Prišli sa pozrieť na unikátnu operáciu štítnej žľazy.
Tri zákroky pomocou harmonického skalpelu vykonal štvorčlenný tím najlepších svetových odborníkov z talianskej Pisy. „Najskúsenejším operatérom trvala jednostranná operácia, to jest vybratie polovice štítnej žľazy, asi polhodiny, a dvojstranná, pri ktorej odstránili celú žľazu, vyše 40 minút,“ povedal Ľubomír Marko, primár Oddelenia miniinvazívnej chirurgie a endoskopie Rooseveltovej nemocnice. Touto špičkovou chirurgickou metódou sa dá úspešne operovať chorá štítna žľaza. Vykonáva sa pomocou endoskopickej techniky s využitím harmonického skalpelu, ktorý reže a súčasne zastavuje krvácanie. Tento ultrazvukový nástroj funguje na princípe vysokofrekvenčného mechanického kmitania. Dá sa s ním teda operovať bez nebezpečenstva elektrického a tepelného poškodenia štítnej žľazy a priľahlých štruktúr.
„Takto sa dajú operovať malé i stredne veľké žľazy postihnuté rôznymi chorobami vrátane nádorových ochorení. Hlavnými výhodami je malá dvoj- až trojcentimetrová operačná rana, bezpečný a šetrný zákrok na veľmi prekrvenom orgáne, akým štítna žľaza je, minimálna pooperačná bolestivosť a krátka hospitalizácia pacienta,“ konštatoval Marko.
Banskobystrická nemocnica je jediným špecializovaným pracoviskom v strednej Európe, ktoré sa venuje tejto novej operačnej metóde. Tím primára Marka vykonal od roku 2005 už viac ako 100 úspešných operácií štítnej žľazy.