Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Kauza: Chýbajú rozhodcovia

Ryba smrdí od hlavy... ale aj na konci

Na tému problémov Slovenského futbalového zväzu, jeho vedenia a reprezentácie sa už popísalo veľa. Ja by som chcel poukázať na stav futbalu a hlavne organizácie na úplne opačnom konci hierarchie.
Oblastný futbalový zväz Banská Bystrica na zápasy II. triedy deleguje vždy len jedného rozhodcu. Neváha opätovne delegovať aj rozhodcu, ktorý sa viackrát po sebe nedostavil na majstrovský zápas. Za mnohé len jeden príklad: Na jar bol na zápas Šumiac – Horná Lehota delegovaný rozhodca Zajak. Už samotná delegácia tohto rozhodcu vyvolala úsmev na tvárach mnohých ľudí, ktorí sú zainteresovaní do futbalu na Horehroní. Hráč Šumiaca totiž v jesennej časti údajne inzultoval tohto rozhodcu. A podobne tomu bolo aj v prípade Hornej Lehoty, kedy ho mal údajne inzultovať vedúci mužstva hostí. Takže obidve mužstvá to zobrali ako hlúpy vtip. Rozhodca sa na zápas samozrejme nedostavil, a tak mal rozhodovať zápas laik. S týmto nesúhlasilo celé družstvo hostí a odmietli nastúpiť na majstrovské stretnutie. Boli potrestaní kontumáciou stretnutia a zaplatením pokuty. Oblastný futbalový zväz nezaujímalo, že na to stretnutie asi chceli nastúpiť, keďže cestu na Šumiac (55 km) absolvovali na vlastných autách a na vlastné náklady.
Jesenná časť druhého ročníka - zápas medzi rovnakými súpermi. Rozhodca sa na zápas nedostavil, a keďže mužstvo hostí nemienilo platiť nezmyselné pokuty, súhlasilo so žrebovaním rozhodcu – laika. Žreb vyhralo družstvo domácich, a tak osud stretnutia zobral do svojich rúk človek, ktorý prišiel na zápas pod vplyvom alkoholu. Podľa jeho vlastných slov: „Vypil som nejaké pivo a poldeci.“ O posudzovaní faulov a sporných situácií sa nebudem zmieňovať, lebo by to zabralo veľa miesta. Za všetky len niekoľko faktov: Hosťom neuznal v prvom polčase regulérny gól. V prvom okamihu gól uznal, ale pod vplyvom výhražiek domácich hráčov a divákov svoje rozhodnutie odvolal a nariadil odkop od brány, lopta vraj bola mimo hru.
Prestávku medzi polčasmi strávil rozhodca v šatni domácich hráčov.
Hostia sa ujali v druhom polčase vedenia v zápase gólom, proti ktorému nemohol nikto nič namietať. Domáci zvýšili aktivitu a podarilo sa im zaslúžene vyrovnať a strhnúť vedenie na svoju stranu. Po rohovom kope sa podarilo aj hosťom vyrovnať a vyzeralo to, že sa mužstvá rozídu zmierlivo remízou. To však ešte nikto nevedel, že pán rozhodca dostal jasný pokyn, že domáci musia vyhrať. V nastavenom čase (v 92. min) odpískal vymyslený pokutový kop proti družstvu hostí. To už hostia nevydržali a na znak protestu odišli z ihriska. Pokutový kop sa už nekopal. Hostia chceli tieto skutočnosti uviesť do zápisu, čo im však rozhodca neumožnil. Vraj do zápisu musí písať on. Kapitán hostí mu chcel nadiktovať svoje námietky, ale on ich odmietol napísať v tom znení, ako to diktoval. Kapitán odmietol podpísať takýto zápis o stretnutí. Určite to bude mať ešte dohru pred Športovo-technickou komisiou, a aj pred Disciplinárnou komisiou Oblastného futbalového zväzu v Banskej Bystrici. A tak nastáva dilema: Hrať alebo nehrať – bez delegovaného rozhodcu? Výsledok je v podstate rovnaký. Rieši to komisia Oblastného futbalového zväzu v Banskej Bystrici, ale kto vyrieši tie naštrbené medziľudské vzťahy? Ktorá komisia? Kto je za to všetko zodpovedný? Hráči? Veď obidve družstvá si svoje povinnosti splnili. Organizátori? Veď oni všetko pripravili na majstrovské stretnutie. Rozhodca – laik? Veď on obetoval svoj voľný čas. Mohol stráviť peknú nedeľu s rodinou. Alebo futbalový zväz, ktorý nepodnikol nič, aby bolo majstrovské stretnutie odohraté aspoň v prijateľných podmienkach?
A ako to skončí? Oblastný futbalový zväz v Banskej Bystrici potrestá jedno alebo druhé mužstvo, lebo sa nesprávalo slušne a nedodržalo súťažný poriadok. Uzatvorí sa spis a všetko bude po starom, všetko bude „v poriadku“. Veď zase sa len niekto nespokojný sťažoval, že mal pokazenú nedeľu. Tento list skončí v koši a budeme sa tváriť, že vinník je potrestaný a spravodlivosť zvíťazila. Ale bude ten potrestaný naozaj vinníkom? Veď asi ťažko môžeme očakávať, že sa Oblastný futbalový zväz v Banskej Bystrici potrestá sám. Až takí hlúpi predsa nie sú. A vinník sa v druhých hľadá vždy ľahšie.
A tak na záver len smutné konštatovanie, že slovenský futbal smrdí nielen od hlavy, ale aj na konci. A predsa ešte otázka: Ak to smrdí na hlave a na konci, nie je to zdochlina? A ak áno, nepokúšame sa resuscitovať niečo mŕtve? Neoživujeme mŕtvolu, ktorú už nikto nechce? Miroslav Medveď

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodcovia sa hľadajú veľmi ťažko...
V článku „Ryba smrdí od hlavy“ autor nepriamo alebo priamo (?) kopíruje reálny stav rozhodcov v súťažiach riadených Oblastným futbalovým zväzom. V aktuálnom Rozpise majstrovských futbalových súťaží ObFZ pre ročník 2007-2008 na strane 30 je nominačná listina rozhodcov. Každý, kto nemá problém s jednoduchými počtovými úkonmi, zistí, že takýto stav je neúnosný, alebo ak chcete, vážny.
Z počtu rozhodcov z okresu Brezno možno obsadiť, ak máme na mysli optimálny stav, rozhodca a dvaja asistenti, jedno majstrovské futbalové stretnutie. V rámci ObFZ za víkend sa hrá 18 stretnutí. ObFZ Banská Bystrica napriek enormnej snahe vytvorenia optimálnych podmienok v teoretickej príprave nie je schopný v súčasnej dobe zvýšiť stav rozhodcov tak, aby boli všetky majstrovské futbalové stretnutia obsadené aspoň jedným kvalifikovaným rozhodcom. S nedostatkom rozhodcov zápasia aj iné futbalové zväzy nielen v regionálnom, ale aj v celoslovenskom meradle.
Pre prípadných adeptov na funkciu rozhodcu nie sú zaujímavé ani finančné odmeny za rozhodovanie stretnutí v rámci ObFZ. Ak aj vyškolíme nového rozhodcu a delegujeme ho na stretnutia, tento po krátkej dobe skončí s aktívnou činnosťou z dôvodu neprimeraných verbálnych aj neverbálnych útokov zo strany aktérov, mám na mysli hráčov, trénerov, funkcionárov, divákov. Rozhodcovia argumentujú lojálnosťou smerom k svojej osobe a akákoľvek dehonestácia svojej osoby je pre nich neprijateľná, jednoducho s aktívnou činnosťou skončia.
Pán Juraj Zajak disponoval takými postulátmi, ktoré ho predurčovali byť kvalitným rozhodcom, nie vždy futbalové skúsenosti hráča sú koherentné s funkciou rozhodcu, to bol aj jeho prípad, pravdepodobne si tento názor osvojil aj on a s aktívnou činnosťou skončil.
Vy sám bojujete s dilemou zápas s rozhodcom alebo bez. Ako popisujete, aj s jednou aj s druhou máte problémy. Ak poznáte niekoho, kto by mal záujem stať sa futbalovým rozhodcom, nakontaktujte ho na komisiu rozhodcov pri ObFZ, radi ho vyškolíme a budeme delegovať na majstrovské futbalové stretnutia s nádejou, že sa na stretnutie dostaví. Skúsenosť a prax je diametrálne odlišná, rozhodcovia aj za cenu primeraných konzekvencií zo strany riadiaceho orgánu na stretnutia, ktoré popisujete v liste, odmietajú chodiť. Nemyslím, si, že by to bolo tou rybou!
V liste sú termíny s ktorými súhlasím, no rozhodne nemôžem súhlasiť s tým, že patrím do kafilérky, nakoľko aj táto súvislosť vo Vašom liste rezonuje.
Ján Hrčka, predseda komisie rozhodcov ObFZ B. Bystrica

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda zväzu Lehoťan: Pozývam vás do ObFZ!
Vážený pán Miroslav Medveď !
Podľa obsahu listu patríte do skupiny ľudí, ktorí sa v tomto čase vezú s módnou vlnou kritizovať futbalové dianie. Chcem veriť, že Vám ide o nápravu nedostatkov, ktoré v súčasnom futbale na všetkých úrovniach naozaj existujú, ale z obsahu listu je zrejmé, že prevláda subjektivistický pohľad a fanúšikovské, jednostranné posudzovanie problémov. U Vás ako trénera mládeže som očakával objektívnejší náhľad, veď ste súčasťou futbalu a niektoré problémy musíte poznať z každodennej praxe. Váš list však chápem ako príležitosť informovať čitateľov o problémoch futbalu v našom regióne.
Problém nedostatku rozhodcov v podmienkach ObFZ nielen registrujeme, ale snažíme sa vytvárať také podmienky, aby táto funkcia bola zaujímavá a príťažlivá. V minulom roku sme upravili smerom hore odmeny za vedenie zápasov na úrovni špičky podobného stupňa súťaží (sú vyššie ako za vedenie súťaží v kategórii, kde pôsobíte ako tréner mládeže), zaviedli sme rovnaké podmienky pre rozhodcov na získanie odmeny po skončení súťaže. Pravidelne robíme odborné semináre pre rozhodcov za účasti špičkových lektorov (na ostatnom seminári prednášal p. Tomčík, ktorý má najvyššiu licenciu lektora v rámci SFZ). Využíval najmodernejšiu video techniku s ukážkami video záznamov herných situácií z produkcie UEFA a FIFA. Teda nedostatok rozhodcov nie je len náš problém. Poznám dostatočne problematiku iných ObFZ v našom teritóriu, ale aj na Slovensku. Sú zväzy, ktoré majú ešte väčšie problémy so získavaním nových rozhodcov. Podobné problémy má aj SsFZ, ktorá môže najlepších rozhodcov z ObFZ vyberať, pritom my sa musíme spoliehať na nábor.
Priznávam, že nie každý, kto sa prihlási, v tejto funkcii aj vydrží. Rozhodca v súčasnosti musí čeliť nevôli hráčov, funkcionárov, divákov a v poslednom čase sa to stalo módou, aj médií... Poznám pozíciu rozhodcu veľmi dobre. Sám som pôsobil ako rozhodca v súťažiach ObFZ viac ako 10 rokov. Celý týždeň som bol vážený vedúci pracovník jednej významnej organizácie a v nedeľu si na moju adresu mohol z davu anonymne zakričať hocijaký divák, čo sa mu zachcelo.
Ku konkrétnym postrehom sa vyjadril kolega J. Hrčka, ktorý riadi úsek rozhodcov, nebudem opakovať argumenty. Musím však zdôrazniť, že klub sa pred začiatkom súťaže písomne prihlasuje do súťaže, kde sa zaväzuje dodržiavať pravidlá futbalu, súťažný poriadok a rozpis súťaží. V týchto dokumentoch sa počíta aj s možnosťou, že stretnutie v prípade neprítomnosti delegovaného rozhodcu vedie laický rozhodca. Klub preto vie, aký je postup v takýchto prípadoch, aký je postup, ak mužstvo nedohrá stretnutie, hráč by mal vedieť, aký trest ho neminie, keď inzultuje rozhodcu, funkcionár musí vedieť, čo ho čaká, keď používa nevyberané slová na adresu rozhodcu. Je to v spomínaných normách. Rozhodca má postavenie vymedzené pravidlami futbalu, a inými futbalovými normami. To ako tréner mládeže musíte vedieť a postup našich komisií vo Vami spomínaných prípadoch bol v súlade s uplatňovaním noriem.
