Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pripravuje už dvadsiaty ôsmy ročník súťaže mladých adeptov moderátorskej práce Sárova Bystrica. O tohoročnej súťaži sme sa porozprávali s metodikom strediska a organizátorom súťaže Marošom Krajčovičom (na snímke).
Čo to znamená, keď sa povie Sárova Bystrica?
Súťaž Sárova Bystrica, pomenovaná podľa profesora Sáru, vznikla v roku 1979 a jej cieľom bolo vyhľadať nových ľudí, ktorí by boli schopní konferovať rôzne naše programy. Postupne sa z nej vyvinula celoštátna súťaž pre mladých moderátorov.
Kto sa môže súťaže zúčastniť?
Súťaž je určená pre mladých ľudí z celej republiky, ktorí už dovŕšili pätnásť rokov a v roku konania súťaže majú najviac dvadsaťpäť rokov. Do celoštátneho finále postupujú súťažiaci cez krajské kolá, kolo pre banskobystrický kraj sa uskutoční 25. októbra.
Na to, aby sa niekto mohol do súťaže prihlásiť, asi musí mať na ňu aj predpoklady. Bez prípravy to asi nepôjde...
Pretože sú pravidlá súťaže skutočne náročné - súťažiaci sa musia popasovať so štyrmi povinnými disciplínami – čítanie spravodajského textu, interpretácia reklamného textu, moderovanie bloku „vlastnej relácie“ a vedenie rozhovoru so zaujímavým hosťom, ponúkame mladým adeptom možnosť prípravy. Pripraviť sa môžu na cyklických školeniach a organizujeme aj seminár pre záujemcov z okresov Banská Bystrica a Brezno. Na semináre sa treba, pre veľký záujem, prihlásiť dopredu.
Čo môžu úspešní mladí moderátori od organizátorov očakávať?
Okrem cien od našich mediálnych partnerov získa víťaz celoštátneho finále ročné štipendium v bratislavskej Škole pre moderátorov. No najúspešnejší súťažiaci pôjdu už po krajskom kole zbierať svoje prvé skúsenosti do Slovenskej televízie a do rádií.