Ako únia pomáha zrakovo postihnutým?
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pomáha vytvárať podmienky pre integráciu ľudí so zrakovým postihnutím do spoločnosti. Naše služby môžeme rozdeliť do troch kategórii, a to sociálne poradenstvo, napríklad pri výbere a získavaní kompenzačných a optických pomôcok, pri zamestnávaní, pre žiadateľov o vodiacich psov, pre úpravu prostredia, atď. Ďalšia oblasť je sociálna prevencia alebo rehabilitácia, prostredníctvom nej sa snažíme zmierňovať alebo odstraňovať dôsledky vyplývajúce zo straty zraku. Ide o to, aby nevidiaci zvládli pohyb v priestore samostatne, či už so sprievodcom, bielou palicou alebo s vodiacim psom. Patrí sem tiež výcvik písania na písacom stroji alebo na klávesnici počítača, aj na braillovskom písacom stroji. Ľudí so zakovým postihnutím učíme podpisovať sa, zvládať zručnosti ptrebné pre každodenný život, pomáhame upravovať a prispôsobovať prostredie pre nevidiacich. Taktiež pomáhame upravovať texty do vhodnej formy, či už do digitálnej, do braillovho písma. Tretia oblasť sú sociálne služby, kde patrí napríklad predčítanie nevidiacim. Ročne využije bezplatné služby Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Banskej Bystrici (v Banskobystrickom kraji) približne 420 ľudí, pričom stretnutia sú niekoľkorát opakované.
Viem, že sami členovia si iniciatívne organizujú stretnutia...
Komunita nevidiacich sa stretáva pravidelne na akciách, ktoré si pripravia. Momentálne je to každú stredu, v priestoroch Únie na Fončorde na kurzoch varenia. Je to niečo, kde nepotrebujú odbornú pomoc, ale zároveň sa sami zdokonaľujú, strávia spolu príjemne čas. A iste je to pre nich aj prospešné do života.
Pri únii funguje výcviková škola pre vodiacich psov. Ako sa k takému psíkovi dostať?
Pokiaľ má niekto záujem o vodiaceho psa a vie si predstaviť samostatný pohyb s ním, tak oň môže požiadať na odbore sociálnych vecí príslušného úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Tam jeho žiadosť zvážia, či je pre neho vodiaci pes vhodný. Vycvičený vodiaci pes stojí okolo 180 tisíc korún. Nevidiaci si môžu požiadať aj o osobného asistenta. Mnohí to využívajú.
Ako je to so vzdelávaním nevidiacich a slabozrakých?
Na Slovensku fungujú dve školy pre deti so zrakovým postihnutím, jedna je v Levoči a druhá v Bratislave. V niektorých školách sa vytvárajú aj špeciálne triedy pre nevidiace deti. Ale sú aj školy, ktoré majú žiakov so zrakovým postihnutím integrovaných v bežných triedach. Základom pri integrovanom vzdelávaní je, aby boli vytvorené dostatočné podmienky.
V akých povolaniach sa môžu uplatniť?
Pre ľudí so zrakovým postihnutím sú typické povolania ako maséri, administratívni pracovníci, košikári, v minulosti napríklad telefonisti. V súčasnosti uvažujeme o novom smerovaní rekvalifikačných kurzov. V rámci projektu SIZAR, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu, sa overuje model rekvalifikačných kurzov, ktoré sú integrované. Ide napríklad o kurzy telemarketingu.
Únia organizuje už niekoľko rokov akciu Biela pastelka, jej ďalší ročník sa blíži...
Biela pastelka – to je celoslovenská verejná zbierka na podporu zrakovo postihnutých občanov. Do akcie sa môžete zapojiť už nasledujúci mesiac, 26. septembra. Ak sa rozhodnete pomôcť, určite to bude na dobrú vec.