Ešte v marci roku 1945 v nej žili ľudia, dnes je tam Národná kultúrna pamiatka – zostali dva domy, cintorín, kaplnka a hrob padlých partizánov. Uplynulú sobotu sa v Kališti konalo druhé Stretnutie generácií.
Pri tejto príležitosti slávnostne odhalili nový pamätník obetiam fašizmu. Jeho vybudovanie iniciovali najmä základné organizácie Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Banskej Bystrici a bývalí obyvatelia Kališťa. „Keďže pamätník, ktorý tu bol predtým, premiestnili naspäť do banskobystrického Múzea SNP, chceli sme, aby tu bol nový. Terajší pamätník symbolizuje nielen tragédiu Kališťa a okolitých obcí, ale aj vypálenie ostatných dedín na celom Slovensku počas Povstania,“ povedal Pavol Sečkár, predseda Oblastného výboru SZPB v Banskej Bystrici.
Autormi vyše päťmetrového pamätníka sú Igor Šimončík a Marek Dupej. Pamätník predstavuje vypálená zrúcanina so základom a komínom, ktorý tam ostal. Komín je obložený svetlými žulovými kvádrami. Je ich 42 a každý z nich pripomína známe i neznáme obete, ktoré fašisti v Kališti zavraždili. „Náklady na jeho výstavbu dosiahli približne tri milióny korún, ďalší milión si vyžiada rekonštrukcia dvoch domčekov, v ktorých je stála expozícia. Peniaze poskytlo Ministerstvo kultúry SR,“ uviedla Zuzana Lešníková z BBSK. Súčasťou novoinštalovanej expozície je zoznam takmer 500 obetí, ktoré padli v bojoch, alebo ktoré zavraždili fašisti počas SNP v takzvanej Partizánskej republike. Jej súčasťou boli okrem Kališťa aj Baláže, Moštenica, a ďalšie obce, ktoré niekoľko mesiacov kontrolovali partizáni. Nemci viaceré z obcí vypálili a zavraždili desiatky ich obyvateľov za to, že pomáhali partizánom.
Na Stretnutie generácií prišlo tento rok takmer dvetisíc návštevníkov. V rámci kultúrneho programu mohli vidieť koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica, Folklórny súbor Urpín či hudobnú skupinu Družina. Centrum voľného času Junior pripravilo program pre deti, návštevníkom sa predstavilo aj Regrutačné centrum v Banskej Bystrici. Hlavnými organizátormi Stretnutia generácií boli Banskobystrický samosprávny kraj, Oblastný výbor Zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici a Múzeum SNP. Podujatie sa konalo pod záštitou Milana Murgaša.