Návštevníci sa môžu tešiť aj na expozičnú miestnosť, kde sa dozvedia všeličo nielen z histórie ŠVK.
Rekonštrukčné práce na budove bývalého župného domu prebiehajú už desať rokov. „Začali ich už za predchádzajúcej riaditeľky a teraz pokračujú za riaditeľky Oľgy Laukovej v hlavnej časti,“ uviedol Martin Kassa, námestník riaditeľky. V prvej etape vynovili kompletne celú strechu na všetkých budovách, v druhej prišlo na rad podkrovie, kde je univerzálna študovňa, priestory pre Literárne a hudobné múzeum, expozičné priestory Galérie v podkroví a prednáškové miestnosti. „V tretej etape ide o modernizáciu a údržbu interiérov. Vlani sme rekonštruovali kotolňu, teraz chceme vybudovať šatne v priestoroch, kde bola rozvodňa a transformátorovňa,“ skonštatoval M. Kassa. „Teraz vymieňame dlažbu na chodbách na prízemí a rekonštruujeme osvetlenie. Tým, že sa nám podarilo premiestniť šatne, zmení sa aj funkcia vchodového priestoru. Bude tam nové sklenené zádverie, v priestoroch bývalej vrátnice sa vytvorí expozičná miestnosť. Bude tam možnosť pripomenúť si históriu budovy ako bývalého župného domu, budú tam aj panely propagujúce služby knižnice, ale aj galérie, múzea a divadielka D 44, ktoré sú v našich priestoroch.“
Už zanedlho, po novom, návštevník knižnice bude prechádzať popri systéme otvoreného návštevného pultu. Premiestni sa aj pracovisko prvého kontaktu. To znamená, že nových čitateľov alebo tých, ktorí chcú predĺžiť platnosť preukazu, vybavia priamo pri pulte pri vchode. Skrinky, ktoré boli kedysi na chodbe, sa premiestnia do šatne.
„Niektoré stavebné práce by mali byť ukončené do troch týždňov. Čakáme však ešte na peniaze z európskych štrukturálnych fondov. Expozičná miestnosť bude hotová až neskôr.“
Najväčšou slabinou banskobystrickej ŠVK je skladovanie kníh, pretože časť fondu je uskladnená v prenajatých priestoroch evanjelickej fary. Štúdiu na realizáciu dostavby objektu skladov už vedenie knižnice predložilo, plánujú tiež vytvoriť priestor na parkovanie, ale aj multifunkčnú miestnosť na kultúrne podujatia.