Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Prípady zo súdneho archívu, v ktorých mal posledné slovo majster kat

O trest smrti požiadal sám

(Dokončenie)
„Ako záverom si žiadam o čo najprísnejší trest, a to jest trest smrti, lebo nikde nie je záruka, že po výkone trestu nebudem páchať ešte horšie trestné činy a aké, to si domyslite.“ Tento text napísaný rukou, guľôčkovým perom na zažltnutom papieri, sme našli uložený v súdnom archíve, v zaprášenom súdnom spise. Pod tým podpis: František T.
Žiadateľovi vyhoveli. Dopriali mu ten istý pocit, aký zažívala jeho prvá obeť, ani nie desaťročný chlapec. To sme už prezradili v prvej časti. Až na to, že nešťastný chalanisko, ktorý sa chcel hrať v lese na indiánov, do poslednej chvíle netušil, že smrť, ktorá na neho siaha, nie je z filmu, ale skutočná...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Malá rekapitulácia
Začalo sa to ešte v marci 1968, v lesoch na Orave. František mal vtedy len šestnásť rokov. Chlapec, ktorého vylákal do hory s tým, že sa budú hrať na indiánov, o šesť menej. Najprv ho pohlavne zneužil, potom obesil. Prinútil ho, aby sám vyliezol na peň, vložil hlavu do slučky prehodenej cez konár. Potom mu podrazil nohy a díval sa, ako pomaly umiera. Neskôr, keď sa priznal, tvrdil, že keby mu chlapec nevložil hlavu do slučky dobrovoľne, zabil by ho aj tak. Chvatom, ktorý si naštudoval v knihe o sebaobrane.
Ako mladistvého Františka odsúdili za vraždu a pohlavné zneužitie na sedem rokov straty slobody. Nariadili mu aj ochranné liečenie.
Druhý prípad sa začal odvíjať o jedenásť rokov neskôr, v sobotu 10. marca 1979. Stal sa taktiež ma severe Slovenska, na Orave, v družstve, v ktorom chovali ovce. Ako ošetrovateľ tam začal pracovať mladý muž, ktorý bol pre ostatných tak trochu záhadou. Nezapájal sa do debát, nevypil si s ostatnými, nikto o ňom nič nevedel. Len niekde začuli, že má za sebou temnú minulosť. Jánovi, chlapovi cez päťdesiatku, bolo Františka ľúto. Nepáčilo sa mu, že sa k nemu všetci v družstve správajú ako k odľudovi. Obľúbil si ho. Vše ostatných napomenul, aby na neho toľko nezazerali. Správali sa k nemu kamarátskejšie. Aj ho pozval domov, predstavil žene, nech sa necíti byť takým osamoteným.
V tú marcovú sobotu bolo počasie obzvlášť studené. Na zatiahnutej oblohe snehové mraky, dul severák. Chlapi i ženy sa zohrievali v maringotke. Keď František navrhol, či sa neposkladajú na fľašku, aby sa zohriali, všetci boli za. Fľašku vytiahla jedna zo žien. Poskladali sa všetci okrem Jána, ktorý sa ospravedlnil, že má pri sebe len veľké peniaze a nechce ich rozmieňať. Aby to dokázal, vytiahol z vrecka zväzok päťstokorunáčiek. Už päťsto korún bolo vtedy veľký peniaz. A celý zväzok takýchto bankoviek...
Päťstokorunáčky si veľmi dobre všimol aj František. Odvtedy Jána nespustil z očí.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta bez návratu
Hoci z fľaše na každého vyšlo len po zopár štamperlíkov, v maringotke sa ihneď zodvihla nálada. Pookrial aj Ján. Keď sa blížilo sedem hodín večer, vstal z miesta: „Sľúbil som svojej starkej, že budem najneskôr o pol ôsmej doma. Nechce sa mi ešte veľmi, keď sme sa takto dobre zarozprávali, ale nechcem, aby sa o mňa strachovala. Navyše, už je aj tak tma. Pôjdem, majte sa s pánom Bohom!“
Rozlúčili sa s ním. To, že z maringotky sa po chvíľke vyšmykol aj František, si ani nevšimli. Veď sa už aj tak rozchádzali okrem tých, ktorí mali ostať pri ovciach v ovčiarni.
Ján to mal domov, do dediny, pár kilometrov. Niesol si čiernožltú tašku prehodenú cez plece a kotúč stočeného kábla. Prestavoval svoj rodinný dom, robil k nemu prístavbu a vždy niečo dokúpil. Tak ako teraz kábel. Vyšiel na cestu a stratil sa v hustnúcej tme. Netušil, že pre neho to je cesta bez návratu...
Jánova manželka sa večer na hodinky pozerala márne. Muž jej domov neprišiel ani pol ôsmej, ako sľúbil, ani o ôsmej, ani o deviatej. Domov v ten večer neprišiel. A neprišiel už nikdy...

