Práce šikovných rúk detí z celého Slovenska sú vystavené do konca októbra v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.
„Našim zámerom je podporovať tvorivosť a kreativitu detí a mládeže špeciálne v oblasti remesiel a zvyšovať cez súťaženie záujem školských a zariadení pre voľný čas o tradičné aj súčasné remeslá na Slovensku,“ povedala Viera Kleinová z ÚĽUV-u, koordinátorka súťaže, a zároveň predsedníčka poroty.
Do súťaže sa zapojilo viac ako tristo účastníkov – jednotlivcov a školských kolektívov, ktorí pracovali rôznymi remeselnými technikami, ako je drotárstvo, rezbárstvo, tkanie, paličkovanie, pletenie z prírodných pletív, a podobne. Spomedzi posudzovaných 450 súťažných prác ich nakoniec postúpilo do finálového kola takmer dvesto. Z nich vybrala odborná porota jedenásť, ktoré dostali cenu v súťaži a ďalších jedenásť prác získalo čestné uznanie. „Je to prvý ročník, takže sme to brali ako experiment, ako sa to všetko bude ukazovať ďalej. Záujem bol prekvapivo veľký, kvalita prác rôznorodá. Niektoré však boli naozaj na úrovni profesionálnych výtvarníkov, remeselníkov, nápady boli skvelé. Rozhodovanie o víťazoch bolo naozaj ťažké,“ zdôraznila V. Kleinová.
Najviac jednotlivcov a školských kolektívov sa do súťaže zapojilo z banskobystrického kraja. V kategórii Kapsa/Dečka si druhú cenu odniesol Daniel Pacelaj, ktorý pracoval v Podpolianskom osvetovom stredisku vo Zvolene. Plstenú tašku s ružou vyrobil pod lektorským dohľadom Alexandry Kossárovej. Danko sa druhému miestu potešil. „Taška sa mi robila dobre, len trošku dlho,“ skonštatoval. V kategórii V krajine remesiel získal uznanie Banskobystričan Matej Kopecký, ktorý na hlinenom bačovi pracoval v banskobystrickom ÚĽUV-e u lektora Andreja Stollmana. „V ÚĽUV-e som bol tento rok po prvý raz a veľmi sa mi tam páči. Vyskúšal som si aj tkáčstvo, drotárstvo a hrnčiarstvo. Určite sa chcem ľudovému umeniu venovať aj v budúcnosti,“ uviedol talentovaný Matej.
Katarína Chruščová, riaditeľka Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Banská Bystrica, je s vysokým záujmom detí o remeslá spokojná. „Pravidelne robíme kurzy, kde sa zapája okolo sto detí. To číslo nie je vysoké, ale my tu máme štyri dielne a v jednej dielni môže pracovať spolu s lektorom najviac päť detí. Tým je zabezpečený aj individuálny prístup lektora.“ Podľa K. Chruščovej každé dieťa inklinuje k niečomu inému, ale medzi deťmi je obľúbené najmä hrnčiarstvo, taktiež tkanie na krosnách, ale ani drotárstvo nezaostáva. „Chodia k nám deti z Banskej Bystrice a jej okolia, ale na letné akcie chodia aj zo Žiaru nad Hronom či z Brezna. Dokonca boli aj deti z Bratislavy alebo iných miest, ktoré tu trávia prázdniny, niektorí sú aj zo zahraničia.“
Remeslá majú aj u mladej generácie dobré vyhliadky. „Myslím si, že treba zvoliť správnu formu. Práve tvorivé dielne počas vyučovania sú jednou z takých veľmi dobrých foriem, kedy nie sú deti v škole, neučia sa a nie sú známkovaní. Keď prídu do ÚĽUV-u, berú to viac-menej ako oddych, a zároveň si tu vyskúšajú techniky, ktoré nie sú také ťažké. Deti majú potom zo seba dobrý pocit, že dokázali sami vyrobiť pekné a zaujímavé veci. Je to pre nich úspech...“ - dodala Chruščová.