Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Moskva, Praha, Kostarika...

Baletka z Banskej Bystrice na špičkách v rôznych kútoch sveta

Stretnutia s Tatianou Jánošovou sú vždy príjemné a veľmi inšpiratívne. Nesú sa v znamení nových zážitkov, poznaní, a pravdaže aj úspechov. Tatiana je baletka. Tanečnica. Na pohľad krehká a zraniteľná, ukrýva v sebe úžasnú silu. V skutočnom živote sa však táto sympatická rodáčka z Prešova, ktorá sa ako doma cíti všade, kde sa jej zapáči, nevznáša v oblakoch. Stojí pevne na zemi. Jej duša je plná fantázie, tvorivého nepokoja a zdravého sebavedomia. Vie, čo chce dosiahnuť a do splnenia svojich túžob a cieľov sa dáva celá. Je optimistka a túži objavovať stále niečo nové. Tatiana je doma aj v Banskej Bystrici. Žije a pracuje tu už viac ako desať rokov. No a medzitým „odbehuje“ do sveta. Tancovať. Rozdávať sa tancom.

Skryť Vypnúť reklamu

Je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska a štvrtou v Európe v tanečnej disciplíne Dance show. V roku 2004 si z prestížneho pražského New Prague Dance festival priniesla tri ocenenia – za talent festivalu, za moderný balet a za originalitu predstavenia. V roku 2005 na Majstrovstvách sveta v modernom balete – sólo (World Cup Modern Solo Female Adults) v Orlande na Floride (USA) vytancovala pre Slovensko tretie miesto. Tanečný svet, ktorý sa zišiel v Orlande, očarila a stala sa „surprise“, prekvapením podujatia. V tomto roku úspešne obstála na Majstrovstvách sveta v modernom balete v Moskve (na prelome apríla a mája), na júlovom jedenástom ročníku New Prague Dance festival 2007 a len nedávno sa vrátila z Kostariky, kde, ako inak, tiež tancovala. Ale o tom všetkom už v našom rozhovore.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani neviem, kde začať... Začnime pražským festivalom. Tak, ako sa v živote posúva človek, tak sa posunul aj tento festival. V roku 2004 sme sa odtiaľ vrátili plní dojmov a nadšenia. Vtedy tam bolo tuším deväť krajín. Teraz sa festivalu zúčastnilo 480 tanečníkov zo sedemnástich krajín sveta!
Festival trval týždeň a program bol taký nabitý, že sme nemali čas ani na spánok. Prišli sme v pondelok a hneď v ten deň bola priestorová skúška. Každý deň tri tréningy! Deň začínal klasickým tréningom, nasledoval tréning moderného tanca, potom bol tréning tancov rôznych národností. My sme absolvovali indický tanec. Krásne sa pozerá na indické tance, na tie ich mytologické výjavy, eposy, balady. Indický tanec je však veľmi náročný, každý prst tu niečo znamená... Okrem tréningov sme mali každý deň aj skúšku na javisku, program, ktorý pre nás pripravili usporiadatelia, ako vravím, na spánok nezvyšoval čas.
Na pražskom festivale ste boli s dievčatami, tanečnicami, ktoré v Banskej Bystrici vyučujete, trénujte, zasväcujete do tajov a krás tanca...
Áno, vzala som si päť tanečníc, z toho dve juniorky, aby nasali tú úžasnú atmosféru a zdokonalili sa. Trošku som im chcela otvoriť dvere do sveta tanca, aby vedeli, o čom sú možnosti tanca aj ďalej v zahraničí. Pretože, nič v zlom, ale tu nemajú možnosť to vidieť, také veľké podujatie v tomto štýle, v duchu divadelnom, tanečnom, profesionálnom sa u nás nerobí. Takže v Prahe sa tancom predstavili Laura Babjaková, ktorá bola najmladšia z tímu, ďalej Henrieta Potančoková, Ivana Nemcová, Barbora Debnárová, Natália Gabrišová... no a ja.
Spomenuli ste úžasnú atmosféru...
Bola úžasná! Ubytovanie bolo fantastické, všetci účastníci festivalu sme bývali v Top hoteli Praha. Nepotrpím si na prepych, ale bolo tam úplne všetko, vírivka, sauna... ale najúžasnejšie bolo, že keď ste mali od rána tri tréningy, obed, skúška, predstavenie, program, ja neviem, trebárs plavba loďou, tak sme prišli na hotel vždy okolo jedenástej v noci. A bolo nám treba skúšať na ďalší večer. Všade sa tancovalo, skúšalo, využili sme každé vhodné miestečko. Oveľa viac to tam teraz dýchalo takým kolektívnym duchom, pretože sme sa mohli pozorovať už do rána na tréningoch, stretávali sme sa na večeri v hoteli, na lodi a kade tade...