Na každom stretnutí funkcionárov klubov sa každý rok stretávame najmenej dvakrát, okrem pripomienok a hodnotenia súťaží nabádame zástupcov klubov k získaniu bývalých hráčov, mladých ľudí, do funkcie rozhodcu. Každoročne sa darí získať okolo osem - desať nových rozhodcov. Nedarí sa získať takých, čo vydržia v tejto funkcii dlhšie. Nie každý je pripravený čeliť kritike svojich rozhodnutí hráčmi, ktorí mnohokrát neovládajú základné prvky tejto hry, často prídu na zápas po sobotnej diskotéke a očakávajú, že ich stretnutia bude pískať Ľ. Micheľ, nátlaku funkcionárov, ktorí majú často jediný cieľ - víťazstvo svojho mužstva, divákov, ktorí si dovolia verbálne urážať nadávkami, ktoré papier neznesie a v bežnom živote si ich nedovolia použiť. Hovorím to zo skúseností, lebo každý týždeň som ja alebo funkcionári zväzu na niektorom zápase. Pritom okrem materiálnych podmienok majú rozhodcovia možnosť postúpiť do súťaží SsFZ. Za náš ObFZ máme 28 rozhodcov na nominačnej listine SsFZ, v súťažiach riadených SFZ sú 4 rozhodcovia z nášho regiónu.
V najbližšom čase chceme osloviť a získať záujemcov o funkciu rozhodcu z okresu Brezno, pretože z tohto okresu sú na nominačnej listine len traja rozhodcovia. Na Horehronie chodíme častejšie ako inde riešiť aj iné otázky rozvoja futbalu. Pred mesiacom sme boli v Telgárte, Závadke a v Braväcove, kde sme s predstaviteľmi samosprávy diskutovali a riešili otázky okolo futbalu, pretože nám záleží, aby sa futbal hral v každej obci. Futbal totiž vo väčšine obcí ostal jedinou kultúrou na nedeľné popoludnie a mal by si túto funkciu uchovať aj pre budúcnosť.
Nechcem ďalej menovať naše aktivity. Mrzí ma však, že okrem pomenovania a oprávnenej kritiky reálií v činnosti rozhodcov ste v posledných riadkoch Vášho listu skĺzli do neprimeraných urážok.
Pozývam Vás medzi funkcionárov zväzu, a ak to viete robiť lepšie a spravodlivejšie rozhodovať v rámci futbalových noriem, ponúkam Vám možnosť kandidovať na hociktorú funkciu vo zväzovej štruktúre vrátene mojej. Bojovať proti veterným mlynom a ľudskej zlobe mi v poslednom čase akosi prestáva chutiť.
S úctou Vladimír Lehoťan, predseda ObFZ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 237
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 731
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 174
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 059
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 570
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 894
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 832
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 533
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 693
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Babilon vydal prvú kuchárku v slovenskej reči

Ján Babilon zhromažďoval recepty dvadsať rokov. V roku 1870 vydal prvú kuchársku knihu v slovenskom jazyku.

1 h

Skríningové testovanie sa v meste uskutoční cez víkend.

6 h
Zvážnica z Králik na Skalku je rozbitá, pri zjazdoch hrozia nepríjemné úrazy.

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

8 h
Preteky zrušili pre silný vietor a sneženie.

Výstrahu pre okresy Banská Bystrica a Brezno zvýšil Slovenský hydrometeorologický ústav na druhý stupeň.

10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

10 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

8 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?