Námestie slobody sa má viac zastavať
Poslanci schválili zastavanie priestoru medzi starým Priorom a Domom kultúry. Podľa tejto zmeny územného plánu centrálnej mestskej zóny sa tam majú postaviť tri viacposchodové budovy. Zmenu odhlasovali aj napriek nesúhlasu časti občanov, občianskych aktivistov, ako aj Slovenskej komory architektov. Jej zástupca pre Banskobystrický kraj Dušan Čupka vystúpil pred poslancami so stanoviskom, že návrh zmeny územného plánu je nedomyslený a architekti ho neodporúčajú schváliť. Architektka a poslankyňa Ľudmila Priehodová upozornila na to, že postavením navrhovaných budov by sa porušila norma pre minimálne denné osvetlenie budov. „Také veľké zatienenie sa pripúšťa len pre úzke uličky v historických centrách miest, kam však Námestie slobody nepatrí,“ dodala.
Stavbu pri Priore neschválili
Plánovanú stavbu, ktorá by mala stáť pri starom Priore, poslanci neschválili. Primátor to však nevidí ako stratenú vec. „Môžeme to znovu dať na rokovanie zastupiteľstva. Myslím si, že to nebolo nejako maximálnym spôsobom odmietnuté, len bol nedostatok poslancov v rokovacej miestnosti v tom čase.“ Podľa I. Saktora to skupina, ktorá bola v odpore voči tomuto zastavaniu, využila. „Myslím si však, že majiteľ, ktorý požiadal o prístavbu v súčasnom stave obchodného domu Prior, zopakuje túto požiadavku na mesto. Predpokladám, že v budúcnosti tento zámer prejde.“
Novorodenci dostanú viac
V poslednom čase sa rodí viac detí. Ako povedal Ivan Saktor, mesto Banská Bystrica prežíva istú recesiu z hľadiska populačného vývoja. „A na to mesto reaguje aspoň tým, že sme príspevok pri narodení dieťaťa zvýšili z 500 na 3000 korún,“ potvrdil primátor. „Pre jedinca to nie je veľa, ale z hľadiska množstva detí, ktoré sa tu rodia, pre mestský rozpočet je to záťaž zhruba dva milióny korún.“
V Dome kultúry už žiadne trhy
Z banskobystrického Domu kultúry plánuje primátor urobiť „centrálny kultúrny stánok“. „Hoci sa odborári zatiaľ rozhodli ísť do súťaže a nevieme, komu bude napokon Dom kultúry patriť, mesto má právo iniciovať zrušenie trhov,“ uviedol Saktor. „Mesto je zainteresované pozemkom v tejto nehnuteľnosti a ono povoľuje funkciu týchto budov. Pokiaľ by tam mali byť ľudové trhy, remeslá, určite to bez problémov povolíme.“
V budove SAV budú byty
Budova Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied na Severnej ulici bude slúžiť ako obytný dom. Ide o deväťpodlažnú výškovú budovu, kde má byť približne 50 bytov. Stavať by sa malo začať od začiatku budúceho roka. „Dnes ešte nie sú hotové projekty, ale už pomaly budeme finišovať s projektovou prípravou. Máme na to prostriedky, aj moje rokovania so Štátnym fondom rozvoja bývania sú v tom smere, aby sme urýchlili prípravné práce. Pretože fond má peniaze, budeme sa snažiť spustiť prestavbu čo najskôr,“ uviedol primátor Ivan Saktor.
Zverejnia zoznam dlžníkov
Mesto môže podľa zákona zverejniť mená svojich dlžníkov. Má tak urobiť v najbližších dňoch na svojej internetovej stránke. Podľa primátora počet dlžníkov predstavuje asi tri centimetre papierov veľkosti A4 poukladaných na seba. „Sú tam väčšinou drobní dlžníci, ale aj veľkí.“ Približný objem pohľadávok nie je tajomstvo, je to okolo 90 miliónov korún. Ako povedal Ivan Saktor, ide o firmy, ktoré sú buď v konkurze alebo v likvidácii. „Podľa môjho názoru sú to nedobytné pohľadávky.“
Primátor môže meniť rozpočet
Ivan Saktor má právomoc samostatne rozhodovať o zmenách rozpočtu mesta formou rozpočtových opatrení do výšky 20 miliónov korún. Túto novú zásadu rozpočtového hospodárenia mesta prijali poslanci v súlade so zmenou zákona o obecnom zriadení platnou od 1. septembra. Názory poslancov na tento fakt sa rôznia. Časť poslancov nesúhlasí, ale primátor je spokojný. Jeho povinnosťou však bude o takýchto zmenách rozpočtu informovať mestské zastupiteľstvo a mestskú radu.