„S našim gulášom je to ako s divadlom“ – vyznávala sa režisérka divadla Malá chova z Malachova Eva Gajdúšeková. „Musí mať to isté, čo divadlo. Trošku komédie, trošku drámy, kvapku pikantnosti. Vtedy je to správne namixované!“ Divadelníci z Malachova sa síce na medailových miestach vo varení guláša na dňoch obce neumiestnili. Ale určite im to na ich ochotníckych úspechov neuberie...
Malachov si cez víkend pripomínal 680 rokov prvej písomnej zmienky (pravoverní Malachovčania nie sú si s týmto letopočtom až takí istí – predpokladajú, že korene sú omnoho hlbšie). A tak sa rozhodli usporiadať cez víkend oslavy spojené s dňom obce, kultúrnym programom a – v sobotu súťažou vo varení gulášu. Prečo práve gulášu? „Lebo v každej obci na okolo je už niečo iné – štiarc, fazuľa, čipkárskô, haruľa. A hoci Malachov zakladali nemeckí osadníci, akosi sme prilipli ku gulášu“ – hovorí starosta obce Ondrej Slivka.
Vo varení súťažili ženy z Červeného kríža, záhradkári, turisti. Cenu útechy získali „červenokrižiačky“. Až tak celkom spokojné s umiestnením neboli: „Náš guláš bol fajný, prvý sa rozpredal, museli sme aj dovárať“ – pošomrala si Jaroslava Bukvajová. Tretí skončili poľovníci s gulášom zo „špica“, ročného jeleňa, druhé dostali turisti a prvé porota udelila dôchodcovskej organizácii v obci. Bol to klasický guláš z hovädzieho, bravčového a leča, ale nie až tak celkom klasický. Gulášmajster Miroslav Brieda v ňom vyvaril aj pekný kus bravčového bôčika v celku (po opaprikovaní bol mňam-mňam, skúsili sme!) a všetka zelenina, dokonca aj čili papričky, pochádzala z jeho skleníka.
Program ale začínal už v piatok. Výstavou obrazov Miroslava Bárdiho, Viery Solivajsovej a Melánie Turňovej. K tomu sa pridružila etnografická výstava Zuzany Drugdovej. No a k tomu po celý čas, až do nedele, vystúpenia folklórnych súborov, súťaže zábavy.
„Myslím, že všetkým sa páčilo“ – povedal nám starosta obce Ondrej Slivka. „Určite podujatie zopakujeme aj na budúci rok, hoci obec nebude mať okrúhle výročie.“