Takmer na deň presne, ale sedem rokov od činu, vyhlásil banskobystrický Krajský súd rozsudok, ktorým uznal vinným z vraždy svedka v kauze Mikuláša Černáka, podnikateľa Mariána Karcela z 27. júna 2000. Ten istý súd obžalovaného pre nedostatok dôkazov spod obžaloby dvakrát oslobodil.
Branislava A. pôvodne obžalovali ako jedného z komanda, ktoré pred siedmimi rokmi prišlo do Kyncelovej na čiernom aute Alfa Romeo. Po doplnení obžaloby, najmä o výpovede ľudí, ktorí sa rozhodli „zaspievať“, východniara Branislava tentoraz obžalovali ako človeka, ktorý do podnikateľa pred jeho domom vystrieľal celý zásobník útočnej pušky. Obžalovaný tvrdil, že v deň vraždy v Banskej Bystrici vôbec nebol. Mal byť na pojednávaní okresného súdu na východnom Slovensku, ktoré mal jeho kamarát. Neskôr ale výpoveď korigoval. Raz hovoril, že bol v pojednávacej sieni, potom len na chodbe súdu, neskôr v bufete. Tvrdil tiež, že Alfa Romeo, s ktorým prišli vrahovia do Kynceľovej a neskôr ho našli zhorené pri Slovenskej Ľupči, už predtým predal neznámemu Ukrajincovi. Takýto predaj sa ale súdu videl byť veľmi pochybný, málo pravdepodobný .
Jedným z dôkazov proti Branislavovi A. bol záznam priemyselnej kamery banskobystrického benzínového čerpadla zo dňa vraždy, na ktorom je auto, ktoré použili pri zločine. Na zázname vidieť tiež odzadu muža v čiernom, s vyholenou hlavou, no nenašiel sa nikto, kto by naisto potvrdil, že je to skutočne Branislav A. Tentoraz ale svedkovia potvrdili, že by to Branislav mal byť. Súd sa k tomu priklonil tiež. Po zvážení všetkých pre a proti, s dôrazom na výpovede svedkov, ktoré sa podarilo získať prokuratúre, súd dospel k názoru, že páchateľom je obžalovaný. Vraždil ako člen organizovanej skupiny, z obzvlášť zavrhnutiahodnej pohnútky. „Išlo o klasickú nájomnú vraždu“ – konštatoval v zdôvodnení rozsudku predseda senátu. Vraždu si podľa súdu objednal z väzby Mikuláš Černák. Hoci obhajoba trvala na tom, že Karcel už v procese proti Černákovi vypovedal a nebol teda dôvod na to aby ho odstránili – motívom malo byť varovanie pre ostatných – aby sa báli vypovedať a usvedčiť Černáka aj z ďalších skutkov. Branislav potom v Brezne, v dome v Podkoreňovej, prevzal ako odmenu milión korún.
Rozsudok naostatok znel: výnimočný trest straty na dvadsaťštyri rokov, na tri roky ochranný dohľad a uhradiť vdove vyše štyridsať tisíc korún za náklady spojené s pohrebom a pomníkom.
V tvári Branislava A. neboli pri vyhlásení rozsudku badateľné žiadne emócie. Stál ako socha. Ak však rozsudok potvrdí aj Najvyšší súd (žalovaná strana ihneď po vyhlásení rozsudku podala odvolanie), bude to mať ďalekosiahle následky. Pre Mikuláša Černáka, lebo tým sa automaticky stane objednávateľom vraždy, aj pre jeho bývalého advokáta Daniela M., ktorý sa tak stane jedným z organizátorov.