V ostatnom čase sa v Banskobystrickom kraji, v okrese Brezno, vyskytlo niekoľko ochorení na hepatitídu typu „A.“ Nakazili sa ňou dokonca dvaja žiaci tej istej triedy základnej školy. Tri otázky sme preto položili doktorovi Pavlovi Lokšovi z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Ako sa prejavuje ochorenie hepatitídou typu „A“? Žltačka je údajne nákazlivejšia ako AIDS a minimálne aj tak nebezpečná...
- Vírusová hepatitída, ľudovo žltačka, je infekčné ochorenie, pri ktorom sa poškodzuje pečeň, pričom žltačka sa môže, ale nemusí vyvinúť. Vírusová hepatitída je zradná v tom, že často prebieha tak, že postihnutý o tom ani nemusí vedieť. Subjektívne príznaky sú spočiatku nešpecifické - malátnosť, únava, nechutenstvo a pod. V zásade rozdeľujeme vírusové hepatitídy na typ A, B, C, E a niektoré ďalšie, pričom spomínaná hepatitída „A“ má z hľadiska uzdravenia najlepšiu prognózu, nie je až taká nebezpečná ako AIDS.
Táto choroba patrí medzi nemoci, ktoré zvykneme nazývať chorobami „špinavých rúk“. Znamená to teda v prvom rade striktné dodržiavanie hygienických pravidiel?
- Mechanizmus prenosu u tohto typu žltačky je prehltnutie, fekálne – orálna cesta vniknutia nákazy do organizmu, pričom faktormi prenosu sú najmä fekálne znečistená voda, potraviny alebo ďalšie zložky prostredia vrátane špinavých rúk. Preventívnym opatrením je teda striktná hygiena, umývanie rúk.
Čoho by sme sa mali ďalej vystríhať, aby sme predišli tejto nebezpečnej chorobe?
- Nepiť vodu v prírode, z pochybného neverejného zdroja, nejesť neznáme, podozrivo vyzerajúce potraviny, poctivo (15 – 30 sekúnd) si umývať ruky pred jedlom, po použití WC, čo ale veľa ľudí podceňuje. Nebezpečné vírusy totiž voľným okom nevidno!