava podania vo svojej réžii, 3. podanie prihlášky – najmä príprava zoznamu tovarov a služieb, pretože ochranná známka musí chrániť tovary alebo služby, nemôže chrániť len slovo, 4. samotné konanie na ÚPV SR – pozostáva zo zhruba polročného obdobia, kedy úrad môže robiť formálny prieskum, či je v prihláške správne vypracovaný zoznam tovarov a služieb, či sú v nej všetky náležitosti, ktoré tam majú byť, atď. Expert úradu posúdi uvedené označenie na základe verejnoprávnych alebo súkromnoprávnych dôvodov, a buď tam nič nenájde, alebo keď tam niečo nájde a vydiskutuje to s patentovým zástupcom, posunie uvedené označenie na zverejnenie do Vestníka ÚPV SR, prípadne prihlášku zamietne, ak bola podaná v rozpore so zákonom, 5. následne je označenie tri mesiace zverejnené vo vestníku ÚPV. Počas týchto troch mesiacov môže ktorákoľvek osoba podať námietku v zmysle zákona voči registrácii tohto označenia, 6. ak námietky neprídu, úrad dá označenie do registra ochranných známok vedeného ÚPV SR a vydá Osvedčenie o zápise ochrannej známky. Ochranná známka platí 10 rokov od dátumu podania a pred uplynutím tejto doby jej platnosť možno predĺžiť o ďalších 10 rokov. Ochranná známka takto môže platiť neobmedzene dlho.
A ak má niekto námietky?
Ak niekto podá námietky, začne sa námietkové konanie, ktoré trvá zhruba rok. Buď sám žiadateľ, alebo jeho zástupca napíše vyjadrenie voči podaným námietkam, priloží dôkazový materiál na podporu svojho vyjadrenia a doručí úradu. Rozhodnutie o námietkach je založené na hodnotení uvedených námietok, v ktorých ide najmä o porovnanie konfliktných označení expertom úradu a je závislé od obsahu podaných námietok a vyjadrenia. Samotné rozhodnutie obsahuje silný subjektívny náboj a nie raz je prekvapujúce, či už pre namietateľa, alebo prihlasovateľa. Výsledkom námietkového konania je zamietnutie námietok alebo prihlášky ochrannej známky, alebo len čiastočné vyhovenie námietkam a čiastočné zamietnutie prihlášky ochrannej známky pre časť tovarov alebo služieb. Následne, ak prihláška nebola zamietnutá, zapíše úrad označenie do registra ochranných známok vedeného ÚPV SR a vydá Osvedčenie o zápise ochrannej známky.
Poplatky nie sú lacné, ale iste sa oplatí investovať.
Poplatky treba rozdeliť do dvoch skupín: je to správny poplatok v zmysle zákona o správnych poplatkoch a potom poplatok za služby patentového zástupcu. Správny poplatok za podanie prihlášky ochrannej známky do 3 tovarových tried zaplatíte 3500 Sk. Poplatky patentovým zástupcom sú vecou voľnej dohody medzi klientom a patentovým zástupcom, ale musia byť v súlade s Vyhláškou 611/2004, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o priebehu odbornej skúšky, podrobnosti o priebehu skúšky spôsobilosti, spôsob určenia odmeny patentových zástupcov, podmienky na určenie náhrady hotových výdavkov a náhrady za stratu času.
Kedy je skutočne dôležité zabezpečiť si ochrannú známku?
Ak otvárate obchodík alebo krčmičku niekde v malej dedinke, či už na Pohroní, Orave alebo Zemplíne, kde bude len jedna, v tomto prípade nie je až také potrebné dať si jeho názov chrániť ochrannou známkou, keďže táto bude mať vždy len miestny dosah. Ale ak otvárate obchod vo väčšom meste alebo začínate vyrábať výrobok, ktorý sa bude distribuovať do viacerých obchodov a následne ho vníma podstatne viac ľudí, alebo vytvárate sieť obchodov, potom toto označenie začína predávať a je potrebné ho chrániť. Existuje veľa prípadov, keď nechránené označenie začala ihneď po jeho uvedení na trh zneužívať aj konkurencia.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 7. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
 8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 8 866
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 754
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 170
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 271
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 145
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 982
 7. First moment: Maldivy, Maurícius či Mexiko na dosah jedným letom 2 886
 8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 487

Blogy SME

 1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 2. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 4. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 5. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 6. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
 7. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022 alebo 500 km za 5 týždňov. Prológ, časť záverečná. Týždne štvrtý a piaty. Záverečný sumár.
 8. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 41 608
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 723
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 309
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 113
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 978
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 445
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 118
 8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Brány festivalu sa pre prvých návštevníkov festivalu otvoria už o desiatej ráno. Hlavný program tvoria viaceré bloky, v ktorých si nájde to ,,svoje“ každý milovník tanca.


5. aug
Ilustračná fotografia.

Susedské spory môžu narobiť mnoho nepríjemností, veľa ľudí zažíva so susedmi doslova peklo. V poradni MY novín prezradíme, ako ich riešiť


4. aug
Aneta Parišková sa cíti dobre aj v USA, kde pracuje a vychováva dcéry jej manžel Miroslav.

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug
Novinky z MY regióny.

Prinášame prehľad najzaujímavejších informácií a najčítanejších správ z MY Regióny v uplynulom týždni.


a 1 ďalší 29. júl

Blogy SME

 1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 2. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 4. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 5. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 6. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
 7. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022 alebo 500 km za 5 týždňov. Prológ, časť záverečná. Týždne štvrtý a piaty. Záverečný sumár.
 8. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 41 608
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 723
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 309
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 113
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 978
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 445
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 118
 8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu