Krajský súd sa bude zaoberať prípadom 65-ročného dôchodcu Mikuláša S., ktorého okresný súd odsúdil za trestný čin týrania osoby blízkej a zverenej na dvojročný podmienečný trest straty slobody. Dôchodca podľa dokazovania po celé roky týral svoju o päť rokov mladšiu manželku.
Hlboko veriaca manželka obžalovaného znášala po celé roky to, že ju Mikuláš ponižoval, vulgárne jej nadával, vyžadoval od nej, aby ho neustále obsluhovala. Zároveň do nej strkal, vykrúcal jej ruky, škrtil ju, krikom jej rozkazoval, čo má robiť. Dialo sa to najmä vtedy, keď bol pod vplyvom alkoholu, čo bolo takmer na dennom poriadku. Vyvolávalo to u nej stály strach, postupom času stratila osobnú perspektívu, kontakt s okolím a sebavedomie. Následkom dlhodobej traumatizácie sa u nej prejavili subdepresívne rozklady. Ako nábožensky založená to brala ako svoj údel. Až keď jej raz farár povedal, že v tom jej už boh nepomôže, obrátila sa na orgány činné v trestnom konaní.
Mikuláš S. tvrdí, že je nevinný. Po celý život vraj poctivo pracoval a pracuje aj teraz, keď je na dôchodku. Podľa neho ho manželka provokovala. V posledných rokoch sa s ňou vôbec nekontaktuje. Ona sa o neho vôbec nestará, preto v domácnosti prispieva len na elektrinu.
Proti otcovi vypovedala dcéra. Podľa jej výpovede je jej otec, odkedy išiel na dôchodok, vkuse opitý a potom na manželku veľmi kričí, nadáva jej, ponižuje ju, čím jej matka veľmi trpí.
Samotná poškodená poukázala len na svoj veľmi zlý psychický stav a zdôraznila, že chce mať už konečne pokoj a žiada si len to, aby sa do nej viac nestaral.
Okresný súd najprv Mikuláša S. za týranie odsúdil na nepodmienečný trest straty slobody. Podľa zákona totiž týranie nemusí byť len fyzické, ale aj psychické aj formou ponižovania. Krajský súd ale konštatoval, že obžalovaný sa pred rokom 1999 nemohol dopustiť trestného činu týrania voči blízkej osobe, pretože trestný zákon v tom čase takýto trestný čin nepoznal. Rozsudok preto zrušil a vec vrátil okresnému súdu. Ten novým rozsudkom síce uznal obžalovaného vinným z týrania, ale len od doby platnosti paragrafu, ktorý postihuje týranie, teda od roku 1999. Mikulášovi S. vymeral dva roky straty slobody s podmienečným odkladom na dva roky. Obžalovaný trvá na nevine a odvolal sa aj proti takémuto rozsudku.