Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Viedeň je vraj v rukách Slovenska

R. Badegruber z ORF spojenectvo Viedne s Bratislavou vníma pozitívne Viedeň - krásna, príťažlivá princezná na Dunaji.

R. Badegruber z ORF spojenectvo Viedne s Bratislavou vníma pozitívne
Viedeň - krásna, príťažlivá princezná na Dunaji. Nádherné pamiatky tohto habsburgského mesta chodia obdivovať turisti z celého sveta. Okrem nemčiny, medzi reči, ktoré často počujete v malebných uliciach veľkomesta, patrí aj slovenčina. Mnohí Slováci tu našli svoju prácu alebo len brigádu. V Rakúsku platia obmedzenia pracovného trhu, preto každý, kto tu chce pracovať, musí dostať pracovné povolenie. Pre kvalifikovaných pracovníkov, ktorých potrebujú ako soľ, je to otázka niekoľkých dní a povolenie je „na stole“. Avšak pri nekvalifikovanej práci je to problém. Vo Viedni údajne pracuje aj veľa Slovákov načierno. Podľa Reinhardta Badegrubera pracujúceho v televízii ORF je tak vlastne Viedeň akoby súčasťou Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pár hodín pred hororom
Popoludnie, niekoľko hodín pred plánovaným vystúpením Barbry Streisand vo Viedni, bolo obyčajné. Po Schönbrunne, kde mala vystúpiť americká speváčka, sa prechádzalo veľa turistov z rôznych krajín. Možno ani netušili, že tam bude koncert. Všetci obdivovali krásny zámok a úžasné záhrady v jeho okolí. O koncerte snáď informovali len noviny Österreich, ktoré boli pohodené neďaleko jazierka, odkiaľ bol nádherný výhľad na Viedeň. Takmer nikde ani zmienky o koncerte. V tej chvíli nikto netušil, čo sa vo Viedni stane už o niekoľko hodín. Teplomer v centre mesta na Schönbrunnerstraße ukazoval 41 stupňov. Bolo neskutočne dusno a obloha takmer bez oblakov. Ľudia si kupovali malé nápoje za takmer 2 Eurá, aby sa osviežili.
Bolo nádherné počasie, no večer sa situácia zmenila. Ako informovali rakúske médiá, prietrž mračien so silným vetrom si vyžiadali 3 ľudské životy. Plánovaný koncert Barbry Streisand sa uskutočnil až na druhý deň. Silná prietrž mračien bola aj na Slovensku a akosi symbolicky nás spojila.
Mnoho turistov zo Slovenska
Keď prechádzate ulicami Viedne, neraz začujete slovenčinu alebo češtinu. Po treťom, štvrtom stretnutí sa s rodnou rečou sa už snáď týmto milým javom aj prestanete zaoberať. Viedeň je plná Slovákov – buď turistov, alebo ľudí, ktorí tu pracujú. „Stojím pred operou, kde si presne, nevidím ťa,“ kričal do telefónu Slovák. Dve usmiate mladé slečny si obzerali suveníry pred Stephansdomom. „Páči sa mi celé mesto, hlavne pamiatky. Všetko je tu úžasné, až na to, že tadeto chodí veľa áut. Ale je to tu pokojnejšie, ľudia sa tu neponáhľajú tak, ako napríklad v Bratislave,“ prezradila svoje pocity Tatiana Tomášovičová z Trnavy, ktorá si Viedeň prišla pozrieť v rámci školského výletu. Možnosť, že by sa tu usadila aj natrvalo, sa jej veľmi páči. „Určite, veď je to úžasné mesto.“ Na námestí Stephansplatz sa pomedzi turistov predierala Viedenčanka Kerstin, ktorá sa so Slovákmi pracujúcimi vo Viedni ešte nestretla. „Žiadnych tu nepoznám,“ prezradila Kerstin, ktorá ani v našej krajine nikdy nebola. „Raz by som sa tam rada išla pozrieť, prečo nie?“- dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Egypťanove dobroty
Keď prídete do obchodu s rôznymi sladkými suvenírmi na ulici Favoritenstraße, úctivo sa vám pozdraví pán, ktorý sa očividne v Rakúsku nenarodil. Bulis pochádza z Egypta, avšak vo Viedni žije už 16 rokov. Okrem domácich Rakúšanov, ktorých považuje za charakterných, si pochvaľuje aj ľudí spod Tatier. „Poznám veľmi málo Slovákov, ale viem, že sú veľmi dobrí a priateľskí.“ Bulis, ktorého vlasťou je ďaleký Egypt, nemôže zaprieť svoje cestovateľské chúťky a mrzí ho, že ešte nenavštívil Slovensko. „Žiaľ, zatiaľ som na Slovensku nebol. Veľmi rád by som tam išiel, napríklad do Bratislavy,“ prezradil s úsmevom.