SkryťVypnúť reklamu

Čiapka v snehu
V tom čase nemali dediny starostov. Fungoval v nich predseda MNV – miestneho národného výboru. V tej dedine ním bol päťdesiatročný Miloš. V nedeľu 11. marca sa okolo deviatej ráno vybral do svojho úradu. Na ceste stretol pani Teréziu, Jánovu manželku. Plakala, len tak sa jej po tvári liali slzy.
„Čože sa vám stalo, ženička, že takto nariekate?“
„Muž sa mi nevrátil z práce! Mal prísť včera večer o pol ôsmej, no doteraz ho niet. Čo ak sa mu prihodilo nejaké nešťastie? Čo budem teraz robiť? Aha, pozrite sa, po porážke mi ruka ochrnula, tri deti mám na krku. Čo si teraz bez neho počnem, ak sa mu niečo stalo...?“
„Len sa ničoho nebojte. Určite sa iba niekde zdržal, zabavil! Veď viete, chlapi práve všade oslavujú ženský sviatok, „emdéžet“! Možno to trochu včera večer prehnali. Nechcelo sa mu už ísť do tmy a u nejakého kamaráta prespal. No a teraz vyspáva opicu!“
Prikývla, že sa to skutočne tak mohlo stať, ale plakať neprestala. Keď sa predseda vracal z úradu, našiel pani Teréziu ešte stále v plačkách. Manžel neprišiel. Prisľúbil, že sa po ňom poobzerá. K družstevnej ovčej farme sa vybral pešo.
Prešiel asi dvesto metrov od dediny a v koľaji vyjazdenej v čerstvo napadnutom snehu mu čosi udrelo do očí. Vyhrabal to. Bola to svetlá čiapka so šiltom. Vrátil sa k pani Terézii. Pri pohľade na čiapku sa rozplakala ešte väčšmi.
„Je to čiapka môjho muža! Veľmi dobre ju poznám! Nikdy by ju len tak nepohodil, určite sa mu stalo niečo zlé!“
Čiapku poznal i Jánov brat, ktorý prišiel utíšiť švagrinú. Utekal k miestu, na ktorom predseda čiapku našiel. Zišiel z cesty dolu svahom, no nevidel nič nezvyčajné. Všetko zakrýval nový sneh. Zakryl aj všetky stopy. Predsa len pochodil po okolí a naďabil na kotúč kábla. Bol mu podozrivý. Nikto predsa nebude len tak zahadzovať celé metre nového kábla! Po okolí sa poobzeral ešte lepšie. Zišiel až dole, ku kríkom, ktoré lemovali potok. A aha! V jednom z nich priam svietila čiernožltá taška na plece. Vedel, že patrí bratovi. Teraz mu bolo jasné, že sa ozaj muselo stať niečo vážne. Veľmi vážne. Zišiel až k potoku. Tam brata našiel. Zaklineného vo vrbine. Podľa modrej tváre spoznal, že je mŕtvy. Ani nešiel. Utekal smutnú zvesť oznámiť do dediny.
O zvesti sa dozvedel i bača z farmy: Jána vraj zabili a okradli o peniaze! Bača dumal: „Kto by to mohol urobiť? Z miestnych asi ťažko niekto. Asi niekto cudzí. A čo tak František? Veď už za čosi sedel. Hovorili aj o vražde. František mal práve vtedy nočnú šichtu. Čo je vrahom skutočne on a peniaze skryl niekde na farme?
Bača i so synom sa vybrali peniaze hľadať. Nenašli ich. Za pecou v maringotke, ktorá slúžila ako prezliekáreň, ale objavili niečo iné. Zakrvavenú sekeru.