Čím ste sa tento rok v Prahe prezentovali?
Mali sme tri predstavenia. Dance show, to bola skladačka čísiel. Dievčatá sa predstavili prvýkrát na baletných špičkách v modernej klasike, potom mala každá sólo. Ďalší večer sme uviedli úryvok z nového diela Čas – Time, ktoré pripravujem. Hudbu som si vybrala Rachmaninova. Také neobvyklé. Dalo by sa to charakterizovať ako neoklasika. V tomto predstavení sme tancovali štyri... Tretí deň sme urobili predstavenie Balada o gitaristovi, ktoré bolo premiérované aj v Banskej Bystrici. Urobila som z neho dvadsaťminútovú koláž, bez herca a bez tanečného partnera, ktorý, žiaľbohu, išiel pracovať na Cyprus. No ale pointu sme zachovali, ten príbeh tam bol. Na galaprograme sme kvôli časovej tiesni zatancovali opäť Čas.
Aké ocenenia ste si priniesli?
Odovzdávali sa rôzne ocenenia a my sme brali veľmi vzácnu cenu. Dance Theatre Performance, čiže cenu za tanečno-divadelné predstavenie. Tieto ceny udelili tri. Za sólový výkon v Balade o gitaristovi som dostala tretie miesto, na druhom mieste bol Kórejčan, na prvom mieste Japonka. Inak, potešilo ma, že som si mohla po dlhšom čase pohovoriť po japonsky. A opäť sme nadviazali kontakty, priateľstvá s tanečníkmi z rôznych kútov sveta.
V Kostarike ste nedávno boli tiež vďaka priateľstvu, ktoré vzniklo na pražskom festivale v roku 2004.
Tak je. Vtedy v Prahe sa otvorili kontakty s Washingtonom, kde už som aj bola, no a s Kostarikou. S Maurrin, riaditeľkou divadla a baletnej akadémie Ballet Academy v hlavnom meste Kostariky San José, sme si stále písali, pozývali ma do Kostariky už v roku 2005, ale vtedy som nemohla ísť. A teraz po návrate z Prahy som si našla od Maurrin mail, kde píše, že je výročie založenia akadémie a výročie založenia divadla a že ma chcú pozvať na hosťovanie do predstavenia v Salazar Theatro v San José. Pozvanie som, samozrejme, prijala a šla som. Z Prahy som priletela siedmeho júla a desiateho už som letela do Madridu, odtiaľ do San José. Opäť som si naivne myslela, že prídem, budem mať dvanásť dní, z toho jeden deň bude predstavenie, ostatné dni viacmenej voľno... Ale kdeže! Bolo to šesť aktívnych dní o tanci a plných tanca. Veľmi aktívnych dní. No a tie ďalšie som mala voľno.
O čom bolo predstavenie, v ktorom ste hosťovali?
Predstavenie malo tri dejstvá. V prvom sa prezentovali študenti baletnej akadémie Maurrin, ktorá je rozdelená do troch škôl. Centrálna je v San José, ďalšie sú v Kartágu a v Paradise. V druhej časti sa prezentovali sólisti kostarického baletu zo San José a tretie dejstvo patrilo hosťom, tanečníkom z Brazílie, Panamy, Kuby, no a bola som tam aj ja, Slovenka. S týmito sólistami prišli uznávaní pedagógovia, ktorých oslovenie vo svete tanca je maestro. Títo majstri dávali tréningy, na ktoré ma pozvali a viete, to sa nedá povedať nie. Takže opäť to boli dva-tri tréningy denne.
Ako ste to zvládali? Veď okrem iného na vás iste vplýval aj časový posun...
Časový posun! Prvé dva dni boli pre mňa hrozné! Tréningy... A potom, komunikujete v angličtine, mala som francúzsku tlmočníčku, a keď som mala voľno, bola som medzi priateľmi v rodine a tí hovorili len španielsky. Majstri nám dávali veľmi náročný, profesionálny tréning, francúzske názvy síce ostali, ale medzitým hovorili španielsky. Doslova zmes jazykov, ale bolo to prosto super. Tie tréningy, nechválim sa, ale boli špeciálne tréningy určené sólistom všetkých telies a potom tréningy pre ostatných. Sólisti museli absolvovať aj jeden aj druhý. Ale bolo to úžasné, ako sme sa navzájom motivovali. Také zdravé, strašne dobré, pravý tanečný adrenalín.
