Naša stála čitateľka E. M. z Banskej Bystrice sa na našich spolupracovníkov z advokátskych kancelárií obrátila s dvoma právnymi problémami. Prvý sa týkal bezpodielového vlastníctva manželov po uplynutí lehoty, ak vyšli najavo nové skutočnosti. Druhá darovania bytu, ktorý bol tiež súčasťou vlastníctva manželov.
Na prvú časť otázky je možné uviesť, že občiansky zákonník predpokladá, že manželia sa vyporiadajú predovšetkým dohodou. Prejavy vôle manželov musia zhodne smerovať k určitému spôsobu vyporiadania spoločného majetku. Okolnosť, že každý z rozvedených manželov si ponechal po rozvode manželstva niektoré veci zo spoločného majetku, bez ďalšieho ešte neodôvodňuje záver, že medzi sebou uzavreli dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva. Občiansky zákonník neustanovuje osobitné požiadavky, pokiaľ ide o formu tejto dohody, ak je predmetom vyporiadania hnuteľná vec. Manželom sa ukladá len povinnosť vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali. Pokiaľ medzi manželmi nedošlo k vyporiadaniu dohodou, každý z nich môže žiadať, aby vyporiadanie vykonal súd. Právo manželov na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím je časovo obmedzené. Ustanovenie paragrafu 149 ods. 4 občianskeho zákonníka určuje trojročnú lehotu, v ktorej sa má bezpodielové spoluvlastníctvo vyporiadať dohodou alebo súdnym rozhodnutím. Lehota začína plynúť od doby, kedy došlo k zániku bezpodielového spoluvlastníctva. Ak sa manželia v ustanovenej lehote nedohodnú sami, a ani v tejto lehote nepodajú návrh na súdne vyporiadanie, po jej uplynutí vyporiadanie na základe dohody alebo súdneho rozhodnutia už nie je možné.
Na druhú časť otázky je potrebné uviesť, že z listu nie je jednoznačné, či došlo k darovaniu nehnuteľnosti, čiže bytu, darovacou zmluvou, alebo bola prejavená len vôľa o tom, že darca v budúcnosti vykoná právny úkon, teda darovanie. Treba však uviesť, že hlavnými znakmi darovacej zmluvy sú bezplatnosť a dobrovoľnosť. Znak bezplatnosti je splnený v prípade, ak obdarovanému v dôsledku darovacej zmluvy nevzniká právna povinnosť poskytnúť za dar majetkovú hodnotu. O darovanie preto nepôjde, ak by darovacia zmluva obsahovala príkaz spočívajúci v tom, že obdarovaný sa musí správať tak, že to v konečnom dôsledku prinesie majetkový prospech darcovi.
Vzhľadom k pomerne zložitej situácii odporúčam pisateľke, aby sa s problémom obrátila na advokáta, pretože až po preštudovaní všetkých skutočností bude možné stanoviť ďalší postup v jej záležitosti.