Majú sotva pár mesiacov a vo vode sa cítia ako rybky.
Metóde plávania dojčiat a batoliat sa už venovali viacerí všade vo svete. V našich končinách vytvorila plávací program pre detičky Eva Kiedroňová z Třínca. „Priamo u nej som si robila inštruktorský kurz,“ hovorí Janka Potančoková. „V Banskej Bystrici sme začali plávať pred dvanástimi rokmi. V meste pod Urpínom je to jediný plavecký klub, ale na celom Slovensku je ich viac.“
Z vane do bazénu
Ako hovorí odborníčka Janka, detičky môžu plávať hneď po narodení, keď sa im zahojí pupček. „Začíname vo vani s dojčatami. Ešte však nejde o plávanie v pravom zmysle slova, ale o hranie sa vo vode. Ide o to, aby sa dieťatko cítilo vo vodnom prostredí dobre. V bazéne je s rodičom alebo so starým rodičom. Vraciame ho späť do vodného prostredia, kde bolo vo vnútromaternicovom živote. Čím skôr sa teda dieťa vráti do vody, tým je to pre neho prirodzenejšie,“ zdôrazňuje inštruktorka Janka. „Vaňové kurzy doma robí odborná detská fyzioterapeutka. Detičky plávajú v rámci večerného kúpania. Niektoré sa dokážu už aj vo vani potápať.“ Z vane sa postupne deti premiestnia do bazénu, kde „plávajú“ od šiestich mesiacov.
Nielen lepšia imunita
„Cieľom našich kurzov nie je učiť deti plávať, pretože do tých troch až piatich rokov ony ešte nie sú schopné skoordinovať pohyby rúk a nôh. Naozaj ide o hru vo vode. Samozrejme, väčšina sa naučí potápať, orientovať sa pod vodou... Tie deti majú radosť z hry. Spolu sa tu učíme aj riekanky, pesničky, deti sa vždy tešia.“
Podľa odborníkov je pre dieťa plávanie veľmi dobré... Keďže deti do pol roka fakticky len ležia, vo vode sa im naskytá úplne nový rozmer ich sveta. „Máme skúsenosti, že deti, ktoré plávajú od raného detstva, majú lepšiu imunitu. Detičky sa tu automaticky otužujú, máme k dispozícii aj infračervenú saunu...“
Cieľom „pľačkania sa“ batoliat vo vode je aj to, aby sa dieťa pri nechcenom páde do vody vedelo buď otočiť a priplávať k najbližšej osobe alebo ku brehu. „Stalo sa nám aj to, že rodičia jedného dievčatka mali na záhrade bazén. Ono čľuplo do bazénu, ale kým rodičia pribehli, dievčatko už rúčkovalo ku kraju... A keď rodičia pribehli, tak dieťa skonštatovalo – plávam... Skúšame tiež plávať s oblečením, v tričkách a šortkách. Plávanie je vtedy, samozrejme, ťažšie... Dieťa je tak pripravené, ak by sa náhodou niekedy stalo, že spadne do vody. Riziko utopenia sa je nižšie, keďže vie, čo má robiť vo vode.“
Aj pre staršie deti
Pre predškolákov sa robia ucelené kurzy, kde je zabezpečený plný servis s dopravou. „Chodím do škôlky pre deti, doveziem ich do bazénu – plávame, a potom ich odveziem do škôlky. V tomto kurze pre predškolákov sa už deti učia riadne koordinovať pohyby, je to o niečom inom ako s bábätkami.“
So svojimi batoľatami si môžu prísť mamičky „začľupkať“ dopoludnia v bazéne sauny MegaGym a popoludní v detskom rehabilitačnom bazéne v Rooseveltovej nemocnici. „Od šiestich rokov deti plávajú v plaveckom klube, spolupracujeme s klubom UMB. Rastie tu aj športovkyňa Ingrid Kováčová. Plávala u nás od štyroch mesiacov, dnes veľmi úspešne reprezentuje mesto Banská Bystrica na plaveckých súťažiach.“