Po Šumiaci, Brezne a Čiernom Balogu sú to ďalšie obce na Horehroní, kde v posledných dňoch vzrástol počet chorých na hepatitídu. Veľkým šťastím vzhľadom na extrémne horúčavy, a teda aj zvýšené riziko šírenia nákazy, sú letné prázdniny.
V ZŠ Pohronská Polhora, ktorú navštevujú aj žiaci z Michalovej, zaznamenali totiž prvé prípady ochorenia na žltačku tesne pred záverom školského roka. „Okamžite sme začali konať. Prišli hygieničky z Banskej Bystrice, ktoré poučili rodičov detí a ich súrodencov, my sme bezodkladne začali s očkovaním imunoglobulínom a očkovacou látkou. Napriek tomu došlo k ďalším ochoreniam, dokonca aj u zaočkovaných. U tých to prepuklo, ostatní môžu dúfať, že u nich nie… Imunita totiž nabieha po dvoch, nezriedka až štyroch týždňoch,“ vysvetlil obvodný lekár pre P. Polhoru a Michalovú MUDr. Martin Tesák. Nepriamo tým upozornil na situáciu v mieste najväčšieho výskytu ochorenia, v Polhorskej Polhore, časť Varguľa. Očkovanie občanov, ktorí boli v bezprostrednom styku s chorými, platí poisťovňa. Tí, čo sa boja nákazy, ale neboli vytipovaní, si musia očkovaciu látku kúpiť za svoje, čo však u prevažnej väčšiny obyvateľov Vargule neprichádza do úvahy. Ide o nezamestnaných a mnohopočetné rodiny, žijúce v domoch bez vodovodu a splachovacích záchodov. „V prostredí kde chýbajú podmienky na elementárnu hygienu, mohlo pomôcť jedine včasné zaočkovanie,“ naznačil MUDr. Tesák.
Na zvýšený výskyt hepatitídy v okrese Brezno promptne zareagovala nemocnica F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Na hospitalizáciu pacientov výlučne s touto diagnózou vyčlenila jedno poschodie, čo predstavuje kapacitu 20 lôžok. „V prípade potreby sme však pripravení ich počet rozšíriť,“ informoval zástupca riaditeľa nemocnice MUDr. Vladimír Baláž.
V noci z pondelka na utorok odviezol MUDr. Tesák do nemocničného liečenia ďalšiu pacientku z Varguly, 40-ročnú matku štyroch detí.
„Treba sa chrániť. Prvými príznakmi hepatitídy sú tmavý moč, svetlá stolica, zvýšená telesná teplota, výrazná únava, bolesť v oblasti brucha a nutkanie na zvracanie. Absolútne prvoradé je starostlivé umývanie rúk najmä po toalete, pred jedlom, ale aj po narábaní s peniazmi.“ Nebezpečenstvom prenosu nákazy sú tiež muchy. Drasticky ich treba hubiť najmä tam, kde majú blízko k latrínam a odtiaľ do kuchyne,“ naznačil MUDr. Tesák.
Do piatka uplynulého týždňa ochorelo v spomínanom obvode 7 dospelých, z toho dve ženy vo vysokom štádiu tehotenstva. O situácii medzi detskou populáciou prinesieme informácie v budúcom čísle.