V spoločnej triede sa učia nielen písať a čítať, ale aj základné hygienické návyky. Väčšina vraj nepoužíva ani základné slová – prosím a ďakujem. „Prváčikov učíme, ako sa čistia zuby, splachuje záchod, vysvetľujeme, že zakaždým po jeho použití si treba umyť ruky,“ hovorí vychovávateľka Mariana Danišová. Pracuje s nimi tretí rok a tvrdí, že sú naozaj deťmi prírody. Tak, ako vraj vedia hádzať zlými pohľadmi, rovnako intenzívne vedia ľúbiť a navracať energiu. „Najradšej maľujú, spievajú a tancujú.“
Podľa informácií Eleny Babicovej, riaditeľky Základnej školy v Šalkovej, pod ktorú trieda patrí, by všetky mali aspoň posledný rok absolvovať v materskej škole. „Keď totiž nastúpia do prvého ročníka, ani nevedia, ako sa drží ceruzka. Takéto skúsenosti máme už desiaty rok, teda od otvorenia triedy v roku 1998.“ Pre jedenástich školákov vozia teplý obed z tamojšej škôlky. Od októbra, aby zmenili prostredie i kolektív, budú chodievať oni tam. „Rodiny, ktoré sú v sociálnej núdzi, platia za stravu svojich detí päť korún, ostatné hradí štát. Rovnako ako školské pomôcky, tie bezplatne dostávajú dvakrát ročne,“ povedala E. Babicová. Navyše tie, čo sú šikovné a dobre sa učia, môžu získať aj štipendium. Každý mesiac ide o sumy dvesto a tristo korún, pričom výška závisí od prospechu. Keď však poľavia, alebo začnú vyučovanie vynechávať, o príspevok jednoznačne prídu.
Učiteľka Barunka Vyšná je v rómskej triede naozaj krátko. „Učím tu len od septembra. Pracovať v triede, kde sú naraz tri ročníky, je oveľa zložitejšie. Čo sa totiž deti nenaučia priamo v škole, doma nedobehnú,“ dodala.