Mnohí už majú dovolenku za sebou. Cestovné kancelárie vypredali zasa množstvo klasických zájazdov, dobrodružné typy išli na vlastnú päsť. Každý podľa svojho gusta. Miška bola v Egypte pri mori, Katka v Indii vo svojej réžii, Stanka s Jurajom nie po prvý raz smerom na východ.
Hotel in inclusive
Miška s Ľubom sa rozhodli využiť služby cestovnej kancelárie. Cez službu „last minute“ boli na dovolenke v Egypte. „Dovolenka znamená dovoliť si, odísť preč z domu od každodenností a oddychovať. Či už aktívne alebo pasívne poznávať niečo nové,“ hovorí Miška, ktorá nepohrdne ani dovolenkou na Slovensku.
Jej naj-dovolenka však musí byť pri mori: „Taká najlepšia dovolenka bola v Egypte, prvýkrát som letela lietadlom. Mala to byť klasická dovolenka pri mori, v hotelovom komplexe boli aj bazény a mali sme možnosť vybrať si aj fakultatívne výlety. Rozhodli sme sa pre dva výlety, jeden do Karnaku, navštívili sme Údolie kráľov, chrám kráľovnej Hatšepsut, videli sme výrobu papyrusu, a podobne. Vybrali sme si tiež výlet do púšte, kde sme navštívili obydlie beduínov.“
Adrenalínová
dovolenka
Pre Juraja a Stanku je dovolenka na pláži „o ničom“. „Pre mňa dovolenka znamená možnosť na chvíľu uniknúť všednej realite a stereotypu,“ hovorí Stanka. „Musí kompenzovať stres a tlak, ktorý ako novinár každodenne prežívam. Preto už päť rokov vyhľadávam aktívny odpočinok, kedy telo síce pracuje, ale hlava odpočíva. Bicykel je na to ideálny,“ hovorí rozhlasový redaktor Juraj. „Na bicykli sme prešli už niekoľko európskych krajín, Rakúsko, Taliansko a Švajčiarsko, potom sme sa začali orientovať viac na východ, Litvu a Lotyško, minulý rok to bola Ukrajina a Moldavsko,“ vymenúva Juraj. „Tento rok sme si latku postavili opäť vyššie a vybrali sme sa na náš vysnívaný Kaukaz. Navštívili sme Gruzínsko a Azerbajdžan,“ dodávajú obaja. „Okrem toho, že sme sa pohybovali v blízkosti politicky nestabilných regiónov ako Južné Osetsko v Gruzínsku a Náhorný Karabach v Azerbajdžane, nám tep prvýkrát v živote zdvihla aj preprava bicyklov v lietadle. Adrenalín sa mi zvýšil aj po návrate domov, keď som sa dozvedel, že región, cez ktorý sme pred pár dňami prechádzali, zasiahla raketa.
Exotická India
Katka nahovorila rodičov a kúpila letenky do Dillí. Prešli štyritisíc kilometrov, bývali hocikde, no najmä lacno. Videli veľký kus krajiny. „India je horúca, prašná, sú tam exotickí ľudia, ktorí poväčšinou na turistov zízajú. V mestách sú všade porozhadzované smeti a je to v poriadku. Na Indoch sa mi zdalo zvláštne, že aj keď je 40 stupňov, oni chodia v dlhom oblečení. Ich postoj k životu je úplne iný,“ opisuje Katka krajinu, kde prežila doteraz najlepšiu dovolenku.
„Lietadlom sme prišli do Dillí, ďalej do Amritsaru – štát Pandžáb, ktoré je hlavným mestom sikhizmu. Navštívili sme aj Daramsalah, kde býva dalajláma. Mali sme šťastie, lebo mal akurát narodeniny. Bolo tam veľa ľudí a ťažko sa zháňalo ubytovanie. Dalajláma učil v chráme, tak sme sa boli pozrieť.“
Jednu noc strávili v autobuse cestovaním do Manaly a odtiaľ do Himalájí, presnejšie do Ladaku. „Toto mesto je súčasťou Kašmíru. Boli sme aj v meste, ktoré je vo výške 3 tisíc metrov nad morom, kde sa ťažšie dýchalo. Boli sme aj v údolí Nubrah, kde je najvyšší horský prechod zjazdný autom – vo výške 5600 metrov nad morom. Výhľad odtiaľ je až do Číny a Pakistanu. Kašmír je raj na zemi. Ide však o územie, kde bojujú India s Pakistanom. Bolo tam veľa vojakov a turistov tam dosť prehľadávajú, je to nepríjemné. Prešli sme cez 4 tisíc kilometrov a navštívili sme aj Varanasi, kde je rieka Ganga.“
A že aj v exotickej krajine sa dá zažiť adrenalín, o tom niet v súvislosti s Indiou pochýb. „Trochu sme sa báli, lebo sa šíria správy o stratených turistoch, ale mali sme šťastie, prežili sme,“ smeje sa Katka.