V radách, ako sa brániť proti zlodejom, sa najčastejšie dočítame, aby sme starostlivo zamykali dvere a zatvárali okná. Počuli sme ale, že ak si vlamač zaumieni vykradnúť vyhliadnutý byt, tak ho vykradne. Postačí len starostlivo zamykať?
- Len starostlivo zamykať skutočne nestačí, no tiež nemusí platiť, že ak si zlodej byt vyhliadne, tak ho aj vykradne. Zlodeja môžu odradiť kvalitné vchodové dvere. Alebo aspoň kvalitný bezpečnostný zámok, ktorý v kombinácii s ďalšími prostriedkami sťaží vlamačovi „prácu“ tak, že si vlámačku radšej rozmyslí. Dobré je tiež nainštalovať na dvere výplne proti roztiahnutiu závesov a dvere poriadne oplechovať. Majitelia rodinných domov by mali myslieť aj na podkrovie, malé strešné či pivničné okná. Zlodej je schopný pretiahnuť sa každým otvorom, ktorý je väčší ako ľudská hlava.
Zlodeji sa nešpecializujú len na vykrádanie bytov počas neprítomnosti domácich. Často do príbytkov vniknú, aj keď sú obyvatelia doma!
- Skutočne je to tak. Obeťami rôznych falošných kontrolórov či zástupcov poisťovní sú najmä dôchodcovia. Ale nie je to pravidlom. Dobrým pomocníkom môže byť osvedčený panoramatický priezor na vchodových dverách, ľudovo nazývaný „kukátko“. Radím v žiadnom prípade neotvárať dvere neznámym osobám, nech vyzerajú hocijako slušne, dôveryhodne a už vôbec nie vpúšťať ich do bytu. Možno tak predísť mnohým nepríjemným a často aj nebezpečným situáciám. Túto zásadu je potrebné vštepiť aj deťom a starým rodičom.
A keď sa predsa len stane, že...
- V súčasnosti je viac ako vhodné nechať si dom či byt poistiť. Poisťovňu si môže každý vybrať podľa ponuky a svojho výberu. Vo všeobecnosti ale platí: nenechávať si nikdy doma väčšiu hotovosť a starostlivo si odkladať doklady od drahého spotrebného a priemyslového tovaru. Výrobné číslo umožní polícii pátrať po odcudzenom majetku, po páchateľovi, ukradnutú vec identifikovať a v konečnom dôsledku ju vrátiť majiteľovi.