R. Badegruber: Viedeň je súčasťou Slovenska
Na Slovensku sa občas zvykne hovoriť, že Bratislava nie je Slovensko, pretože vraj sa tam žije tak, ako v Rakúsku. Na otázku, či je naše hlavné mesto skutočne súčasťou Rakúska, sa Reinhardt Badegruber, ktorý pracuje v rakúskej televízii ORF, usmial a prekvapujúco odpovedal: Aj Viedeň je vlastne súčasťou Slovenska. Keď sa pozriete do viedenského telefónneho zoznamu, vidíte, že 60 % mien nie sú nemecké. Na prvom mieste sú práve slovenské a české mená.“ Na jednej strane vyjadril aj istú nespokojnosť Rakúšanov s tým, že Slováci tam pracujú: „Je jedno, či sú legálni, alebo nelegálni, ale niektorí Rakúšania prosto prídu o prácu. Takže aj Viedeň je vlastne v rukách Bratislavy.“ Na druhej strane rast slovenskej ekonomiky vidí ako výhodu aj pre Rakúšanov. „Na Slovensku vzniká nový Detroit Európy, čo vo Viedni sledujeme so záujmom. Vidíme to ako pracovné príležitosti priamo pred našimi dverami,“ prezradil vedúci príležitostných prác a špeciálnych projektov televízie ORF, ktorý isté spojenectvo Rakúska a Slovenska nevidí negatívne. „Je to ako v manželstve. Muž je Slovák, manželka Rakúšanka a dúfam, že dieťa bude hovoriť obidvomi jazykmi.“ Rakúšania sú na svoju prácu citliví, a tak Slováci túžiaci po práci, napríklad vo Viedni, sa nemusia vždy stretnúť s ochotou domácich. Badegruber hovorí, že kľúčovým slovom je prenos kapitálu. „Veľa firiem z Rakúska ide aj na Slovensko, aj keď z našej strany to vždy nevnímame ako pozitívne. Investuje sa u vás a kapitál od nás sa sťahuje preč. Napríklad na juhu Rakúska je tiež veľká nezamestnanosť. No napriek tomu tam zavreli fabriku na topánky - presťahovala sa na Slovensko.“
Badegruber má Slovensko rád a možno navštíviť našu vlasť ho vždy poteší. „Mentalita Slovákov je veľmi blízka tej rakúskej, takže človek sa tu cíti skoro ako doma.“
Blízkosť i odlišnosť
Viedeň a Bratislava. Tak blízke a zároveň tak vzdialené. Len 50 kilometrov vzdialené metropoly dávajú týmto akýmsi súrodencom štatút najbližšie susediacich hlavných miest v Európe. Na jednej strane sa veľmi hovorí o ich spolupráci – k tej ich predurčuje už ich blízkosť. Dzurindova vláda plánovala napríklad privatizáciu bratislavského letiska, ktoré sa malo dostať do rúk Schwechatu. Hovorí sa aj o spojení týchto miest diaľnicou, čo sa má uskutočniť koncom novembra. Napriek mnohým atribútom akéhosi sesterského spojenectva, ktoré spečatí diaľnica a v neposlednom rade vstup Slovenska do Schengenu, je medzi Viedňou a Bratislavou aj mnoho rozdielov a nájdu sa dokonca aj akési „nepriateľstvá“. Jedným z rozdielov je ešte stále životná úroveň a vyššie platy v Rakúsku. Preto do Rakúska stále prichádza veľa najmä mladých Slovákov s cieľom zarobiť si. Viedeň je v tomto prípade „zabarikádovanou“ sestrou a naši občania túžobne očakávajú aspoň náznak šance na miesto a pracovné povolenie. Pomyselne tieto hlavné mestá spojil nedávny horor v podobe prietrže mračien. Akýsi horor sa však vynára pri pohľade na rôzne čety, fóra, či portály s ponukou pracovných miest. Napríklad po naklikaní sa do sekcie inzerátov na webovej stránke Slovákov žijúcich v Rakúsku, sa na vás vyhrnú stovky inzerátov, kde hororovo pôsobí fakt, ako sa Slováci, niekedy až ponižujúco prosiac, snažia nájsť pracovné miesto najmä v hlavnom meste Rakúska. „Ahoj, som vo Viedni v 12. Bezirku, hľadám súrne ubytovanie a popritom nejakú prácu, upratovanie, babysitting, výpomoc v domácnosti, žehlenie. Som spoľahlivá, presná, priateľská, zodpovedná. Prosím, prosím, ak viete o niečom, ozvite sa na toto číslo,“ takýto inzerát napísala Slovenka žijúca vo Viedni. Toto rozdelenie pôsobí až frustrujúco. Kým Rakúšania sa u nás môžu slobodne zamestnať, my u nich nie. Niektoré inzeráty pôsobia skutočne traumatizujúco a ukazujú, nakoľko napriek kilometrovej blízkosti budú dve metropoly rozdelené – pokiaľ sa neskončia ponižujúce pracovné obmedzenia. Mnohé z otázok objavujúcich sa nielen na internete sa týka pracovných povolení či zahlásenia trvalého pobytu. Mnohí len zúfalo prosia, aby im niekto pomohol. Sme svedkami toho, že Slováci odchádzajú za prácou do zahraničia. V Rakúsku je to však sťažené práve o pracovné povolenia.
