Už po šiesty raz tak urobili aj učiteľky banskobystrickej Základnej umeleckej školy J. Cikkera. Ich zverenci sa môžu vždy ku koncu školského roka tešiť, že zasa raz spoznajú novú prírodnú lokalitu pri svojom meste. Tento rok boli v kopcoch nad Hornými Pršanmi a okrem opekania ich čakali aj tradičné súťaže.
„U nás, v hudobnom odbore je individuálne vyučovanie a deti sa medzi sebou poznajú len veľmi sporadicky. Nemajú totiž možnosť stretávať sa na hodinách, ako keď je kolektívne vyučovanie. Išlo o to, aby deti mali pocit spolupatričnosti k triede,“ vysvetľuje zástupkyňa A. Izakovičová hlavný dôvod, prečo sa rozhodli výlety organizovať. Učiteľky taktiež zistili, že deti poznajú veľmi málo okolie B. Bystrice, práve preto sa zamerali na lokality blízko mesta. „Každý rok si vyberieme iné miesto, v spolupráci s Eduardom Apfelom z Mestských lesov sme navštívili naozaj pestré zákutia.“
„Výlety organizujeme už šesť rokov. Prvý rok sme začínali pochodom z Harmanca na Kordíky, druhý raz sme sa vrátili tiež tam. V ďalšom roku sme s deckami vybehli smerom na Krížnu, Bystrickou dolinou smerom z Harmanca. Boli sme aj na Bobotoch, tiež blízko Bystrickej doliny. To bolo všetko v lokalitách Mestských lesov. Potom pani učiteľky začali vymýšľať, že chcú ísť aj inde, tak nasledujúci rok išli do Španej Doliny. A tento rok sme vybrali Horné Pršany, hrebeň Vysočina,“ opísal lesník Eduard Apfel miesta ZUŠ-kárskych výletov.
Žiaci študujúci hru na flautu, klavír a gitaru majú teda o zábavu postarané. „Na ZUŠ-kárskych výletoch je sranda, dajú sa tu spoznať noví ľudia. A vždy sa teším na prírodu,“ povedala jedna zo žiačok. V tradícii príjemne oddychových, ale aj spoznávacích výletov plánujú v škole pokračovať. „Deťom sa páčia najmä súťaže, hľadanie pokladov... Dozvedia sa o mieste pobytu, a potom výrazy z informačného textu sú použité v indíciách. Žiaci sú už vycvičení a súťaže im nerobia žiadny problém. Nielenže všetko vylúštili, ale aj veľmi rýchlo. Tieto výlety sú fajn, decká sa tešia, a my tiež,“ zhodnotila A. Izakovičová.