Jeho rekonštrukcia si vyžiada viac ako dvesto miliónov korún. „Kúpalisko by sa tak malo zmeniť na moderné aquacentrum,“ hovorí starosta obce Dušan Mališ, s ktorým sme sa porozprávali o zámeroch, ale aj histórii dolnostrehovského kúpaliska.
V ktorom roku vzniklo kúpalisko?
Dolnostrehovské kúpalisko začalo písať svoju históriu v 50-tych rokoch minulého storočia, konkrétne v roku 1952. Vtedy v rámci geologického prieskumu pre ťažbu hnedého uhlia boli navrtané v okruhu približne desiatich kilometrov štyri prieskumné vrty, z ktorých začala vyvierať geotermálna voda s teplotou okolo 37oC. Najvačšia výdatnosť a teplota bola zaznamenaná práve v terajšom „starom vrte“, ktorý bol aj zapažený oceľovými výstuhami. Ostatné vrty postupom času vzhľadom na ich nezapaženie zanikli. Pár nadšencov z Dolnej Strehovej, ale aj okolitých obcí vykopali na začiatku len obyčajnu jamu, no neskôr, keď sa dostavili pri kúpani blahodárne účinky pri zdravotnych ťažkostiach (klbové ochorenia, ľahšie kožné ochorenia poúrazová rehabilitácia, a pod), rozhodli sa vtedajší obyvatelia vybudovať dva bázeny na miestach terajších. Detské do 15 rokov a tzv. „korytnačky“. O blahodárnom účinku miestneho prameňa sa postupne dozvedelo blízke, ale aj vzdialené okolie, navštevníkov pribúdalo a kúpalisko bolo nutné rozširovať. Postupom rokov sa vybudovalo do súčasnej podoby.
Prečo ste sa rozhodli realizovať tak náročnú rekonštrukciu?
Každý investičný zámer, ktorý bol v minulosti na termálnom kúpalisku zrealizovaný, sa ukázal ako maximálne potrebný. Zvýšila sa návštevnosť a, samozrejme, aj spokojnosť návštevníkov. Nová doba však ukázala, že drobné investičné zámery sú už nepostačujúce z hľadiska potrieb klientov, ale aj z hľadiska nárokov na zabezpečenie prevádzkovej hygieny. Druhý pohľad je súčasná využiteľnosť geotermálneho vrtu. Termálna voda zo súčasných dvoch prameňov je využívaná len tri maximálne tri, a pol mesiaca v roku, čo je dostačujúci dôvod, aby sme sa zamysleli, ako využiť toto prírodné bohatsvo.
Čo konkrétne bude zahŕňať projekt rekonštrukcie a modernizácie termálneho kúpaliska?
Cieľom realizácie projektu je dosiahnuť celoročnú prevádzku termálneho kúpaliska s potrebnou vybavenosťou, ktorá spĺňa kritéria novodobého rekreačného strediska. V projekte je myslené na rekonštrukciu existujúcich zariadení (bazénov, filtračnej technológie), ale aj na vybudovanie nového bazéna s doskokom pre 40-metrový tobogán, šmýkačku a iné vodné atrakcie, ktoré budú súčasťou letného areálu kúpaliska. Ďaľšou časťou projektu je riešenie celoročnej prevádzky pomocou bazénu s vodnými atrakciami v krytej hale, ktorá bude súčasťou vstupného koplexu areálu. V ňom bude umiestnená reštaurácia, kaviareň, kongresová hala a samozrejme sa počíta aj s hotelovým ubytovaním hostí. V časti krytého bazéna bude vybudované aj komplexné rekondično-rehabilitačné zariadenie.
Vybudovanie takéhoto zariadenia a rekonštrukcia existujúceho areálu si vyžiada nemalé finančné náklady. Odkiaľ ich chcete získať?
Podstatnú časť nákladov by sme radi financovali z Európskych štrukturálnych fondov. Máme pripravenú časť projektovej dokumentácie (ďaľšia sa dokončuje), ktorú financujeme z vlastných zdrojov a počítame aj so spolufinancovaním realizácie tohto projektu.