Podujatie sa uskutočnilo v Banskej Bystrici.
Zníženie existujúcich rozdielov medzi silnými a zaostávajúcimi regiónmi je hlavným cieľom štrukturálnej politiky Európskeho spoločenstva. Blíži sa koniec skráteného programovacieho obdobia 2004 – 2006, v rámci ktorého Slovenská republika mohla čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ aj cez Operačný program Základná infraštruktúra. „Za uvedené obdobie sa získalo veľa dôležitých skúseností na rôznych úrovniach. Je dôležité, aby rozvoj infraštruktúry bol aj v budúcnosti v centre záujmu, nakoľko práve nedostatočná infraštruktúra spôsobuje regionálnu nerovnováhu,“ zdôraznil Marián Janušek, minister výstavby a regionálneho rozvoja SR.
„BBSK podal 1758 projektov. Prečerpali sme okolo 6 miliárd korún, pričom sme podali projekty za 10 miliárd korún. V rámci operačného programu najväčší balík išiel do dopravnej a environmentálnej infraštruktúry, ide o elektrifikáciu trate Banská Bystrica – Zvolen, niekoľko čističiek odpadových vôd a aktivity, ktoré sa týkali obnovy a rozvoja vidieka. Obrovský potenciál je ešte v oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnej oblasti. Prišlo okolo 3000 projektov a pozdporených bolo iba dvesto. V tomto smere však musí rozhodnúť vláda a musí nám priať aj Brusel. Žiadali sme hlavne peniaze na cesty tretej, štvrtej a piatej triedy,“ informoval Štefan Repko, riaditeľ Krajskej rozvojovej agentúry v Banskej Bystrici.
„Myslím si, že pripravenosť jednotlivých krajov je na dobrej úrovni. My sme dokonca, ako aj všetky ostatné samosprávne kraje, dali do zastupiteľstva organizačnú štruktúru, kde sme vytvorili implementačnú agentúru,“ povedal Vladimír Laššák, vedúci Odboru regionálneho rozvoja, územného plánovania a životného prostredia BBSK.
Ministerstvo výstavby a re- gionálneho rozvoja ako Riadiaci orgán pre Operačný program Základná infraštruktúra v súčinnosti s Integrovanou sieťou regionálnych rozvojových agentúr v tomto období organizuje regionálne konferencie v šiestich slovenských krajoch.