Páchateľ sa priznal
František sa k všetkému priznal ešte v nedeľu, len čo si ho vyzdvihli policajti. Videl vraj, ako Ján vytiahol zväzok päťstokorunáčiek. Asi dve hodiny nad tými peniazmi premýšľal, v hlave nemal nič iné, len tie päťstokorunáčky. Potom sa rozhodol. Premyslel si plán: Jána prepadne, keď pôjde tmou domov. Omráči ho sekerou a peniaze mu zoberie!
Už z neho nespúšťal zrak. Striehol na neho. Keď po siedmej odchádzal z farmy, vybral sa za ním so sekerou v ruke.
„Asi dvesto metrov pred dedinou“ - vypovedal - „som ho dostihol. Kroky stlmil padajúci sneh. Udrel som ho odzadu do hlavy, no úder ho neomráčil. Len zjojkol a ušiel na lúku pod cestou. Rozbehol som sa za ním. Dostihol som ho a chytil ho za golier. Zvalili sme sa a kotúľali dolu svahom. Vtedy ma spoznal a kričal: „Pomoc! Ľudia, pomôžte mi!.“ Kotúľali sme sa až ku kríkom. Rozčúlilo ma, že ho nemôžem premôcť. Aj to ma nasrdilo, že ma spoznal. Tak som sa ho rozhodol zabiť. Veď by ma prezradil! Sekerou som ho udrel niekoľkokrát do hlavy. Keď sa prestal hýbať, prehľadal som mu vrecká. V zadnom vrecku mal peňaženku. V nej som našiel v päťstokorunáčkach šesťtisíc korún. Peňaženku som spálil v piecke, v prezliekárni. Sekeru som skryl za piecku.“
Pri domovej prehliadke našli vo Františkovej posteli ešte 5 tisíc 820 korún. Skryl si ich do vankúša.

Incident v cele smrti
Hlavné pojednávanie Krajského súdu v Banskej Bystrici sa začalo 28. novembra 1979. František sa priznával aj pred trestným senátom. Výpoveď ešte aj doplnil. O to, že sa Ján pokúšal pred sekerou chrániť rukami. Že po vražde do rána normálne, ako by sa nič nestalo, pracoval a všímal si, či sa niečo nedeje. Či ho už náhodou neodhalili. Ale nedialo sa nič. Len napadol čerstvý sneh. Odľahlo mu, že na lúke zakryje stopy a mŕtvolu. Naostatok dodal: „A nakoniec, aj tak mi bolo jedno, čo sa s Jánom stane...“
Na záver pojednávania František povedal len toľko, že súhlasí s návrhom prokurátora, ktorý pre neho žiada absolútny trest, trest smrti. Namiesto posledného slova predložil súdu rukou napísaný list s vlastnoručným podpisom. V jeho závere žiadal o to, čo sme uviedli v úvode – aby mu súd uložil najprísnejší trest, trest smrti.
* * *
Súd vyniesol rozsudok 7. decembra 1979. Bol taký, ako každý predpokladal - trest smrti. Podľa záznamu v spise František ešte v cele pre odsúdených na trest smrti v komplexe Justičného paláca stihol napadnúť príslušníka justičnej stráže. Udrel ho rukou. Rýchlo ho ale spacifikovali a zaobišlo sa to bez vážnejšieho poranenia.
Trest bol vykonaný 25. septembra 1980, o tretej hodine ráno. O čo František žiadal, čo nechal zakúsiť aj iného, to majster kat dožičil aj jemu...
(Čitateľom sa ospravedlňujeme za nízku kvalitu použitých fotografií. Nie sú to totiž skutočné fotografie, len ich faximile.)

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 406
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 476
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 900
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 024
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 812
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 071
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 907
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 237

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
 2. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 3. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 4. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 5. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 6. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 7. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 8. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 742
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 264
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 415
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 441
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 527
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 834
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 746
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 581
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 10 h

V piatok 24. novembra 2023 sa Tipsport Arena v Banskej Bystrici opäť premení na epicentrum tanečnej zábavy s legendami 90. rokov.


12 h

Pozrite si ponuku banskobystrického kina.


23. sep
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
 2. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 3. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 4. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 5. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 6. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 7. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 8. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 742
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 264
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 415
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 441
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 527
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 834
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 746
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 581
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu