J. B. z Banskej Bystrice sa na našich spolupracovníkov z advokátskych kancelárií obrátil s takouto otázkou: „V atraktívnom prostredí Banskej Bystrice vlastním chalupu s pozemkom. Vzhľadom na môj vysoký vek som sa rozhodol nehnuteľnosti odpredať. Záujemca o kúpu chce so mnou v súčasnosti uzavrieť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Čo z toho pre mňa vyplýva? Nerozumiem tomu. Prečo by mala existovať aj zmluva o budúcej zmluve?“
- Záväzok uzavrieť budúcu kúpnu zmluvu môže byť v zmluve o budúcej kúpnej zmluve dohodnutý buď pre obe zmluvné strany, alebo len pre jednu stranu. Zmluvy, ktoré hovoria o budúcich záväzkoch, sa nazývajú prípravné zmluvy. Prípravná zmluva, eventuálne zmluva o budúcej kúpnej zmluve musí obsahovať náležitosti ako zhodu vôle zmluvných strán vyjadrenú v písomnej forme o uzavretí (predbežnej) zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, dobu, dokedy zmluvné strany budúcu kúpnu zmluvu uzatvoria, podstatné náležitosti budúcej (hlavnej) kúpnej zmluvy.
Údaj o kúpnej cene nie je povinnou náležitosťou zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. V čase uzavretia prípravnej zmluvy sa nedá predpokladať, aké zmeny trhových cien nehnuteľností nastanú do dojednanej doby uzavretia hlavnej zmluvy.
Zhoda vôle strán predbežnej zmluvy smeruje k tomu, že účastníci v časovo ohraničenej budúcnosti uzatvoria hlavnú zmluvu s vymedzením jej podstatných (obsahových) náležitostí. Uzavretím predbežnej zmluvy sú jej účastníci viazaní. Znamená to, že ak v dohodnutej dobe nedôjde medzi účastníkmi k uzavretiu riadnej kúpnej zmluvy, môže sa oprávnená strana domáhať svojho práva na súde. Žalobu možno úspešne podať do jedného roka odo dňa nasledujúceho po dni, dokedy povinná strana mala možnosť i povinnosť záväzok splniť.