Paradoxne práve veľká voda v miestnom potoku preslávila dedinu, v ktorej momentálne žije 1050 ľudí. Postihnutým vtedy pomáhal štát, prezident, rôzne spolky, charita, jednotlivci, skrátka všetci, ktorým cudzie nešťastie nie je ľahostajné. Keď sa Ľubietovou prejdete dnes, stopy po nešťastí už nájdete len na fotografiách.
Chodníky z fondov
V ostatných týždňoch robili chodníky. Financie získali z fondov Európskej únie, išlo o dvanásť a pol milióna korún, pričom obec hradila povinných 5 percent. „Plus dodatočný milión na vybudovanie vstupov, s ktorými sa v projekte nepočítalo,“ hovorí starosta Pavel Zajac. Tri kilometre ocenia kvôli vlastnej bezpečnosti najmä peší. Keď sa starostu pýtame, prečo nie obyčajná dlažba, ale „hrdý“ kameň, dodáva: „Ako bývalé kráľovské banské mesto, ktoré sa snaží predať svoju históriu turistom a svetu, chceme dodržať všetko, čo nás s ňou spája.“
V kúpalisku plávajú pstruhy
Kúsok za dedinou je kúpalisko. Kedysi, hovoria, vraj kým nenarástol kopec, ktorý bráni slnku dostať sa do doliny, sa v ňom čľapkali miestni. „Bolo nevyužité, a tak sme ho prenajali. Pán, čo ho má v prenájme, v ňom chová pstruhy. A obec pritom zarába. Dal urobiť oplotenie za stotisíc, ide zrekonštruovať osvetlenie. Investuje tak do nášho majetku, čo, žiaľ, mnohí nechápu, alebo nechcú chápať. Smutné, ale aj u nás funguje závisť.“
Rozľahlý kataster
Ľubietová je naozaj rozsiahla obec. Jej kataster rovná sa šesťtisícstotri hektárov, pričom najväčšiu časť tvoria lesy. Susedí s chránenou krajinnou oblasťou Poľana, rozkladá sa na rozhraní Slovenského Rudohoria a Stredohoria. Krásnu prírodu, a nech sa pozriete kdekoľvek, obdivujú najmä turisti. Domácim už zrejme ani nepríde. To je devíza, s ktorou počíta aj súčasné vedenie obce. „Cestovný ruch nás môže posunúť ďalej. V časti Hutná chceme vybudovať viacúčelový areál vrátane ubytovacieho zariadenia s kapacitou štyridsať miest. Na Haldách zasa náučný chodník, ktorý zdokumentuje časy, kedy sa tam ťažilo zlato a medená ruda. Hovorí sa, že práve u nás sa ťažila najlepšia meď v Európe.“ Dnes jej prítomnosť vidieť už len na zelenej vode, ktorá steká z kopca. Zato hubári si aj tu prídu na svoje. „Keď rastú, tak u nás všade. Aj na chodníku,“ smeje sa starosta a v žiadnom prípade nepridáva. Ľubietovú ako hubársky raj poznajú široko-ďaleko.
Bohatá obec
Starosta tvrdí, ako sa to vezme. Rozpočet Ľubietovej je dvadsať miliónov korún. „Kým iní stavali kúpalisko, my sme investovali do obecnej píly. V súčasnosti z nej a obecných lesov profitujeme ročne a v číslach štyri milióny. Takmer osemdesiat percent produkcie ide pritom do Maďarska a Rakúska. Dôchodcom predávame palivové drevo so zľavou, dovážame im ho až pred dom, priestorový meter za 340 korún.“ Pavel Zajac razí teóriu – peniaze a majetok robia peniaze a zdá sa, že v prípade Ľubietovej je to tak. V súčasnosti vymieňajú okná na základnej škole v celkovej sume tri a pol milióna, každý rok na šport a kultúru vyčlenia do dvestotisíc.
Dedina nevymiera
Na rozdiel od dedín, z ktorých ľudia utekajú, do tejto sa sťahujú. Výhodná poloha, z Banskej Bystrice zhruba pätnásť minút autom, sa podpisuje pod fakt, že keby mali voľných sto pozemkov, bez problémov ich predajú. „Reálne však v najbližšom období pribudne tak 8 až 11. Viac momentálne poskytnúť nevieme.“
Najbližšie plány a priority
„Úloha číslo jedna je pre nás rekonštrukcia námestia. V spolupráci s obcami Strelníky a Povrazník chceme vybudovať náučné banícke chodníky. Na obe akcie budeme žiadať peniaze z eurofondov. Pod vlastné krídla preberieme aj zber druhotných surovín, radi by sme do obce vrátili zlatokopecké aktivity. Naposledy sa tu totiž ryžovalo na pretekoch v roku 1994.“ Keď sa pýtame na služby, starosta menuje kaderníctvo, čistiareň, obchody, až sa zastaví pri lekároch. „Všeobecná doktorka k nám chodí dvakrát do týždňa. Boli by sme radi, keby tu bol opäť obvod ako predtým. Vieme ponúknuť aj ubytovanie, miestnosť, lekár by v tomto prípade neplatil ani za energie. Stačí prísť,“ dodáva.
Najbližšou udalosťou, kde sa zíde celá dedina, bude Michalský jarmok. Uskutoční sa 29. septembra. A ak ste v Ľubietovej dlho neboli, máte príležitosť. „Pozvaní sú všetci,“ povedal Pavel Zajac.