Medzi stĺpmi verejného osvetlenia a na fasádach budov visia fotografie krajiny a obyvateľov Afganistanu. Ľudská rodina, ako výstavu nazval jej autor, slovenský fotograf Martin Črep, prináša mierovú podobu krajiny, ktorú si väčšina ľudí v predstavách ešte stále spája s vojnou.
Sedemdesiat veľkorozmerných fotografií meter krát meter a pol uchytených medzi stĺpmi osvetlenia na námestí SNP je nápadom a výsledkom produkcie Wandy Hrycovej. Projekt vznikol na základe súkromnej štvortýždňovej cesty slovenského fotografa, rodáka z Banskej Bystrice, Martina Črepa po Afganistane, kde vznikla viac ako stovka výnimočných portrétov miestnych ľudí a nádherné fotografie prírodnej scenérie. Zámerom výstavy je ukázať Afganistan z úplne iného aspektu, ako ho predstavujú spravodajské televízne stanice, resp. novinové reportáže. „Chceme ľuďom ukázať, že aj v Afganistane žijú ľudia túžiaci po mieri a pokoji, deti, ktoré prahnú po vzdelaní, no donedávna im tieto, pre nás bežné veci, násilím odopierali. Chceme ľuďom vysvetliť, prečo je pomoc poskytovaná tejto krajine, taká nevyhnutná,“ tlmočila posolstvo výstavy W. Hrycová. „Pozoroval som krajinu, život, nekalkuloval som s ničím. Fotil som, čo som videl a cítil,“ skonštatoval autor fotografií Martin Črep.
Do projektu Ľudská rodina sa zapojilo aj Ministerstvo obrany SR, ktoré sa touto cestou pripojilo k myšlienke sprostredkovať mierovú tvár krajiny, ktorú si väčšina z nás spája s vojnovým konfliktom. Pritom málokto vie, že pomoc Slovenskej republiky nepredstavuje iba účasť našich vojakov v operácii ISAF. Slovensko ako člen OECD poskytuje Afganistanu rozvojovú pomoc, čo v praxi znamená napríklad budovanie škôl a rôzne vzdelávacie projekty pre deti a dospelých. Projekt podporilo aj Ministerstvo zahraničných vecí SR a Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických. Počas leta výstavu Ľudská rodina videlo v Bratislave 200-tisíc ľudí. Po Banskej Bystrici sa možno presunie aj do Prahy, keďže o ňu prejavil záujem aj afgánsky veľvyslanec Mohammad Kacem Fazelly pôsobiaci v Čechách.