Tri roky za podvod s dávkami
Krajský súd v Banskej Bystrici vyhovel odvolaniu prokurátora a 52-ročnej bývalej pracovníčke okresného úradu práce Viere Š. sprísnil nepodmienečný trest straty slobody na tri roky. Viera Š. podľa dokazovania si ako zamestnankyňa úradu práce nechala v rokoch 2000 až 2003 vyplatiť dávky sociálnej pomoci za viac ako tri milióny korún. Dialo sa to tak, že keď niekomu úrad priznal a poukázal dávky, duplicitne a v rovnakej výške si ich posielala aj na svoje bankové účty. Kontrolóri úradu pri finančnej kontrole zistili, že na svoje účty odviedla presne 3 milióny 110-tisíc 740 korún. Viera Š. sa priznala a na súde ľutovala. Okresný súd jej za trestný čin podvodu so značnou škodou vymeral dva roky nepodmienečne a na štyri roky jej zakázal prácu spojenú s hmotnou zodpovednosťou. Zaviazal ju tiež zaplatiť spôsobenú škodu. Proti rozsudku sa dovolal prokurátor okresnej prokuratúry, podľa ktorého by bol takýto trest neprimerane mierny. Odvolací sudcovia s názorom prokurátora súhlasili a k trestu priložili ešte rok nepodmienečne. Rozsudok je už právoplatný.
Nechce byť za mrežami
Aj na krajský súd si podal sťažnosť proti väzbe 51-ročný Boris V. z Belinej, ktorý sa zodpovedá z prečinu nebezpečného vyhrážania sa. Boris pod vplyvom alkoholu napadol 29. augusta o pol jedenástej večer svoju 45-ročnú manželku Katarínu. Za vlasy ju dotiahol do predizby, kde ju hodil na podlahu. Bil ju po rukách a vyhrážal sa, že jej ich poláme, lebo ako kúpil automatickú pračku, ruky aj tak nepotrebuje. Podarilo sa jej vytrhnúť a bosá ušla až pred bránu susedného domu, no tam ju dostihol a strčil na zem, kde ju kopal. Dotiahol ju až do domu, no podarilo sa jej zamknúť v spálni. Kým volala napomoc políciu, ešte vykrikoval, že nebude mať pokoj, kým sa nenapije jej krvi. Borisa V. súd už trestal desaťkrát, naposledy ho spoza mreží, kde si odpykával dvojročný trest, podmienečne prepustili v marci 2006 a tento skutok spáchal v podmienke. Pretože mal súd obavy, že Boris V. bude v trestnej činnosti pokračovať, sudca okresného súdu ho vzal do väzby. Krajský súd o sťažnosti obvineného ešte len rozhodne.
Do väzby za vydieranie rodičov
Zo spáchania zločinu vydierania sa bude spovedať 18-ročný Milan z Banskej Bystrice, ktorý tyranizoval svojich rodičov a pýtal od nich peniaze. Milan od druhej polovice roku 2006 od svojich rodičov, s ktorými býva v spoločnej domácnosti, viackrát žiadal peniaze. Vulgárne im nadával, opakovane sa im vyhrážal zabitím. Matku aj fyzicky napádal, preto mu otec vo viacerých prípadoch odovzdal rôzne finančné čiastky. Celkovo mu dal asi päťtisíc korún. Vyšetrovateľ Milana obvinil zo zločinu vydierania. Hrozí mu trest odňatia slobody na dva až desať rokov. Sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici ho zároveň vzal do väzby. Vo väzbe skončil aj 48-ročný Ján z Ráztoky. V stredu prišiel k domu, kde býva jeho bývalá manželka, a sekerou sekal do dverí. Zároveň sa vyhrážal, že ju zabije. Vyhrážal sa aj ich 20-ročnej dcére, ktorá sa otca snažila upokojiť.