Predstavenie v konečnom finále však iste dopadlo dobre.
Všetko vyvrcholilo v nedeľu, kedy boli doobeda prípravy, potom mala byť generálka, ale maestro Fidel z Kuby vymyslel tréning na javisku, na ktorý ma opäť pozval. Ja viem, že sa opakujem, ale bolo to úžasné, všetci sme mali tréning na javisku, ľudia už boli v hľadisku, nakrúcali si to. Nasledovala generálka a večer predstavenie. Kapacita divadla je tisíc päťsto divákov a bolo to plné. Užasné! Prístup ľudí, organizácia, svetlá... no krásne.
Čo predviedla na pódiu tanečnica z malého mesta v strede malého Slovenska?
Prezentovala som sa troma sólami, samozrejme, prvé to, za čo som získala v Moskve titul majsterky sveta. Bola to baletná variácia harlekýna, ktorú som si sama vymyslela aj nacvičila, pripravila. Potom to bol džezbalet Fantóm opery a z Balady o gitaristovi predposledné sólo pred záverom. Veľmi sa to páčilo...
Na spoznávanie krajiny ste potom mali asi päť dní, však? Ako na vás Kostarika zapôsobila?
Cestovala som po krajine a môžem povedať, že Kostarika sa u mňa dostala na prvé miesto pred Japonsko. Vynikajúca klíma, ľudia, ich prístup, strava, zelenina, príšerky, ale určite hlavne tou klímou ma Kostarika dostala. A ľuďmi. Ľudia sú tam strašne zlatí!
Aby sme ale nezabudli na tú Moskvu... aspoň krátko.
Koncom apríla, začiatkom mája som sa zúčastnila tanečných majstrovstiev sveta v Moskve. Získala som tam tri ocenenia, titul Majsterka sveta v klasickom balete, druhé miesto v kategórii džezbalet a štvrté v modernom balete. Všetko to boli sóla.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná škola so zelenou strechou
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 4. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 5. Zázračná škola so zelenou strechou
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Crème de la crème po slovensky
 8. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 9. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 10. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 554
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 587
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 693
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 330
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 758
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 261
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 274
 8. Po Slovensku na motorke 5 880
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 252
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 476
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ján Nosko - odovzdávanie Ceny primátora.

Špeciálnym poďakovaním si vo štvrtok podvečer v Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici uctilo mesto všetkých zdravotníckych pracovníkov.


TASR 9 h

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún
Práce na výstavbe nového mosta do mestskej časti Iliaš.

Stavebné práce súvisiace s prekládkou pôvodného mosta ponad rieku Hron, ktorý spája mesto Banská Bystrica a jeho časť Iliaš, sa už začali.


TASR 10 h

Životná púť voňavej hviezdy, kávy Emília, začala v roku 1935 v talianskom prístavnom meste Terst, keď kávičkárski gurmáni v laboratóriách namiešali kávovú zmes z vyše 6 rôznych káv druhu Arabica.


16. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


11 h

Ľudia nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.


20 h

Medvede sa v minulosti v našom regióne nevyskytovali.


16. jún

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Už ste čítali?