Hľadajú hocičo – od umývania riadov, cez au-pair, až po práce na farmách. Chcú sa dostať do ešte stále trochu iného sveta, hoci len 50 kilometrov vzdialeného od Bratislavy.
Spojenectvo Viedne s Bratislavou sa tak môže začať napĺňať až po uplynutí prechodného obdobia (pravdepodobne 1. mája 2011) a vstupom do Schengenu (pravdepodobne 1. januára 2008). Dovtedy nebude úplné, Bratislava bude oproti Viedni akousi nesvojprávnou sestrou. Všetko to možno raz dopadne tak, ako sa na internetovom fóre vyjadril istý Slovák pracujúci vo Viedni, že kým sa zrušia pracovné obmedzenia, platy sa takmer vyrovnajú a Slovákom sa už do Viedne neoplatí chodiť – cestovať sa bude iba s turistickými cieľmi: Slováci do Viedne, Rakúšania do Bratislavy.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 286
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 198
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 772
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 974
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 013
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 786
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 711
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 874

Blogy SME

 1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
 2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
 3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
 4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
 5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
 6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 7. Martin Pollák: Koberec
 8. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 023
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 41 634
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 023
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 182
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 511
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 636
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 345
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 327
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Za kraj mieri do parlamentu trinásť kandidátov, piati o mandát prídu.


1 h
Niektorí voliči vyjadrili svoj názor už pred voľbami.

Ľudia sa často báli povedať, komu dajú svoj hlas.


3 h
Predčasné parlamentné voľby 2023.

V kraji dominujú politické strany SMER -SD a HLAS - SD.


sme.sk 7 h

S prenosnou urnou prišli dve členky okrskovej volebnej komisie.


TASR 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
 2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
 3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
 4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
 5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
 6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 7. Martin Pollák: Koberec
 8. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 023
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 41 634
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 023
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 182
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 511
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 636
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 345
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 327
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu