Okrem domácich obyvateľov si na významné historické udalosti prišlo zaspomínať aj množstvo návštevníkov z celého Slovenska.
Na oslavy prišli aj traja najvyšší predstavitelia štátu. Po pietnom akte v areáli Múzea SNP si návštevníci mali možnosť vypočuť prejavy prezidenta Ivana Gašparoviča i predsedu vlády Roberta Fica. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča význam Slovenského národného povstania bol potvrdený súčasnosťou. Premiér uviedol, že SNP tvorí chrbtovú kosť moderných slovenských dejín a vláda, ktorej je predsedom, nikdy nedovolí, aby ktokoľvek SNP spochybňoval. „Povstanie ukázalo, že ľudia rozličných politických názorov dokázali urobiť dohodu a výzva je aj pre súčasné obdobie,“ zdôraznil Robert Fico.
Centrálne oslavy Povstania každoročne navštevujú aj priami účastníci SNP. Jedným z nich je aj generálmajor vo výslužbe Teodor Šlajchart, ktorý je nositeľom Kríža M. R. Štefánika III. triedy za zásluhy o záchranu ľudských životov s nasadením vlastného života. „Verili sme, že Povstanie musí byť, museli sme bojovať proti neprávosti a zlobe nemeckých vojsk. Inej cesty nebolo...“ povedal T. Šlajchart.
V rámci osláv SNP tento rok sprístupnili bunkre povestnej Jegorovovej partizánskej skupiny v masíve Prašivej pri obci Pohronský Bukovec. Obnovili ich Lesy SR v spolupráci s obcou Pohronský Bukovec a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. V krátkom čase tu vznikla pozoruhodná náučná trasa s informačnými tabuľami, ktoré pripomínajú vznik tábora a osud jeho obyvateľov.
Hlavný organizátor osláv Slovenského národného povstania, Múzeum SNP, pripravilo pre návštevníkov aj bohatý sprievodný program. Hoci pršalo, v areáli múzea sa predviedli bojovníci, ktorí zinscenovali prepad nemeckej kolóny. Okrem iného vystúpil aj známy folklórny súbor SĽUK či populárny slovenský spevák Marián Čekovský.